Kot je uvodoma na današnji novinarski konferenci povedal vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša, je predsednica stranko prevzela na zadnjem kongresu, a se nekaj mesecev kasneje močno oddaljujejo od ciljev in vrednot stranke. Stranka DeSUS je danes postala stranka afer, je dejal Jurša, kar se do zdaj še nikoli v zgodovini stranke ni zgodilo.
Tega poslanci ne morejo sprejeti in predsednici ne verjamejo več. Kot visoka vladna funkcionarka je namreč po njihovem mnenju dolžna plačevati svoje račune. Pri tem je Jurša poudaril, da Pivčeva ni dajala pomena poslanski skupini, zato so ji predlagali, naj nemudoma in nepreklicno odstopi kot predsednica stranke.
V kolikor ne bo odstopila, poslanci predlagajo svetu stranke, da ji izreče nezaupnico. Jurša je ob tem poudaril, da to ne pomeni konca stranke DeSUS, ampak da se bo le ta v prihodnje utrdila.
Poslanec Robert Polnar je dejal, da ga je izrazito zmotila drža predsednice. "Ona je sveto prepričana, da njej kot ministrici pripada, da ji drugi plačujejo račune," je povedal. Pivčeva jim na sestanku ni dala konkretnih odgovorov, je pa ubrala značilno taktiko v takih primerih, in sicer relativizacijo zadev. "Vse je dovoljeno, filozofija sprejemljivosti vsega je na pohodu." Dodal je, da mu je izpod ravni osebnega dostojanstva, da se ukvarja z računi Pivčeve, saj ga to tudi ne zanima. A skrbi ga, da se ta oseba ne zaveda, da je dolžna svoje račune plačevati sama.
Kot je dejal, ni spremenil svojega stališča o Pivčevi, kot ga je imel ob njenem prevzemu vodenja stranke. Takrat je uporabil frazem o "vezanju otrobov in prispodobo o kvašenju neslanosti".
Jurša je pojasnil, da so se danes usmerili le v delo stranke DeSUS in položaj Pivčeve na mestu predsednice. Niso govorili o njenem delu na mestu ministrice ali podpredsednice vlade. Kaj se bo zgodilo v prihodnjih dneh, tednu, mesecu, je po njegovih besedah vprašanje, na katerega verjetno nihče od njih nima odgovora. Če jih bo Pivčeva upoštevala in odstopila, bodo nato morali znotraj stranke najti nekoga, ki bo začasni predsednik. Na kongresu bodo kasneje izvolili novo predsednico ali predsednika.
Govorec stranke DeSUS Janez Ujčič je na drugi današnji izjavi za medije stranke DeSUS uvodoma povedal, da se je danes sestalo vodstvo stranke in sprejelo stališče, da bo še ta teden zahtevalo pogovor s poslansko skupino o prihodnosti stranke. Kot je dejal, ni mogoče pristajati na takšne trditve poslancev, ki so najprej odgovorni svojim volivcem in vodstvu stranke.
Pivec: Odločitev o odstopu bi bila preuranjena, imam podporo Janše
Kasneje je spregovorila predsednica Aleksandra Pivec, ki je dejala, da še ne bo odstopila. Takšna odločitev bi bila namreč po njenem mnenju preuranjena, saj je bila s stališči poslancev seznanjena nekaj trenutkov pred tiskovno konferenco.
"Ne gre za vprašanje mojega odstopa, ampak za vprašanje prihodnosti stranke. Zato je treba razmisliti, kaj je dobro za stranko, za njeno prihodnost in potem sprejemati nadaljnje odločitve," je na novinarski konferenci povedala Pivčeva. Ob tem pa dodala, da je "stranka več kot vodstvo in poslanska skupina, naše članstvo je širše in prihodnost stranke mora biti v prvem planu vseh".
Če bo šla odločitev stranke v smer, da mora odstopiti, pa se bodo pogovarjali tudi o sklicu kongresa, na katerem bi imenovali novo vodstvo. Poslancem je sicer danes predstavila vso dokumentacijo. Prinesla jim je vse račune, a je imela občutek, da poslanci njenih pojasnil niso želeli sprejeti. Vse dokumente so ji namreč vrnili.
Ministrica očitke zavrača. Zagotovila je, da nikoli ni in ne bo izkoriščala položaja ministrice za koristi sebe ali svojih bližnjih. Sama sicer pravi, da ni naredila nobenega nezakonitega dejanja, vse pa je zdaj v rokah KPK, ki preiskuje posredovano dokumentacijo.
Pivčeva je s predsednikom vlade Janezom Janšo že govorila, ta pa ji je zagotovil, da ima njegovo podporo. Še enkrat je poudarila, da je sama plačala vse račune, normalno pa se ji zdi, da se v primeru obiskov funkcionarjev na kakšni kmetiji ali v podjetju kakšna stvar v imenu gostitelja poravna. "Nisem edina, ki je dobila kakšno kosilo v imenu gostiteljev. Če želimo to urediti, bo treba postaviti jasna navodila," je dejala.
Komentirala je tudi padec podpore stranki in njej sami v danes objavljeni javnomnenjski anketi Dela, ki ga pripisuje notranjim trenjem v DeSUS. Sama sicer še vedno verjame v velik potencial stranke.
Podpredsednica vlade, vodja stranke DeSUS ter ministrica za kmetijstvo Pivčeva se je zadnje tedne na tnalu znašla zaradi svojih junijskih gostovanj in plačila nočitev najprej v podjetju Vinakras, zatem pa še v Izoli. Na gostovanjih je prepletala službene obveznosti z zasebnim življenjem. O obeh gostovanjih predhodni preizkus vodi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).
Vodja poslanske skupine Franc Jurša je v odzivu napovedal, da bo povprašal poslance, ali ima smisel, da se še enkrat sestanejo. Tako zdaj težko reče, ali se bodo.
Iz vodstva stranke ga ni še nihče danes po novinarski konferenci kontaktiral, je pa po Jurševih navedbah precej odziva članstva. Bolj ali manj poslansko skupino podpirajo pri odločitvi in pozivu predsednici k odstopu, je pojasnil. Strinja se sicer z izjavo Pivčeve, da je "stranka več kot vodstvo in poslanska skupina", vendar pa je spomnil, da so poslanci ena od pomembnih skupin v stranki.
Zadnjo besedo o Pivčevi usodi bo očitno izrekel svet stranke, ki bo po navedbah predsednika Tomaža Gantarja predvidoma med 20. in 27. avgustom.
DeSUS predlaganih sprememb medijske zakonodaje ne bo podprl
Na koncu sta Ujčič in Pivčeva spregovorila še o predlaganih spremembah medijske zakonodaje. Kot je dejala Pivčeva, so oblikovali začasno delovno telo, ki je pregledalo sveženj predlogov. V stranki so mnenja, da predlaganih ukrepov ne bodo podprli, še posebej če predlagatelj ne bo ustrezno argumentiral sprememb. Vsaka demokratična država mora imeti svobodno novinarstvo, je dodala Pivčeva.
Predlagane spremembe medijske zakonodaje so po presoji strokovne delovne skupine škodljive za javni servis RTV Slovenija, saj posegajo v finančno in programsko neodvisnost zavoda. Posebej izpostavljeni so predvsem tisti členi novele Zakona o medijih, ki RTV Slovenija nalagajo, da z izvršljivo odločbo nakazuje sredstva drugim medijem. Vprašljiv je tudi 39. člen Zakona o medijih, ki poenostavljeno govori o povišanju t.i. RTV naročnine za potrebe novega sklada. V DESUS ne bodo pristali na nobeno povišanje naročnin, še posebej ne za upokojence, so dejali.
Zato se bodo v stranki DeSUS v vseh nadaljnjih postopkih s predlogi in pripombami, ki so nastali v delovni skupini stranke, odločno uprli nekakovostni reformi medijske zakonodaje ter zagovarjali transparentno, strokovno in kakovostno reformo, so še dodali.
KOMENTARJI (2730)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.