Danes mineva leto od odstopa ljubljanskega in mariborskega nadškofa Antona Stresa in Marjana Turnška, h kateremu ju je pozval papež zaradi njune vloge pri poslovnih odločitvah, ki so privedle do finančnega zloma mariborske nadškofije.
Stres, ki je pred prihodom na čelo ljubljanske nadškofije služboval tudi kot nadškof pomočnik v Mariboru, in Turnšek sta se po odstopu po navodilih iz Vatikana tudi umaknila iz javnosti. Upravljanje ljubljanske in mariborske nadškofije pa sta po njunem odstopu prevzela novomeški škof Andrej Glavan in celjski škof Stanislav Lipovšek.
Glavan, ki je po Stresovem odstopu prevzel tudi predsedovanje Slovenski škofovski konferenci (SŠK), je v javnosti večkrat poudaril, da si imenovanja novih nadškofov želi čim prej. Po njegovih besedah je v letu po odstopu Stresa in Turnška škofovsko konferenco, kolikor jo to zadeva, najbolj zaposlovalo reševanje finančnih težav mariborske nadškofije. Ni namreč konca pogajanj, poravnav in iskanja možnih rešitev, je dejal Glavan.
Uradnih informacij okoli imenovanja novih nadškofov ni, so le ugibanja, da bi do imenovanja ljubljanskega nadškofa utegnilo priti jeseni, v Mariboru pa naj bi postopek zaradi bolj zapletenih okoliščin trajal še dlje.
Kardinal Franc Rode je sicer v drugi polovici junija pojasnil, da je postopek imenovanja ljubljanskega in mariborskega nadškofa šele v prvi fazi, kar pomeni, da v Sloveniji še vedno iščejo možne kandidate.
Stres in Turnšek se sicer vračata k delu v slovenski Cerkvi. Upokojena nadškofa – takšen je tudi njun uradni naziv – ne bosta člana SŠK, ju bodo pa lahko krajevni škofi po potrebi vključili v delo škofij.
Po neuradnih informacijah se bo Stres, ki pripada redovnikom lazaristom, vključil v delo in življenje ene od njihovih skupnosti, ki v Sloveniji delujejo v Ljubljani, Celju, Šentjakobu pri Ljubljani in Mirenskem gradu. Odločitve naj še ne bi sprejel, se pa z njo tudi ne mudi, v Slovenijo naj bi se vrnil v naslednjem mesecu in pol. Stres je namreč v letu po odstopu deloval v več krajih v Franciji.
Po neuradnih informacijah je trenutno v tujini tudi Turnšek, ni pa še znano, kaj bo počel zdaj. Krajevni škof ga lahko prosi za pomoč pri škofovskih opravilih, za Turnška, ki je po mnenju njegovih duhovniških kolegov intelektualno in teološko zelo močan, pa se lahko najde tudi marsikakšno drugo delo. Nekateri ne izključujejo možnosti, da bi ga vnovič imenovali na čelo katere od (nad)škofij, saj da v mariborsko afero ni vpleten. Da Turnšek s finančnim zlomom mariborske nadškofije ni povezan in torej ni storil nič narobe, saj je na čelo škofije prišel šele pozneje, so nekateri poudarjali že lani ob njegovem odstopu.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.