Stroji hrvaškega ministrstva za varstvo okolja, prostorsko ureditev in gradbeništvo danes niso začeli rušiti na črno zgrajenih počitniških objektov v občini Marčana pri Pulju, kot je bilo napovedano, je povedala tiskovna predstavnica ministrstva Kata Gojevič. Dodala je, da imajo lastniki 267 objektov, ki sicer niso vsi slovenski državljani, še nekaj časa, da sami porušijo hiše, ki so zgrajene na kmetijskem zemljišču zunaj naselja Marčane.
Kot je povedala Gojevičeva, bodo inšpekcije ministrstva pregledale območje občine Marčane po prvomajskih praznikih, da bi ugotovile, ali so porušeni vsi nezakonito zgrajeni objekti, ki so predvideni za rušenje. Sredi maja pa bo ministrstvo začelo rušiti nelegalne zgradbe.
"Ponavadi približno 90 odstotkov investitorjev samih poruši svoje nelegalno zgrajene objekte. Ministrstvo je letos ukrepalo le pri šestih objektih, ki so bili večinoma v lastništvu hrvaških državljanov," je dejala Gojevičeva.
Poudarila je še, da ni nobene možnosti, da bi legalizirali črne gradnje v občini Marčane. Gre namreč za hiše na kmetijskem zemljišču ob gozdu, za katerega ni bilo predvideno, da bi postalo zazidalno zemljišče.
Vodja enotnega upravnega oddelka v občini Marčane Zlatko Cetina je dejal, da so objekti, ki so predvideni za rušenje, "deloma v zaščitenem ekološkem rezervatu, deloma pa tudi v zaščitenem obalnem pasu, ki se razprostira kilometer od morja". Povedal je še, da občina pripravlja nov prostorski načrt, ki mora biti usklajen z državnim in županijskim načrtom, ter da ni predlogov, ki bi spremenili namembnost omenjenega kmetijskega zemljišča.
Cetina je tudi potrdil, da je na občino prišla peticija lastnikov nezakonito zgrajenih objektov, v kateri opozarjajo na domnevne nepravilnosti v postopku, vendar je občina podprla odločitev ministrstva, ki je pristojno za celoten postopek.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.