
Velikonočni prazniki ne morejo miniti brez prireditev, povezanih z velikonočnimi dobrotami in običaji. Največ bo razstav pirhov, ki imajo pri nas bogato in raznoliko tradicijo, z dobrodelnimi akcijami se bodo spomnili pomoči potrebnih.
Rotaract klub Ljubljana pripravlja dobrodelno akcijo Velikonočna sreča 2010. Danes in v soboto bodo na osrednji ljubljanski tržnici razdeljevali ročno pobarvane pirhe. Z zbranimi prostovoljnimi prispevki bodo pomagali Stanovanjski skupini Črnuška gmajna, v kateri živijo mladi, ki imajo doma neurejene družinske razmere. Ljubljanski Rdeči križ pa je pripravil projekt Velikonočni pirhi za brezdomce, s katerim želijo brezdomcem polepšati praznike.
Na Štajerskem bodo v večjih mestnih središčih za velikonočno vzdušje skrbeli predvsem trgovski centri, bolj pristno pa bodo veliko noč praznovali v manjših krajih severovzhodnega dela Slovenije. Na mariborskem koncu bodo eno od že tradicionalnih razstav ročno izdelanih pirhov odprli v Zgornji Kungoti, kjerupajo, da jih bodo na ogled postavili preko tisoč. Na Pragerskem pa poleg razstave poteka tudi natečaj za najlepšo pisanko. Omeniti velja še tradicionalno razstavo pisank, velikonočnih jedi in presmecov v Zgornjem Leskovcu. Razstava bo na ogled do ponedeljka.
V Botaničnem vrtu v Pivoli pri Mariboru na velikonočno soboto, nedeljo in ponedeljek prirejajo lov na velikonočna jajčka, s čimer želijo v okrilje narave pritegniti čim več otrok. Na različnih koncih botaničnega vrta bodo vsak dan skrili okoli tisoč plastičnih jajčk, napolnjenih s sladkimi dobrotami, ki jih bodo otroci iskali.

V Kulturno informacijski točki v Celju so že v sredo odprli razstavo pisanic Jožeta Žlausa. Na ogled je okoli 60 najlepših pisanic v grafičnih upodobitvah ter zbirka 50 belokranjskih pisank. V žalski krajevni skupnosti Drešinja vas postavljajo razstavo, ki so jo letos poimenovali Ko zacveti dren in zadišijo potice. Dobrote bodo na ogled v gasilskem domu, tam pa bodo opravili tudi blagoslov velikonočnih jedi.
Razstava velikonočnih pirhov je na ogled tudi v Podčetrtku, v hotelih Sotelia in Breza. V Dolenjskih Toplicah so že v soboto priredili sedmo razstavo velikonočnih jedi in hkrati predstavili knjižico Dobrote iz Topliške doline.
Prav tako pa so pirhe letos že petič na ogled postavili na Sveti gori. Na razstavi, ki bo odprta do 18. aprila, tokrat sodeluje 60 avtorjev iz vse Slovenije in iz zamejstva. Razstavljeni pirhi so narejeni iz različnih materialov, poleg pravih jajčnih lupin so na ogled tudi pirhi iz lesa, kamnov in drugih materialov.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.