Vlada bo predlog zakona o državni pomoči za odpravo posledic suše, pozebe in neurij s točo v kmetijstvu za letošnje leto posredovala državnemu zboru s predlogom za obravnavo po hitrem postopku. Kot so sporočili iz ministrstva za okolje in prostor, znaša ocena skupne potrjene škode 12,4 milijarde tolarjev, povprečna višina sredstev državne pomoči pa bo predvidoma okoli 43 odstotkov potrjene škode, kar pomeni, da se bo za odpravo posledic suše, pozebe in neurij s točo zagotovilo v letošnjem proračunu in proračunu za prihodnje leto vsaj 5,5 milijarde tolarjev.
Zakon določa oblike in način izvajanja državne pomoči za odpravo posledic naravnih nesreč zaradi pozebe, ki je povzročila škodo na kmetijskih površinah spomladi letos, neurij s točo, ki so povzročila škodo na kmetijskih rastlinah in kmetijskih zemljiščih maja, junija in julija letos, ter suše, zaradi katere je prišlo do poškodovanosti kmetijskih rastlin zaradi izjemnega pomanjkanja padavin in posledično nizke gladine podzemne vode med 15. julijem in koncem avgusta letos. Zakon bo zagotovil sredstva državne pomoči nosilcem kmetijskih gospodarstev, ki jim je bila potrjena škoda pri pridelavi kmetijskih rastlin. Posebno pozornost pa bo zakon namenil tistim kmetom, ki jim kmetijska dejavnost predstavlja glavni ali edini vir sredstev za preživljanje. Le-tem bodo v primeru odprave posledic suše dodeljena za deset odstotkov višja sredstva državne pomoči, ne bo pa jim potrebno plačati davka od dohodka iz kmetijstva ter prispevkov za pokojninsko, zdravstveno in socialno zavarovanje.
Sredstva državne pomoči se bodo upravičencem dodelila v višini 30 odstotkov potrjene škode zaradi posledic pozebe in neurja s točo, 40 odstotkov potrjene škode zaradi posledic suše in 50 odstotkov potrjene škode zaradi posledic suše, če gre za nosilca kmetijskega gospodarstva, kateremu kmetijska dejavnost predstavlja edino ali glavno dejavnost.
Sredstva državne pomoči se bodo zagotovila v proračunski rezervi za letošnje in prihodnje leto, od tega v proračunu 2001 v višini osem odstotkov škode za izplačilo akontacij, to je približno milijarda tolarjev, ter 4,5 milijarde v proračunu za prihodnje leto. Za določitev višine sredstev državne pomoči za letos se bodo uporabili preliminarni podatki o škodi iz poročil občinskih komisij, za prihodnje leto pa podatki o potrjeni škodi.
Upravičenci morajo vloge za dodelitev sredstev državne pomoči oddati občinski komisiji, ki mora vloge posredovati državni komisiji za sanacije najkasneje do 20. oktobra letos. Izplačila se bodo upravičencem izvedla neposredno na njihove bančne račune, o višini sredstev državne pomoči za posameznega nosilca kmetijskega gospodarstva pa bo odločila vlada na podlagi podatkov iz vloge in verificirane povprečne vrednosti škode na območju, na katerem so zemljišča kmetijskega gospodarstva.