Zaradi izgradnje dvigal v kirurški stolpnici helikopterji nujne medicinske pomoči v zadnjih nekaj več kot dveh letih niso mogli pristajati na ploščadi poleg stolpnice, ampak v dva kilometra oddaljeni vojašnici. Po besedah zdravnika v urgentnem centru Andreja Hohneca so ponovnega obratovanja seveda izjemno veseli, saj v primerih, ko mora posredovati helikopterska nujna medicinska pomoč, šteje vsaka minuta, je povedal na novinarski konferenci.
"V urgentni medicini je vsaka minuta, vsaka sekunda zelo pomembna," je povedal Hohnec. "Helikopterska nujna medicinska pomoč predstavlja pomemben člen v verigi preživetja, včasih pomeni tudi razliko med življenjem in smrtjo," je dodal.
"Za ljudi, ki so doma v Halozah in Prekmurju ali pa se ponesrečijo na Pohorju, je bistvena razlika, ali bodo prepeljani v bolnišnico s helikopterjem ali reševalnim vozilom. Slednji potrebuje za pot eno uro, helikopter nekaj minut in če ima človek možgansko kap ali srčni zastoj, je razlika zelo velika," je ponazoril.
Še bolje bi sicer bilo, če bi se uresničil načrt za nadgradnjo urgentnega centra, v okviru katere bi bil heliport na strehi urgentnega centra. Urgentni center UKC Maribor je bil namreč pred leti zgrajen le do prve faze, kdaj bodo sledile ostale, pa trenutno ni znano.
Helikoptersko nujno medicinsko pomoč izvaja vojaški helikopter, ki je sicer po besedah Hohneca medicinsko ustrezno opremljen, a vendarle to ni plovilo izključno v medicinske namene. V Mariboru je težava tudi v tem, da lahko helikopter zaradi omejenega obratovanja Letališča Edvarda Rusjana Maribor, kjer je stacioniran in servisiran, vzleta le do 17. ure.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.