Slovenija

Pirčeva pregledala kartoteke

Ljubljana, 07. 09. 2006 08.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Š.Z./B.M./STA/N.Š.K.
Komentarji
2

Klinični center je kljub številnim zapletom obiskala informacijska pooblaščenka. Obisk je minil brez zapletov.

Klinični center je v spremstvu državnih nadzornikov Jožeta Bogataja in Tamare Kek ter predstojnika Inštituta za sodno medicino Jožeta Balažica kot predstavnika stroke znova obiskala informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar. Urad pooblaščenke namreč nadaljuje s preiskavo domnevnih nepravilnosti v zavodu v primerih kliničnega preizkušanja zdravil.

Nadzor informacijske pooblaščenke v Kliničnem centru je v Sloveniji prvi tovrsten
Nadzor informacijske pooblaščenke v Kliničnem centru je v Sloveniji prvi tovrsten FOTO: POP TV

"Pri kliničnih preizkušanjih zdravil ni podlage v zakonu in torej mora obstajati soglasje pacienta. To je edina stvar, ki jo bomo preverjali," je pred inšpekcijskim pregledom za 24ur povedala Pirc Musarjeva. Poudarila je še, da s pregledom nikakor ne želijo posegati na področje zdravstvene stroke.

Sodni izvedenec Jože Balažic
Sodni izvedenec Jože Balažic FOTO: POP TV

Gre za prvi tovrsten primer inšpekcijskega nadzora, je potrdil sodni izvedenec za področje zdravstvene stroke Balažic. "Moja vloga pri tem je podobna vlogi v katerikoli drugi podobni sodni, civilno-pravdni, kazenski ali predkazenski zadevi," je povedal Balažic.

Preiskava bo po navedbah Pirc Musarjeve trajala mesec dni, v tem času pa - tako pooblaščenka kot v Kliničnem centru - ne bodo dajali izjav.

Pooblaščenka Nataša Pirc Musar
Pooblaščenka Nataša Pirc Musar FOTO: POP TV


V KC so se uprli predlogu ministra za javno upravo

V začetku minulega tedna pa je minister za javno upravo Gregor Virant predlagal, da bi problematiko vpogleda v zdravstvene kartoteke bolnikov rešili tako, da bi se za izvajanje nadzora imenoval izvedenec sodne medicine, ki bi v konkretni zadevi deloval po navodilih informacijskega pooblaščenca in podal odgovore na pravno relevantna vprašanja.

V KC so ta predlog zavrnili kot nesprejemljiv. Ob tem so sicer poudarili, da se nikoli niso upirali nadzoru, da pa ne sprejemajo kršenja pravic pacientov.

V sredo je sicer v javnost prišlo mnenje, ki ga je direktor Inštituta za javno upravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani Rajko Pirnat izdelal po naročilu KC. Ta je s sodelavcem Erikom Kerševanom v mnenju med drugim zapisal, da mora informacijski pooblaščenec, v kolikor ne pridobi izrecnega pisnega soglasja vpletenih bolnikov za vpogled v njihovo dokumentacijo, obstoj njihovih soglasij za sodelovanje v kliničnih preizkušanjih zdravil ugotavljati na drugačen način.

Hanžek za sprejetje zakona o bolnikovih pravicah

Predsednik vlade Janez Janša je sprejel varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka, ki mu je ob tej priložnosti predal enajsto redno letno poročilo za leto 2005. Hanžek je ob tem opozoril na nujno sprejetje zakona o bolnikovih pravicah, v katerem bi bilo potrebno normativno urediti oz. omejiti pravico dostopa do podatkov v zdravstveni dokumentaciji pacienta.

Za pridobitev soglasja tudi varuhinja

Za pridobitev izrecnega pisnega soglasja bolnika pred vpogledom v njegovo zdravstveno dokumentacijo se je sicer zavzela tudi varuhinja bolnikovih pravic Magda Žezlina. Pristojne inšpekcijske službe lahko nadzor nad zdravstveno dokumentacijo opravljajo zgolj na podlagi bolnikovega soglasja, enako pa velja za vključitev bolnika v kakršne koli raziskave ali testiranja. To je njegova osnovna pravica, ki mu je nenazadnje zagotovljena tudi z ustavo, je opozorila varuhinja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

modrosrebro@email.si
08. 09. 2006 03.51
Povsem se strinjam, da ne more nekdo kar tako brskati po naših zdravstvenih kartotekah. Imam pa zelo veliko graja, zdaj ko se že gredo te "gonije" da v ZD LJ- bežigrad ne skrbijo za varnost naših kartotek. Karoteke imajo shranjene v železnih omaricah, ki pa so žal nezaklenjene in stojijo kar na hodniku oz čakalnici. Jaz ne bom brskal po teh kartotekah, morda pa bo kdo drug, morda kdo iz nagajanja odnese karton in s tem lahko povzroči veliko škodo pacinetom, ki se zdravijo in so s tem ob vso zdravstveno dokumentacijo ali pa pridejo na dan neželjeni zasebni podatki. Poskušamo zagotoviti vsaj malo zasebnosti čeprav je tako in tako le še navidezna.
smid.simon@siol.net
07. 09. 2006 12.00
Magda Žezlina edina korektno,objektivno,pošteno gleda na celotno zadevo. Vsak mora poprej pridobiti soglasje pacienta.Ne glede kdo je to(sodnik,inšpektor).Kajti,vsi bi morali delati dobro v korist državljanov,naj se že enkrat zavedajo,da so tukaj in na teh položajih zaradi nas ,ne pa sami sebi namen,..in se delajo norca iz državljanov Slovenije.