Slovenija

Po abitraži arbitraža?

Ljubljana/Zagreb, 15. 11. 2005 17.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Š.Z./E.Ž.
Komentarji
0

Slovenija naj bi na hrvaško arbitražo o NEK odgovorila po načelu zob za zob. Zahtevala bo 12 milijonov evrov.

Ali se začenja "nuklearna vojna"?
Ali se začenja "nuklearna vojna"? FOTO: POP TV

Potem ko je Hrvaška sprožila arbitražni postopek zaradi nedobavljene električne energije iz Jedrske elektrarne Krško (NEK), se Slovenija pripravlja na odgovor po načelu zob za zob, piše časnik Delo. Hrvaška zahteva odškodnino v višini 31,7 milijonov, Slovenija pa pri istem arbitru 12 milijonov evrov. Naša država odškodnino zahteva, ker Hrvaška ni prispevala sredstev za posodobitev krške nuklearke.

Spor glede NEK sta sicer v svojem sporazumu razrešila že takratna slovenski in hrvaški premier Janez Drnovšek in Ivica Račan. Napovedala sta enakopravno solastništvo, rešila vprašanje odpadkov ter se dogovorila glede medsebojne kompenzacije preteklih obveznosti in terjatev.

Hrvaška po navedbah hrvaške strani električne energije iz nuklearke ni začela dobivati 30. junija 2002, kot je bilo dogovorjeno in naknadno zapisano v meddržavni pogodbi o NEK, temveč 19. aprila 2003. Tako za obdobje od 1. julija 2002 do 19. aprila 2003 zahteva povračilo škode v višini 31,7 milijona evrov. V višini zahtevka ni upoštevanih obresti, zahtevek pa je izračunan na podlagi razlike v ceni med dražjimi nadomestnimi viri in ceno električne energije iz NEK.

Slovensko ministrstvo za gospodarstvo pa trdi, da jim Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP), ki je tudi prvo sprožilo arbitražo, dolguje 12 milijonov evrov. Dolg naj bi nastal, ker Hrvaška v času od 1. junija 2002 do 18. aprila 2003 ni vlagala sredstev za obnovo nuklearke.

Uradnega predloga za arbitražo še ni

Skrajni ukrep zaradi kršenja meddržavne pogodbe je odklop električne energije Hrvatom. Nekateri se sprašujejo, ali ni ravno to cilj naše južne sosede, ki je z arbitražo medsosedski spor še bolj razvnela. Neuradno je slišati, da naj bi Hrvaška namesto dražje slovenske elektrike raje uvažala cenejši tok z juga.

Slovenija pa medtem še ni prejela arbitražnega zahtevka Hrvaške. Težav s sosedo zaradi krške jedrske elektrarne pa ne manjka. Hrvaška med drugim krši meddržavno pogodbo, saj še vedno ni ustanovila Sklada za razgradnjo. Naša južna soseda se zbiranja denarja za razgradnjo krške nuklearke in skladiščenja jedrskih odpadkov namreč že dve leti spretno otepa.

Po drugi strani pa naj bi slovenski Sklad za financiranje razgradnje nuklearne elektrarne in odlaganja radioaktivnih odpadkov do konca tega lata nabral že 30 milijard tolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10