Priprave na sanacijo so stekle takoj, ko je bil požar pogašen. Aprila so najprej preverili vzdržnost prehodov po gozdnih cestah, organizirali pa so tudi sestanek z lastniki gozdov. "Spodbujali smo jih, naj izberejo enega izvajalca, da bo delo lažje in varnejše, hkrati pa smo izvajalce motivirali, naj dajo dobre ponudbe in ne izsiljujejo ljudi v nesreči," je povedal preddvorski župan Rok Roblek.
Sečnja poškodovanega drevja se je začela maja in je razdeljena na tri cone. V eni bodo zaradi nedostopnega terena in neugodnega rastišča izvedli minimalne posege, v drugi bodo odstranili iglavce in zaradi preprečitve erozije pustili nekatere listavce, v tretji coni pa bodo odstranili praktično vsa drevesa in pustili visoke štore, nekatere hlode in veje, da strmo območje zaščitijo pred erozijo. Hkrati ustvarjajo tudi mikro rastišča za obnovo gozda.
Kot je pojasnil vodja kranjske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije Martin Umek, bodo v gozdu pustili nekaj ožganih listavcev. Ti, če niso bili preveč ožgani, še dve leti ozelenijo in s semeni poskrbijo za svoj podmladek, potem se posušijo, saj v požaru poškodovana skorja odstopa, vročina pa je poškodovala koreninske sisteme. Ta drevesa bodo tako predvidoma odstranili šele v prihodnjih letih.
"Sanacija poteka po planu, kot je bilo zamišljeno," je dosedanji potek del ocenil Umek. V maju so si na terenu ogledali izvedbo sečnje, zavod pa je organiziral tudi tečaje za varno delo v gozdu, pri čemer je lastnike in izvajalce, ki izvajajo sečnjo in bodo pozneje opravljali sajenje, opozoril na težave terena.
"Varnost je ključnega pomena," je poudaril Umek. Glede obiska tega območja v času sanacije pa je pojasnil, da gre glavna pot na Potoško goro mimo območja sanacije, vendar ljudje pogosto uporabljajo tudi druge poti, zato je zelo pomembno, da se izogibajo vsaj delovišč.
Večina lastnikov gozdov, med katerimi je največ domačinov iz vasi Potoče, je delo zaupala izvajalcem. Za več lastnikov posek z žično tehniko trenutno izvaja en izvajalec, nekateri pa vendarle posek izvajajo sami.
S sečnjo hitijo, koliko je mogoče, saj so ekonomske razmere za prodajo lesa na trgu ugodne, čeprav je les zaradi požara do neke mere prizadet. "Če bo sanacija hitra in ustrezna, dodatnih stroškov z njo ne bo," je ocenil Roblek, a opozoril, da bodo stroški nastajali pozneje zaradi erozije, pri čemer upajo, da vas ne bo ogrožena.
Kot je povedal župan, je zgodovinsko na tem območju vedno bila prisotna erozija. Gozdna meja se je dvigala, rastje na pobočjih pa verjetno zaradi požarov v preteklosti ni posebej staro. "Podrast je poškodovana, drevesa bodo šla, v petih letih tudi korenin in štorov ne bo več. Ali se bo do takrat kaj zaraslo, je težko napovedati," je pojasnil Roblek.
Najbolj ga skrbi, da bi ostala gola skala. "Zelo draga bo sanacija, da to preprečimo, in sicer s sajenjem, če bo sploh kje mogoče. Na skalnih pobočjih, grušču in grabnih, kjer potekajo tokovi meteorne vode, ne bo nič raslo," je opozoril Roblek in dodal, da se bo konfiguracija Potoške gore in dostopov zagotovo spremenila.
Robleka skrbi tudi širjenje lubadarja, ki bi lahko pomenil novo naravno katastrofo za to območje. Umek je glede tega bolj optimističen. Kot je pojasnil, v požaru poškodovane in izsušene smreke za lubadarja niso zanimive.
Poleg tega populacija lubadarja v okolici ni tako močna, da bi lahko v tem letu pričakovali kakšen hujši napad. Odvisno od vremena bi se lahko zgodil napad lubadarja v naslednjih letih. "Ampak predvidevamo, da ne bo kaj hujšega, sploh če se bo gozd saniral tako, kot sedaj kaže," je dejal Umek.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.