Vlada je poslovneža Tomaža Subotiča v svet Splošne bolnišnice (SB) Celje kot predstavnika ustanovitelja imenovala septembra 2022, potem ko je v bolnišnici prišlo do zamenjave identitet dveh bolnikov. Subotič je sicer z mesta člana in predsednika sveta celjske bolnišnice v nedeljo pisno odstopil sam.

V nedeljo smo namreč v rubriki 24UR FOKUS razkrili zasebna sms-sporočila med premierjem Robertom Golobom in članom Svobode Subotičem, ki dokazujejo, da je premier leta 2023 trikrat po nekaj dni dopustoval v Subotičevi hiši v Karigadorju na Hrvaškem. Vlada je nekaj dni po drugem obisku Karigadorja, 8. junija, Subotiča imenovala v svet Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.
Golob je zatrdil, da Subotičevo imenovanje v sveta zavodov in njegovo počitnikovanje nista povezana, sprožitev afere pa pripisal političnim ozadjem in napadom nanj. Subotič pa je v odzivu za STA v nedeljo poudaril, da je za izboljšanje razmer v SB Celje porabil veliko svojega časa in od tega ni imel nobenih dodatnih koristi.
KPK uvedla predhodni preizkus
Komisija za preprečevanje korupcije je sicer uvedla predhodni preizkus preverjanja morebitnih kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Minister za finance Klemen Boštjančič verjame, da ni naključje, da so se očitki zvrstili v tednih po potrditvi ključnih reform te vlade, zdravstvene in pokojninske, je dejal na današnji novinarski konferenci po seji vlade. Meni, da gre za odvračanje pozornosti od "enega največjih uspehov te vlade". Kljub temu, da se vlado ves čas opozarja, da je v zadnjem letu mandata treba "nehati z reformnimi stvarmi in delati všečne stvari", bodo izpeljali tisto, kar so si zadali, je zatrdil.
Po drugi strani pa se mora zdaj "verjetno tudi sam spraševati ne samo pri kom bivam, ampak mogoče pri kom tudi večerjo pojem, pa kakšna je povezava". Sam v tem, da "nekdo prespi pri nekom", ne vidi težave.
Je pravno mnenje za Subotiča plačala celjska bolnišnica?
V rubriki 24UR FOKUS smo sicer preverjali tudi, ali je pravno mnenje, ki ga je Subotič potreboval za eno od družb, kjer je nadzornik, plačala celjska bolnišnica. Pridobili so namreč sms-sporočilo, ki razkriva, da je Subotič to mnenje pri odvetniški družbi Nine Zidar Klemenčič naročil kar prek prvega moža bolnišnice Dragana Kovačiča.
V celjski bolnišnici zatrjujejo, da zanj niso plačali nobenih storitev. Pravno mnenje pa da se je nanašalo na podjemne pogodbe radiologov. Ministrstvo za zdravje pa je svet zavoda pozval, da preveri poslovanje bolnišnice.
Iz sveta psihiatrične klinike pa je vlada Subotiča skupaj s še tremi člani odpoklicala že 20. marca. Razlog za menjavo je bila neuradno tudi Subotičeva podpora vnovičnemu imenovanju direktorja bolnišnice Bojana Zalarja na direktorsko mesto, čemur zaradi očitkov o domnevnem nasilju na kliniki nasprotuje tudi aktualna ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.