Zunanji minister Karl Erjavec je danes ob prihodu na sejo odbora DZ za zunanjo politiko, na kateri so obravnavali osnutek pisma z elementi tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne sodbe, ki ga namerava vlada poslati v Bruselj, dejal, da pričakuje enotnost poslancev. To se je tudi zgodilo.
"Pričakujem, da bodo vse parlamentarne stranke podprle, da se na Evropsko komisijo naslovi to pismo," je povedal minister.
Odbor je soglasno podprl osnutek pisma z elementi tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne sodbe, ki ga namerava vlada poslati Evropski komisiji, je po zaprti seji odbora povedal tudi premier Miro Cerar. Ob tem je napovedal, da bodo pismo v Bruselj poslali prihodnji teden.
"Zelo me veseli, da ohranjamo enotnost v tem pogledu," je povedal Cerar. Razprava na odboru je bila po njegovih besedah zelo konstruktivna, skupaj s poslanci so natančno pregledali vsebino pisma in nastavek za morebitno tožbo proti Hrvaški.
Vsebine pisma ni želel komentirati, saj gre za zaupno gradivo, je pa povedal, da so ga skupaj s pristojnim ministrstvom pripravljali ugledni visoko usposobljeni domači in tuji pravni strokovnjaki. "Gre za pismo, ki je tudi pravno zelo dobro domišljeno," je zatrdil.
Cerar je napovedal, da bo vlada na seji prihodnji teden dokončno potrdila pismo in ga poslala Evropski komisiji. Kot je dodal, bodo na vladi hkrati sprejeli sklep, da bo slovenska vlada v primeru, če komisija v treh mesecih na pismo ne bo odgovorila oziroma če ne bo odgovorila v smeri pritiska na Hrvaško za implementacijo arbitražne razsodbe, vložila ustrezna pravna sredstva pred Sodiščem EU v Luxembourgu.
Kot je pojasnil, bo vlada ta sklep sprejela, ker bo treba tožbo, če bo ta potrebna, vložiti v času, ko se bodo zelo približale volitve ali pa bodo volitve že mimo. "Zato bomo prihodnji teden na vladi sprejeli sklep, ki bo vlado v katerikoli sestavi in kadarkoli zavezal k temu, da to tožbo vloži," je povedal premier.
"Zdaj ko je vlada opolnomočena, deluje v polni sestavi in ima za to podporo pristojnega odbora DZ, je to smiselno narediti, da potem ne bo dvomov, da je ta tožba popolnoma legitimna," je še dejal Cerar.
Slovenija zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe ubrala pravno pot
Ker Hrvaška še naprej ne priznava arbitražne razsodbe o meji med državama, se je Slovenija odločila, da gre naprej po pravni poti. "Uporabili bomo pravna sredstva, ki so na voljo, pismo pa je eno od procesnih dejanj na podlagi 259. člena pogodbe o delovanju Evropske unije," je povedal Erjavec.
Zunanji minister si je sicer želel, da bi pismo, ki bo naslovljeno na predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja in prvega podpredsednika komisije Fransa Timmermansa, poslali v Bruselj že po današnji razpravi na odboru.
Vsebina pisma z elementi tožbe proti Hrvaški pred Sodiščem EU ni znana, bo pa Slovenija v njem predstavila konkretne kršitve evropskega prava, do katerih prihaja zaradi hrvaškega zavračanja arbitražne sodbe o meji med državama.
Ko Evropska komisija prejme pismo, ima za odgovor tri mesece časa. Če bo komisija sprožila postopek zoper Hrvaško, bo prevzela zadeve v svoje roke, sicer pa bo Slovenija postopke nadaljevala sama.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.