Slovenija

Bodo višje plače ustavile val odhodov iz javnega sektorja?

Ljubljana, 26. 09. 2024 19.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Špela Bezjak
Komentarji
80

V javni upravi so nekateri uslužbenci doslej dobivali plačo, nižjo od minimalne. Te dolgoletne sramote bo končno konec, pravijo. Odprtih vprašanj je sicer še veliko, v številnih poklicih se soočajo tudi s hudim pomanjkanjem kadra. V šolstvu, zdravstvu in na upravnih enotah upajo, da bodo višje plače ustavile val odhodov, ki je že resno načel kakovost javnih storitev. Pa bo javni sektor res postal bolj privlačen za iskalce zaposlitve, kot trdi finančni minister?

"Odgovor je ne. Ne verjamemo, da se bo zgodil naval na javne službe," pravi uslužbenec ljubljanske upravne enote. Pričakuje pa, da bo nov plačni zakon ustavil odhode in da bodo zaposleni ponovno bolj motivirani za delo.

"Lahko smo veseli, da se je ta zgodba, ki se je vlekla že več kot dve leti, zaključila oziroma se približuje nekemu koncu. Tako da se bomo lahko dejansko posvetili temu, zaradi česar hodimo v službe," dodaja predsednik Sindikata delavcev ljubljanske upravne enote Dragan Stankovič. 

Na dejanske številke bo treba še počakati, pravi finančni minister, bodo pa referenti na upravnih enotah, medicinske sestre, učitelji in drugi prejeli med 280 do nekaj manj kot 500 evrov bruto višje plače.  

"Če bi se družba zavedala, kako zelo pomemben je poklic učitelja, potem bi nam dali plače trikrat večje, kot pa so. Žal bo samo čas pokazal, kaj bo, ko učiteljev sploh ne bo več in jih bo družba plačevala z zlatom," pravi ravnateljica OŠ Danile Kumar in predsednica Združenja ravnateljev Mojca Mihelič. 

Minister Boštjančič je prepričan, da bo nov plačni sistem javnemu sektorju pomagal tudi v boju za kadre. 

Šola
Šola FOTO: Aljoša Kravanja

Gre za krhko ravnovesje med javnim in zasebnim, ob tem poudarja profesor ekonomije Marko Jaklič. A tudi dodaja, da je za poklice, ki so zaposljivi povsod, večinoma še vedno precej bolje v privatnem sektorju. "En IT-jevec, kadrovnik in tako naprej, ti si veliko hitreje najdejo boljšo službo za višjo plačo. Pa tudi bolj organizirano okolje, boljše pogoje dela, sodobno tehnologijo. Tako da javni sektor je tu res zelo podhranjen in kot tak seveda ne daje več kakovostnih storitev," poudarja Jaklič. 

Na udaru sta predvsem zdravstvo in šolstvo. Zdravniki sicer težje gredo v zasebni sektor, ker še ni tako razvit, odhaja pa podporno osebje v povsem druge poklice. "Tudi na primer v šolstvu, šolniki nimajo toliko možnosti, da bi šli v zasebni sektor, lahko se pa odločijo, da gredo v Hofer polnit police ali pa kaj podobnega, kar se dogaja," dodaja. 

"Tudi vodstva šol nimamo vpliva na višino njihove plače. Žal čedalje večkrat po tem, ko začnejo delati, ugotovijo, da je to prezahtevno, da se ni vredno razdajati in zapuščajo naš poklic," pove Mihelič. 

Jaklič poudarja, da na konkurenčnost javnega sektorja delno vpliva tudi dejstvo, da države, ki so včasih več denarja vlagale v javne storitve, zdaj subvencionirajo zasebna podjetja. "Bom kar banalno direkten, bolj kot bomo pomagali avtomobilski industriji, seveda na drugi strani manj bo za plače šolnikov. Ampak na strani avtomobilske bodo pa rekli: mi pa tudi ne bomo nič zaslužili, v proračunu tudi tega denarja ne bo. To je tisto krhko ravnovesje."

"Jaz upam, da bo ta sramota, da državni uslužbenec dela za plačo nižjo od minimalne, enkrat za vselej odpravljena," dodaja Stankovič. 

In to je tudi zaveza vlade, približno 250 tisoč zaposlenih bo na nov plačni režim prestopilo najpozneje do leta 2028. Prihodnji dve leti pa vlada napoveduje tudi za pet oziroma 10 odstotkov višji regres od minimalne plače za vse zaposlene v javni upravi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (80)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
29. 09. 2024 14.44
Ta dogovor s sindikati je zadovoljil samo že sedaj dobro plačane. Ne dotika se področij kjer so resnične potrebe in zaradi nizkih plač ljudje bežijo drugam. Policija,vojska,medicinsko osebje, zdravniki, uradniški operativni kader, gasilci. To resnično potrebujemo, te je resnično treba nagraditi in prav ti so izpadli. Bolje bomo plačali že zdaj preplačane birokrate na vodstevenih funkcijah
Smuuki
29. 09. 2024 14.39
+1
Tudi javni sektor pride na vrsto. Prav vsi direktorati so popolnoma nepotrebni še več so prava cokla v dogovorih. To je umetna nepotrebna tvorba iz časa Pahorja. To je v bistvu počivališče neizvoljenih kadrov v 99% levih opcij. Draga bljižnica do socialnega miru ki na dolgi rok postavlja našo državo v nekonkurenčnost v primerjavi z drugimi. 70 direktoratov, toliko direktorjev ki samo sesajo ne prispevajo nič. Povsem dovolj je pv,minister za posamezno področje,občinske službe. Hierarhija brez direktorata je že brez njih zelo obsežna.
bojer
27. 09. 2024 18.41
Kako val odhodov, od kje jih je kar naenkrat 250 tisoč .....
prašek
27. 09. 2024 17.47
+1
Sedaj bo Milivoj šel za predavatelja ..................
prašek
27. 09. 2024 17.43
+2
Vesel sem, kajti moja otroka bosta dobila višje plače !!!
prašek
27. 09. 2024 17.44
+2
Pa sta že sedaj krepko ....................
OrodniK
27. 09. 2024 16.30
+3
Problem je, ker je 'val odhodov' iz javnega sektorja SAMO V DOLOČENIH SEGMENTIH, ki bi jim bilo potrebno povišati plače. Sedaj pa se bo zgodilo, da bo celotni javni sektor dobil precejšnje povišice, ob enaki ali manjši storilnosti, tisti ki imajo sedaj najmanj bodo dobil drobtine, tisti ki pa že sedaj vlečejo največ, pa bodo dobil dodatne tisočake... Vedno se iskorišča sistem pri pogajanjih, ko se kaže najranljivejše (ti sedaj v € ne bodo prav nič pridobili, ampak le na papirju država ne bo doplačevala ampak plačevala), profitirajo pa preplačani nedelneži! Pokvarjenost vlade na kubik! BRUH!
zmago56
27. 09. 2024 15.36
+3
Menda so plače v javnem sektorju večine držav nižje od plač v realnem sektorju. Pri nas pa so plače JS že sedaj višje od realnega sektorja. Nihče od vladajočih pa se ne sprašuje od kje bodo denar za JS, delomrzneže in nevladnike vzeli.
štajerc65
27. 09. 2024 14.03
+2
Evo. Sedaj pa vsi vloge v JU ko ste govorili kak je tam fino.
Jinx777
27. 09. 2024 13.25
+2
Za teh par evrov višja plača nas vsekakor ne bi motivirala. Dokler bo nagrajevanje in napredovanje temeljilo samo na tem koliko let si zaposlen in kako si nekam zlezel nadrejenemu, ne bo ni drugače. Dokler boš za to, ker si pokazal napredek, možnosti izboljšav... še kaznovan, pač ne bo boljše. Najprej je treba zamenjati vse vodilne, ki samo čakajo na plačo in kdaj gredo v pentljo.
Jinx777
27. 09. 2024 13.28
+1
OrodniK
27. 09. 2024 16.34
+1
Točno tako MM78! Seveda te ob takem razmišljanju takoj značijo za liberalnega kapitalista... V socializmu to ne gre tako! Tiho bit, šefu in politiki v r*t lezt, pa si deležen nagrajevanja... Žalostno a resnično. Zato pa se v letih te negativne selekcije vse sesipa, prosperirajo pa nesposobneži,...
Dejan Krk
27. 09. 2024 12.44
+2
Visje place? LOL. Pri sev. sosedih se place dvigujejo takoj za 20-25% z 1.1 Konkretni zneski so ze objavljeni v zaposlitvenih oglasih. Ce ne boste zacel cenit poklicni kader ter ustrezno dvignal place na najmanj 2000 neto vsem ki drzijo sistem pokonci lahko kar zaprete stacuno.
štajerc65
27. 09. 2024 12.12
+0
Ne ne bodo. Govorim za policijo. Sedaj bo policist več v službi kot z družino, pa se na rezervista bo pazil. Če bo oojamral bo dobil odgovor da se je plača povišala in naj dela. Tako da denar tudi ni vse.
TO-91
27. 09. 2024 11.31
+3
Sedaj se je potrdilo sindikalisti delajo samo za svojo rit, dol jim visi za delavce v vseh branžah☝️🤔🤮
TO-91
27. 09. 2024 11.27
+2
Samo da so opankarju povečali plačo za 4 jurje revež še nima dovolj🤮🤮🤮
cakra
27. 09. 2024 09.47
+2
Večinoma delavcev iz javnega sektorja v razvitih državah ne rabijo. Tam rabijo inženirje .računalničarje, zdravnike , medicinske sestre, največ pa v gospodarstvu. V tarči je bilo govora da so največ dobili delavci z min... plačo kar je totalni nateg boge raje, češ sedaj pa ne bo več delavcev pod minimalcem. Delavci ki ste do sedaj bili pod min.....bodo tudi v bodoče dobivali enako izplačilo kot sedaj nič več nič manj ne bodo imeli v žepih in tudi pokojnine jim zaradi tega ne bodo višje. DVIG PLAČ PA TISTIM KI ŽE DANES IMAJO SOLIDNE so se dvignile od 45% do 75%
Julijann
27. 09. 2024 09.43
+5
Haha, dajte no. T.i.medicinskih sester nam primanjkune. Je to povesal sam dr.Zver, ki je realen človek in dela z dušo in znanjem v javnem zdravstvu. In sedaj naj bi kar navalile, ker bodo dobile 300 evrov bruto več. Sodnik pa kar 10x več od nje. Smetano bodo pobrali na vrhu, ostali si bodo pa podobni .
123soba
27. 09. 2024 09.30
+4
Sedaj bodo lahko spali in kradli naprej...
devote
27. 09. 2024 09.03
+6
nobenih visjih plac ni na vidiku. ... minimalka od,nad, doplacilo razlike, to so samo birokratska preigravanja. vse skupaj je samo velika prevara golova... dvigi so za 50% pri zupanih in poslancih , to je 300 ljudi, ne pomeni veliko v masi denarja....vsi ostali dvigi je samo usklajevanje z inflacijo. realnega dviga plac ne bo.
Smuuki
27. 09. 2024 08.52
+5
Kot prvo izpis iz sindikatov da so obstoječi krvosesni sindilalisti zgodovina. Sindikat je potreben ampak v taki obliki in s temi izbranimi levimi obrazi je pa najbolj možna škodljiva izbira. Ukiniti takoj in zgraditi zdrav, razumen interesni sindikat ki ne bo zlizan s trenutno oblastjo. Za delavce, uradnike niso spremenili, dosegli nič. Samo legalizirali so podvojene prejemke najvišjim prejemnikom na vrhu piramide. Nateg ki traja že 80 let. Rdeči sindakalisti so nevarnejši od bolezni
ARNO50
27. 09. 2024 08.46
+2
Za poklice, kot so policist, medicinska sestra, vojak, voznik ali učitelj, po tej t.i. "reformi divjega zahoda" sploh ne bo več nobenega zanimanja. V teh poklicih je plača začetnika v V. tarifnem razredu je določena v višini minimalne plače in znaša 1253,90 evra bruto, plača začetnika v VI. tarifnem razredu pa 1371,50 evra bruto. Najbolj absurdno pa je to, da vlada kot merilo za odpravo plačnih nesorazmerij uporablja povprečne plače oziroma boljše, izplačila, ki vključujejo tudi obračunane dodatke za delo v posebnih pogojih dela, kot je plačilo za delo ponoči, na praznike, ob nedeljah, izmensko delo, nadure, pripravljenost za delo in za druge naloge, opravljene v posebnih pogojih dela. Brez sistemskih sprememb, ki jih predlagajo v sindikatih Policije in SV, bo slovenska policija in vojska zelo kmalu postala neoperativna in sama sebi namen, kar pomeni bistveno spremenjeno stopnjo nevarnosti in tveganj za državljane. Tudi v zdravstvu so razmere tako resne, da morajo nekateri oddelki v bolnišnicah svoja vrata zapirati, saj enostavno nimajo koga, ki bi pacientom zagotavljal zdravila, jih oskrboval, previjal rane in podobno.
TO-91
27. 09. 2024 08.29
+3
Strah vas je da delavci zapuščajo javno upravo🙉. Javno upravo je potrebno racionalizirati in zmanjšati v okvire ki jih ta državica lahko preživi. Skrbi naj jih zdravstvo to je ključnega pomena, za te kadre vas lahko skrbi zdravniki in medicinke ,da vam ne bodo pobegnili 🤔 🙉