"Ves čas aktivno spremljamo situacijo in temu tudi ustrezno prilagajamo naše ukrepe ter aktivnosti. Policija skupaj z organizatorji dogodkov, lokalno skupnostjo, zasebno varnostnimi subjekti ter upravnimi enotami vsak varnostni dogodek oceni ter zagotovi varnostne ukrepe," so pojasnili na Generalni policijski upravi (GPU).
Po njihovih navedbah ob povečanih varnostnih obremenitvah v tem obdobju v zagotavljanje varnosti vključujejo tako materialno tehnična sredstva kot različne strukture policijskih resursov. Policijske enote v skladu z varnostnimi ocenami opredelijo varnostno obremenjena območja in obdobja ter z različnimi oblikami policijskega dela pristopijo k izvedbi nalog.
Prioritete pri tem so preprečevanje kaznivih dejanj, vzdrževanje in vzpostavljanje javnega reda in miru, zagotavljanje hitre in učinkovite intervencije ter zaščita žrtev kaznivih ravnanj, so zapisali na policiji. Na meji z Avstrijo in tudi na mejah z drugimi sosednjimi državami policija že sicer izvaja naloge, ki so določene z odloki za preprečevanja širjenja epidemije covida-19.
V okviru tega in tudi v okviru drugih nalog policisti nadzorujejo promet oseb, ki prihajajo iz Avstrije in drugih držav članic Evropske unije. Vsi policisti so po navedbah GPU seznanjeni z zadnjimi dogodki v Uniji in izvajajo vse predvidene ukrepe za zagotavljanje varnosti.
"Ena od stalnih nalog je tudi ozaveščanje o radikalizaciji, ki vodi v nasilni ekstremizem ali terorizem, pri čemer sodelujemo tudi z drugimi deležniki," so še zapisali.
Tonin avstrijski kolegici po napadu na Dunaju ponudil pomoč Slovenije
Kot je zapisal obrambni minister Matej Tonin na družbenih omrežjih, ji je "izrazil sožalje ob tragičnih dogodkih na Dunaju" ter ji zagotovil "našo solidarnost in pomoč, če bi jo potrebovali". "Sosedje so prvi, na katere se lahko zanesemo v času krize," je dodal.
Po pogovoru je novinarjem v Budimpešti povedal, da je ministrica dejala, da se bodo v primeru potrebe obrnili na Slovenijo. Ob tem je ocenil, da je po napadu na Dunaju, v katerem so bili ubiti štirje civilisti, varnostna situacija v Sloveniji "zagotovo resnejša, kot je bila še včeraj".
"To ni nekje tam daleč, to je tik pred našimi vrati. To, kar se dogaja v Avstriji, bo imelo vpliv na Slovenijo, še posebej, če bo Avstrija spremenila režim na meji. Zlasti na tiste delavce migrante, ki delajo v Avstriji," je dodal.
"Držati moramo skupaj in sprejeti vse ukrepe, ki jih lahko. V varnost je treba investirati, ko še lahko," je še dejal Tonin v izjavi novinarjem v Budimpešti po pogovorih z madžarskim obrambnim ministrom Tiborjem Benkom o poglobitvi sodelovanja med državama.
Medtem slovenska veleposlanica v Avstriji Ksenija Škrilec Slovencem na Dunaju po ponedeljkovem terorističnem napadu svetuje večjo previdnost in preudarnost. Za zdaj sicer ni informacij, da bi bil kdorkoli od Slovencev poškodovan ali v nevarnosti. Dodala je, da je Dunaj danes razmeroma običajen.
Škrilčeva je dejala, da je v ponedeljek zvečer po medijih in družbenih omrežjih krožilo veliko informacij in dezinformacij o napadu, ki je zahteval najmanj štiri smrtne žrtve. "Včeraj je bilo vse skupaj videti veliko bolj dramatično, kot je po jutranji streznitvi in pregledu situacije zdaj ocena stanja," je povedala.
Na veleposlaništvo se po njenih besedah v zvezi z napadom ni obrnil noben Slovenec. "Slovencem svetujem večjo previdnost in preudarnost, da se zanašajo na svojo zdravo pamet, da se informirajo in upoštevajo navodila in napotke avstrijskih uradnih organov, tako kot vsi drugi Avstrijci ali Dunajčani," je povedala veleposlanica. Na Dunaju sicer po ocenah veleposlaništva živi okoli 5000 Slovencev.
Predsednik Borut Pahor pa je v pismu avstrijskemu kolegu Alexandru Van der Bellnu sporočil, da "z vso odločnostjo obsojamo vsa nasilna dejanja zoper demokracijo in temeljne svoboščine".
Islamska skupnost v Sloveniji: Nasilju je treba narediti konec
Islamska skupnost v Sloveniji ostro obsoja ponedeljkov teroristični napad na Dunaju, v katerem so bili ubiti in ranjeni nedolžni ljudje. Nemogoče je sprejeti, da se v sodobnem času na takšen teroristični način ubijajo nedolžni ljudje, so zapisali. Nasilju je treba po njihovem pozivu narediti konec.
"Treba je vzpostaviti mir in zaupanje med ljudmi in narodi vsega sveta. Nobena vera ne dopušča ali opravičuje ubijanja, prelivanja krvi nedolžnih ljudi," so objavili na svoji spletni strani.
Z avstrijskim narodom delijo bolečino in globoko sočutje. Mir in varnost po njihovih navedbah potrebujemo vsi. Verjamejo v načelo, po katerem je to, da nekdo ubije enega človeka, enako, kakor da bi ubil ves svet. "Kdor pa reši enega človeka, je enako, kakor da bi rešil ves svet," so dodali. Izražajo globoko sožalje družinam ubitih in celotnemu prijateljskemu avstrijskemu narodu.
Napadalec, ki ga je po napadu v središču Dunaja v ponedeljek zvečer ubila policija, je bil 20-letnik z avstrijskim državljanstvom in državljanstvom Severne Makedonije, ki je bil privrženec skrajne skupine Islamska država. Napad je po zadnjih podatkih terjal štiri smrtne žrtve med civilisti. Več ljudi je bilo ranjenih.
KOMENTARJI (384)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.