Končnik pravi, da odločitve Urada ne bo komentiral, saj z zadevo ni več povezan. Kot direktor Odškodninske družbe je konec leta 2001 prodal delnice Uniona, ki so bile v lasti družbe, Laškemu. Ker je to storil na lastno pest, mimo nadzornega odbora, je izgubil položaj. Direktor Kapitalske družbe Jože Lenič pa je dvignil veliko prahu januarja lani, ko je družba delnice Uniona prodala Belgijcem.
V državnem zboru se je vse bolj začela omenjati izdaja nacionalnega interesa. Poslanec ljudske stranke Franc Kangler je zbiral podpise v podporo Laškemu, zato je z odločitvijo Urada zelo zadovoljen.
"Tudi slovenska podjetja so znana v evropskem merilu in kapitalsko ustrezno pripravljena za vstop Slovenije v EU in prav je, da se slovenska podjetja povezujejo," meni Franc Kangler.
SDS in NSi na Ropa naslovili odprto pismo o pivovarski vojni
Največji opozicijski stranki SDS in NSi sta danes na predsednika vlade Antona Ropa naslovili odprto pismo, v katerem ga sprašujeta o nedavni odločitvi ministrice za gospodarstvo Tee Petrin, ki je zavrnila izločitev direktorja urada za varstvo konkurence Andreja Plahutnika, ter o odločbi tega urada, s katero ta praktično dovoljuje prevzem pivovarne Union. Kot sta v odprtem pismu zapisali SDS in NSi, želijo v obeh opozicijskih strankah od premiera izvedeti, če slovenska vlada res podpira hitrejši gospodarski razvoj, prihod svežega kapitala v slovensko gospodarstvo in enakost pred zakonom za vse gospodarske subjekte.
V SDS in NSi poleg tega premiera Ropa sprašujejo, s kakšnimi ukrepi bo vlada po tej odločitvi urada za varstvo konkurence preprečila dejansko oblikovanje pivovarskega monopola v Sloveniji ter na kakšen način bo zaščitila delovna mesta v Pivovarni Union in tudi Pivovarni Laško. Ta so namreč po mnenju SDS in NSi v primeru oblikovanja pivovarskega monopola v Sloveniji objektivno ogrožena.
Opozicijski stranki želita tudi vedeti, kaj bo vlada ukrenila glede nespornih ugotovitev Agencije za trg vrednostnih papirjev o kršitvah 84. in 86. člena zakona o prevzemih pri nakupu delnic pivovarne Union s strani Pivovarne Laško preko povezanih oseb, pa tudi koliko je odločitev ministrice Petrinove in varuhov konkurence v skladu z obvezo vlade iz predstavljenega programa za učinkovit vstop Slovenije v EU. V tem je namreč zapisano, da bo vlada aktivno iskala poslovne partnerje tudi v tujini.
"To je bil zelo zapleten proces, je povezan ne le z našo zakonodajo, ampak tudi s smernicami EU na tem področju. Z veseljem bi rad prebral in analiziral, kakšni so argumenti, ki jih je ta urad uporabljal, da je do te odločitve prišel. Sicer pa, kar se tiče Uniona in Laškega, uživam in pijem oba," je za 24ur povedal Andrej Bajuk.
Nacionalna stranka meni, da je odločitev Urada tisto, kar so si od začetka želeli, liberalna demokracija pa verjame v utemeljenost odločitve.
"Nikakor ne pristajamo na vpletanje multinacionalk v slovenskem prostoru, s tem da bi se delali uboge reveže in izmozgali in nam pobrali tiste kokoši, ki nesejo zlata jajca," je povedal prvak SNS Zmago Jelinčič.
Tone Andrelič, poslanec LSD pa meni, da je bil postopek dolgotrajen." Kot zgleda, je prišlo do preučitve vseh možnosti, in seveda je odločitev, ki je bila sprejeta, utemeljena z vsemi zakonskimi podlagami, ki v takih primerih pridejo v poštev."
Poslanci se strinjajo z odločitvijo Urada, predvsem zato, ker menijo, da bosta Union in Laško skupaj lažje konkurirala v Evropi.