1. Izobrazba, vanjo vložen čas in energija
Zdravniki imamo za seboj dolgo obdobje izobraževanja. Po gimnazijski maturi, na kateri se moraš prebiti med najboljše, sledi 6-letni študij, ki je poseben. Imel boš manj časa za študentsko delo in zabavo kot marsikdo drug. Le zelo dobro organiziranim študij medicine dopušča občasne prekrške ob študijskih obveznostih. Marsikdo se deloma ali v celoti odpove študentskim dogodkom, ki so ostalim samoumevni, ali pa odhaja z rojstnih dni prijateljev v zgodnjih večernih urah, saj ga čez štiri tedne čaka izpit in je kljub celodnevnemu učenju v zaostanku. Tega ne bodo razumeli niti najboljši prijatelji, ki so izbrali druge, tudi zahtevne poti. Pomembno je, da si to na to pripravljen/-a, saj se je z nepričakovanimi stiskami in presenečenji najtežje soočiti, kot tudi z dejstvom, da se vsi nekdanji odličnjaki in zlati maturanti na medicinski fakulteti razvrstijo po Gaussovi krivulji, zato prve šestice in sedmice marsikoga pahnejo v globoko krizo.
Podelitev diplom je čas za veselje in prvo priznanje, vendar po šestih letih zgodba nikakor ni zaključena. Takrat se začneta pripravništvo in boj za specializacije. Njihovo število je omejeno in ni samoumevno, da bo vsak diplomant prišel do želene. To ni zanemarljivo; konec koncev moraš početi nekaj, kar te veseli in v čemer si dober.
V obdobju specializacije boš poleg rednega dela in obveznih dežurstev v prostem času študiral za kolokvije, če ne živiš v Ljubljani ali Mariboru, pa boš izbiral med vožnjo ali selitvijo, saj je velik del specializacije potrebno opraviti v kliničnem centru. To bo čas največjih pretresov; soočanja s smrtjo, stiskami bolnikov, nelogičnostjo sistema in začetkom družinskega življenja. Potreboval/-a boš pomoč družine in prijateljev. Nekateri vrstniki, ki so izbrali druge karierne poti bodo že beležili prve uspehe, se počasi uveljavili v svojih poklicih, gradili hiše in številni tudi služili bolje od tebe.
Po 4 do 8,5 letih specializacije boš opravil specialistični izpit in prejel licenco za samostojno opravljanje svojega dela – postal boš torej mlad specialist. Beri tudi; sedaj se lahko znajdeš tudi na sodišču v primeru slučajnih zapletov ali lastnih napačnih odločitev. Prav tako boš s strani nadrejenih, starejših kolegov in pogosto tudi pacientov še zmeraj obravnavan kot začetnik, ob tem boš delal najbolj neugodne urnike in prihajal domov fizično in psihično izčrpan, česar tudi najbolj potrpežljiv partner ne bo zmeraj razumel.
2. Zdravniška plača
Prejem prve plačne liste bo znak radosti. Veliko manj radostna bo njena vsebina, saj bo znesek trimestna številka. Pri zdravnikih ni pretiravanje, ko rečemo, da odločamo o življenju in smrti. Marsikdo si ne more predstavljati, kaj pomeni, če kirurg prereže napačno anatomsko strukturo, če zdravnik predpiše napačno dozo zdravila ali da napačno zdravilo nekomu s hudo alergijo. Vsaj v prvih letih bo skoraj vsak zapisan recept in diagnoza odšla s teboj domov. Zgodbe te bodo zbujale ponoči ali visele nad teboj v trenutkih, ki jih posvečaš družini in prijateljem. To ni majhna stvar.
Trenutno v Sloveniji naše delo ni primerno finančno ovrednoteno. Tako se boš moral ukvarjati s tem, kako boš preživel svojo družino, kje boš dobil kredit ... Ali pa se boriti za plačilo, ki je primerno tvojemu delu. Le redki poklici so pri nas deležni udobja, da bi brez skrbi o finančni eksistenci hodili v službo in se osredotočili zgolj" na kvalitetno opravljanje svojega dela. Zdravniki nismo med njimi. Hiter razvoj stroke hkrati zahteva, da se boš moral dalje izobraževati – pogosto se pričakuje, da boš temu namenil lastna sredstva in seveda prosti čas. Tudi pacienti si želijo zdravnika, ki svoje delo opravlja kar najbolj kvalitetno. Zadovoljen zdravnik pomeni konec koncev zadovoljnega pacienta. Ne bo malo trenutkov, ko ti bodo ljudje hvaležni, ker si jim pomagal. Še večkrat pa boš razmišljal, kaj vse bi lahko naredil, če bi bilo to v našem sistemu mogoče.
3. Osebnostne značilnosti
Da lahko študiraš medicino, moraš biti inteligenten in marljiv. To še ni zagotovilo, da boš študij končal. Dejstvo je, da vsak ne zmore biti sprejet na medicinsko fakulteto in vsak je ne more končati, kot tudi ne končati specializacije ter opravljati zdravniškega poklica. Potrebne so določene osebnostne značilnosti, ki jih mora oseba imeti ali razviti; trpežnost, odločnost, pa tudi obzirnost in ponižnost do znanja, ki ga medicina premore. Ne zaključi se zgolj pri teh. Ključna je empatija in toplina do pacientov, obenem pa dovolj distance, da boš nosil vse težke zgodbe.
Čeprav smo zaradi zgoraj navedenih razlogov zdravniki poklicna skupina, ki bi jo bilo potrebno v našem slovenskem prostoru začeti bolj ceniti, bo pot do tja dolga. Ne gre za to, da bi bili vzvišeni. Ne gre za to, da drugih poklicev ne bi cenili ali da se ne bi zavedali, da so za delovanje družbe prav tako potrebni. Zaradi pomanjkanja zdravnikov bi se morali na vse kriplje oklepati vsakega zdravnika, ki ga imamo. Do povprečja EU nam manjka okrog 1000 zdravnikov, od tega vsaj 400 družinskih zdravnikov. In kot družba še vedno delamo z obstoječim zdravniškim kadrom s pomanjkanjem spoštovanja.
Tudi zato ne bo dovolj, da boš po vstopu v naše vrste zgolj opravljal svoje delo. Čaka nas dolga in časovno potratna pot do trenutka, da se bodo odločevalci začeli zavedati, da smo zdravniki v Sloveniji ogrožena sorta. Glede na zadnje odločitve, se tega očitno še ne zavedajo. Marsikje nas sprejemajo z velikim veseljem. Tudi zato, ker pomenimo razbremenitev za ostale kolege v sistemu tuje države.
4. Namesto zaključka
Na karierni poti te zato čaka mnogo pomembnih križišč. Vsako bo ponujalo možnosti lažje poti. Ven iz študija medicine, ven iz javnega zdravstva ali ven iz države. Tehtanje med obljubljeno prihodnostjo in resničnostjo bo neizprosno. Za mnoge je težko razumljiv prepad med hvaležnimi odzivi človeka do svojega zdravnika in javnim mnenjem množice. Vedeti moraš, da jo prevzamejo najbolj glasni, ki postanejo v času digitalne anonimnosti neizprosni. Pa so za to res krivi zdravniki? Ki so bili izčrpani že pred epidemijo, sedaj pa se poleg fizične izčrpanosti približujejo tudi platoju psihične izmozganosti?
Ne glede na to se podoba zdravnikov postopno popravlja. Tudi zaradi dobrih izkušenj, ki jih ljudje doživijo, in potrpežljivosti zdravnikov, ki nastavijo svoj hrbet ob anomalijah sistema, v katerem smo pogosto podobno kot naši bolniki tudi sami žrtve.
Tudi zato potrebujemo tudi Tebe, ki si se pripravljen pridružiti izpostavljeni skupini najlepšega in verjetno hkrati najtežjega poklica v državi.
Zagotavljamo ti, da boš poleg obilice uporabnega znanja, s katerim boš lahko delal za dobro sočloveka, tekom študija in nadaljnje poti spoznal tudi veliko kolegov, s katerimi boste postali dobri prijatelji za vse življenje.
Veliko sreče na poti ti želimo,
Mladi zdravniki Slovenije
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.