Slovenija

Pismenost učencev podpovprečna

Ljubljana, 08. 12. 2010 14.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Rezultati raziskave bralne pismenosti so slabi, meni šolski minister Lukšič. Slovenski učenci so se namreč odrezali podpovprečno. Gre krivda na račun drugega tujega jezika?

Trend, ki ga kažejo rezultati raziskave PISA o bralni pismenosti, v kateri so se slovenski učenci odrezali rahlo podpovprečno, ni dober, meni minister za šolstvo in šport Igor Lukšič. Pojasnil je, da bo treba najprej razčistiti, koliko je za rezultate kriva šola. Spomnil je tudi na uvajanje drugega tujega jezika in dodal, da bo treba razmisliti o predmetniku.

Rezultati zadnje raziskave PISA o bralni pismenosti osnovnošolcev so zaskrbljujoči.
Rezultati zadnje raziskave PISA o bralni pismenosti osnovnošolcev so zaskrbljujoči. FOTO: POP TV

Rezultati mednarodne raziskave PISA, opravljene leta 2009, so pokazali, da slovenski dijaki na področju bralnih kompetenc zaostajajo za povprečjem držav OECD in za primerljivimi državami. Raziskava sicer ugotavlja ravni bralne, matematične in naravoslovne pismenosti učencev v starosti 15 let, zajela pa je 65 držav sveta, od tega 43 držav OECD. Iz Slovenije je v njej sodelovalo približno 8000 učencev.

Lukšič je danes že napovedal, da se bo sestal z avtorji raziskave, da med drugim "preverimo, kaj pravzaprav meri". Kot je namreč pojasnil, raziskava ne meri toliko samega dela v šoli kot pa raven pismenosti, ki naj bi jo učenec pridobil prek neformalnega dela. Prav zato morajo po njegovem najprej "razčistiti, koliko je za to kriva šola".

Manj ur za opismenjevanje na račun drugega tujega jezika

Slovenski učenci so se povprečno odrezali pri oceni bralnih sposobnosti.
Slovenski učenci so se povprečno odrezali pri oceni bralnih sposobnosti. FOTO: Kanal A

Neka razlaga za slabše rezultate bi lahko bila ta, da imajo slovenski učenci od 9. do 11. leta starosti v primerjavi z učenci v preostalih državah OECD "podpovprečno število ur dela na pismenosti", čeprav Lukšič dodaja, da je to stanje veljalo že v času prejšnje raziskave leta 2006.

Število ur so deloma zmanjševali tudi zaradi uvajanja drugega tujega jezika, je povedal. "In to bo treba zdaj razmisliti, ali hočemo v materinem jeziku otroke bolj opremiti za razumevanje, prebiranje informacij v tem svetu ali pa želimo spet hlastati z nekimi dodatnimi predmeti, čim več vsega 'nabasati' noter," dodaja Lukšič.

SDS: Učenci imajo povprečne zgolj bralne sposobnosti

Raziskave zavoda za šolstvo med letoma 2006 in 2008 naj bi pokazale, da je večina delovnih zvezkov za slovenščino neustreznih, saj ne stimulirajo učencev k samostojnemu sporočanju.

V odboru za šolstvo in šport pri strokovnem svetu SDS pa ugotavljajo, da je PISA pokazala, da so slovenski učenci najbolj napredovali v matematiki in naravoslovju ter da je Slovenija omenjena v nizu najuspešnejših držav.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, pa ne navdušuje, da so slovenski dijaki v prvi letnik srednje šole prinesli zgolj povprečne bralne sposobnosti: "To morda lahko pripišemo neustreznemu učnemu načrtu za slovenščino, ki pa je zaradi nerazumljive trme ministra Lukšiča še vedno v uporabi v osnovnih šolah, namesto da bi se uporabljal potrjen novi učni načrt za slovenščino."

Raziskava Pisa: Šanghajski učenci so najboljši

Četrta tovrstna raziskava je zajela 470.000 mladih iz 65 držav. Vključeni so bili tudi dijaki prvih letnikov gimnazij in srednjih šol v Sloveniji.

Šolarji iz kitajskega mesta Šanghaj in več azijskih držav so med najboljšimi na svetu na področju bralnih sposobnosti, matematike in naravoslovja, kažejo rezultati mednarodne raziskave Pisa za leto 2009. Dobro so se odrezali tudi učenci iz Južne Koreje, Japonske, Tajvana, Singapurja in Hongkonga.

Na splošno je raziskava pokazala, da so pri bralnem razumevanju dekleta v vseh sodelujočih državah pred fanti, in sicer za približno leto dni, največja razlika med spoloma pa je na Finskem.

Med državami, ki so glede na prejšnje raziskave zabeležile padec, čeprav se še vedno uvršča zelo visoko, je Finska. Nad povprečjem OECD pa je poleg Finske sedem evropskih držav, Nizozemska, Belgija, Norveška, Švica, Poljska, Estonija in Islandija. Rezultate so glede na zadnjo raziskavo leta 2006 izboljšale Portugalska, Nemčija in Poljska, medtem ko so Švedska, Irska in Češka nazadovale.

Ameriški učenci so na ravni povprečja pri branju in v naravoslovju, podpovprečni pa so pri matematiki.

Hrvaška je na vseh treh obravnavanih področjih pod povprečjem OECD in je dosegla slabše rezultate kot leta 2006. Slabše rezultate so dosegli tudi avstrijski učenci, ki so se zlasti slabo odrezali pri branju, opažajo pa tudi zelo močno korelacijo med dosežki učencev in izobrazbo njihovih staršev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

POVOJ
09. 12. 2010 19.19
Imam sina, ki hodi v 2 razred, ravno imamo takšne probleme, da je treba veliko doma brat, prav skregava se , kolikokrat je treba prebrati, drugi predmeti mu ne delajo preglavice, pozna vse črke, samo branje pa nama dela velike glavobole. Moje mnenje je, da v šoli premalo berejo, nasploh, abecedo jemljejo zmešano, tako, da ko bo treba abecedo povedati od A do Ž, vem da bodo težave. Doma si vzameva vsaki dan 1-2 uri za domačo nalogo, od tega vsaj pol ure za vadenje besed, ki so jih spoznali z novo črko.
mjolnir
09. 12. 2010 17.03
porka.malork Ne gre se za medij, pač pa za vsebino! Internet jje še daaaaleč od tega da pšonuja dovolj kvalitetnih vsebin! res, imajo Guttenberg, sam tiste so v angleščini A mi zdaj trdiš, da bi več brali če bi ile same e-knjige?? LOOOL, dober izgovor!! Najbrž si slišala od kakega mulca, ki mu je dolgcajt brati1
porka.malorka
09. 12. 2010 12.33
hahahaha naj vam povem zgodbo. Sta se pogovarjala dva egipčana v starem kraljestvu. Ti zakaj pišeš na papirus ,kako si primitiven da ne klesaš v kamen. Tako je z knjigam, Treba se bo sprijaznit z dejstvom da živimo v 21stoletju.
korintos1
09. 12. 2010 11.22
elementarec: Naj manj preživijo pred računalniki in TV, potem se bo pa kaj spremenilo. Samo to so otroci ulice, ker se starši pehajo za večji avto, ali pa čoln, ali pa dober dopust. Otroci so tu najmanj krivi, največ so starši.
elementarec
09. 12. 2010 10.31
Pa učite vi učence o poštenosti, ko pa je po TV govora samo o ljudeh, ki na veliko kradejo, pa jim nihče nič ne more. Pa jih učite o trdem delu, ki se izplača, ko pa morajo gledati, kako potem razne hilde poberejo sadove trdega dela. Pa jih učite o morali, ko gledajo naše politike, ki bi za 20 minut lezenja v rit Obami vzeli nedolžne zapornike. Naštejte mi deset naših politikov (katerakoli opcija), ki znajo karkoli drugega kot nastavljati svoje ljudi, da potem lažje kradejo ali se pa v neskončnost prepirati o tem, kdo je pred 65 leti zmagal ali izgubil. Garantiram, da ne pridete do 5.
laufer
09. 12. 2010 10.20
Nepismenost pomeni, da šolniki ne spoštujejo učencev. Imajo jih za smeti, ki jih ni potrebno učiti in naučiti, ampak se jim lahko daje informacije brez uporabne vrednosti. To ni nič novega, saj izhaja še iz Jugoslavije. Zato naprimer ekonomisti pri poslu ne znajo uporabljati visoke matematike, programiranje semaforjev ne deluje v smislu zelenega vala ampak prej rdečega, računovodje razumejo le štiri osnovne računske operacije, poslanci ne razumejo ekonomskih učinkov zakonov, visoki kadri na ministrstvih so nestrokovni, zato Slovenija ne more črpati vsega denarja iz EU, državni poslovodni kadri ne znajo pritegniti tujih investitorjev, ker ne vedo, da se izvesticije pričnejo pri patentih, v zdravstvu in sodni veji ni planiranja v smislu ekonomske učinkovitosti izrabe zaposlencev, itd.
Ferdo Crni
09. 12. 2010 09.49
To je zato, ker slovenska zadrta učiteljska klika otroke uči "brati med vrsticami". Torej tisto, kar preberejo ni res. Res je le to, da je za vse na svetu kriva ZDA, Vatikan in domači izdajalci. Pa če piše čisto obratno.
elementarec
09. 12. 2010 08.52
Slabšanje kvalitete šolstva po celotni vertikali (OŠ, SŠ, faks) je posledica obsedenosti naših vrlih politikov z Ameriko. Njihov šolski sistem je namreč dokazano precej slabši od našega, poglejte si samo rezultate PISE 2009, ampak kot bogata država si lahko privoščijo zasebne šole, kamor vabijo ali najboljše študente iz sveta (Harvard vpiše letno krepko preko 50 % novincev iz Kitajske in Indije), ki so pripravljeni trdo delati za znanje ali pa otroke nesramno bogatih staršev, ki jim plačujejo mastne šolnine in donacije. Naš sistem je nastavljen tako, da se vse plača na glavo dijaka. Zato se šole obnašajo kot prostitutke - postati všečen, da bo vpis in spuščati vse naprej, da šola ne pride na slab glas. In ta kapitalistični način razmišljanja nam uničuje šolstvo - vsi enostavno ne morejo biti odlični ali pa iti študirat. Dokler se sistem ne bo spremenil, se lahko vsi starši ali učitelji postavijo na glavo, pa ne bo nič drugače.
and66
09. 12. 2010 08.50
Žal je golo dejstvo, da otroci ne znajo več slovensko, po moje pa so glavni krivec SMS-si in Facebook - kdo od odraslih zna dešifrirati tisto zbrko črk, številk, oklepajev,... Branje knjig danes sploh ni več zanimivo in s tem se manjša tudi pismenost ljudi. Pa so še kako zanimive knjige na voljo, poglejte malo v knjižnice! Mislim, da moramo starši poskrbeti, da bodo otroci vzljubili knjige - čeprav bi tudi šola lahko malo pomagala pri tem. Hčerka 8. R.) je zadnjič prinesla pokazati spis, za katerega je dobila oceno 5. ko sem ga pogledala, sem videla vse polno (rdečih) popravkov, ko sem ga pa prebrala, sem še sama našla 3 napake - pa nisem slavist! In sem hčerki povedala, da za mene spis ne zasluži petice. Res pa je, da sem sama alergična na slovnične napake kjerkoli jih vidim - pri "erikonu" me je kar zamikalo, da bi prijela rdeč kuli (glaSba je prav, ne glaZba!) - pa vejic manjka mala vojska. Saj vem, otroci pravijo, da sedaj nihče več ne piše tako, da sem staromodna,... Rezultati pa so zapisani v naslovu prispevka!
enaneza
09. 12. 2010 08.06
Jaz sem pri svojih otrocih tudi opazila, da se iz leta v leto manj naučijo, da vsak manj zna, ocene so bile pa nasprotne..
RAWK
09. 12. 2010 06.29
Imam trinajstletnega sina. Ne spomnim se, da bi kdaj rekel, da mora za domačo nalogo napisati spis. Bere le tisto, kar je za domače branje. Če me spomin ne vara, smo mi imeli vsaj dva spisa na teden za domačo nalogo, in tudi ena ocena je bil obvezno spis. Mar ni pisanje tisto, kjer se učiš izražati?
erikon
09. 12. 2010 04.23
Pri nas vsak minister ki pride tekmuje z prejšnim kak bi kej dodal in zakomplical učencem izobraževanje.To počnejo sam zaradi tega da se lahko potem hvalijo da so oni nekaj uvedli v Sloveniji. Gledam zvezek za glazbeno vzgojo..saj je samo knjiga debela za tri prsta. To kaj hočejo s tem pri mladini ustvarit mi ni jasno,čisti nesmisel,da morajo takorekoč več vedet iz glazbe kot pa iz matematike.Tu ustvarjajo samo nepotrebno zmedo in obremenitev,prav tako je likovni pouk. To osnovnošolstvo kak je začrtano ne sodi nikamor
mjolnir
09. 12. 2010 01.23
Pravzaprav bi morali VEČ brat, če mene vprašate! Pa tud te "dosadne " klasike, tako naše kot tuje! In ne sam zaradi pismenosti, pač pa tudi zaradi razmišljanja, spoznavnja psihe, sveta itn Filozofije več nimamo, najbližje kar imamo je književnost. Dologočasno je tudi zato ker profesorji ne znajo spodbuditi učence da brejo s svojo glavo, pač pa jim vcepljajo neke oslarije, sploh tiste prežete z psihoanalizo in ostale "študije". Naj sam prebere, nauči ga BRAT težja gradiva, ne pa sam ponavljati gobezdanja "strokovnjakov" . Pol ko enkrat prebere, naj se sam odloči, ali tisti ki so zadolženi za "razlaganje" knjig imajo prav ali ne! Če rečem da imam rad Shakespera mi noben gimnazijec ne bo verjel,. še huje tako je že od 16. leta- ja, sam tud meni je šel na živce v prvem, ko smo se NA PAMET učili različne "razlage" in "študije".
mjolnir
09. 12. 2010 01.16
Zabababa Stribnjam se s tabo! 100%
saintjozef
08. 12. 2010 23.22
Prvi dve leti bi morala bit glavna predmeta lepopisje in pravopis.
sprint
08. 12. 2010 19.40
dukenukem 08.12.2010, 17:37 Programi iz Jugoslavije so bili odlični in so takratne otroke oz. nas, zelo dobro naučili osnovnega znanja, pismenosti in medsebojnega spoštovanja. In za otroke je takratna šola imela bistveno več časa kot sedaj. Danes tega ni. Moderna šola ni več OSNOVNA, ampak je postala nekakšen konvikt, prezahteven za otroke, nerazumljiv njihovim staršem in neprijazen do izobrazbe in učencev. Še zmeraj se imenuje OSNOVNA ŠOLA in kot taka naj tudi služi namenu pridobivanja OSNOVNIH znanj. Osnov računanja, razgledanosti, pismenosti in tu se počasi zadeva tudi konča. Zdaj naše otroke izobraževalni sistem sili v nenormalne programe. Te zahteve so že davno prerasle pridobivanje OSNOVNEGa znanja, ampak mejijo že na srednjo šolo. OSNOVNA ŠOLA v Sloveniji je postala navadna zlorabljena institucija s strani kaj vem kakšnih pedagogov, samooklicanih strokovnjakov ipd., ki več sami ne vedo, kaj bi radi dosegli in nam posledično uničujejo naše otroke. Še enkrat. OSNOVNA ŠOLA je že v njenem osnovem namenu namenjena pridobivanju OSNOVNEGA ZNANJA. Vse ostalo znanje se pridobiva v nadalnjih šolah ali poklicih, za katere se bo pač otrok odločil. In pojem osnovnega znanja bi se v naših šolah moral izredno skrčiti, saj se s tem trenutnim programom pedagoški kader ne more normalno posvetiti izobraževanju učenca, posledično pa to odgovornost v vse večji meri potiska na starše, ki že tako nimajo časa zaradi službenih obveznosti. In roko na srce. Program je tako zahteven, da sam svoji hčerki, ki obiskuje 7.razred, enostavno ne morem pomagati, ker ne znam.
Zabababa
08. 12. 2010 19.37
Kakšen tuj jezik da je kriv. Molarija nič ne dela, ker si učitelji nič ne upajo od njih zahtevati, starši pa mulce guncajo in cartajo, namesto, da bi od njih kaj zahtevali. Ja, in knjige, ki te kaj naučijo, so težke. Iz čtiva na nivoju Lady se ne moreš kaj naučiti. Zločin in kazen, Proces, Tujec, Oče Goriot ne bodo nikoli lahke knjige, bi jih pa moral vsak maturant prebrati. Samo ko zdaj mame knjige berejo pa mulcem obnove za domače branje pišejo. Pa tudi poštevanko in računanje z ulomki bi morali maturanti zanti, pa ne znajo. Kdaj bo boljše? Ko bo nekdo red naredil. Ali pa če ukinemo javno šolstvo, pa bo plačljivo.
thelittle
08. 12. 2010 18.25
se popolnoma strinjam ursi-ursi.... vse knjige so dolgočasne... jaz imam rada take bolj moderne in ne preveč dosadne... koga zanima, kako je nekdo jedel krofe v prejšnjem stoletju?
dukenukem
08. 12. 2010 17.37
imajo programe iz yugoslavije ,saj ni čudno,učitelji so pa tko zaščiteni, da jim nič ne morjo ,cela država gre v maloro, v vseh pogledih je katastrofa
ursi-ursi
08. 12. 2010 17.25
tudi knjige so zeeelooooo dolgočasne (tiste, katere moramo brati v srednji šoli) kr težko bereš, sploh te ne pritegne. Ne vem, mogoče pa more biti tako