Slovenija

Epruveta z živim srebrom se je razbila pri fiziki, učilnica ostaja zapečatena

Kranj, 08. 05. 2026 10.32 2 min branja 47

Gimnazija Kranj po neurju

V učilnici Gimnazije Kranj se je razlilo okoli dva decilitra živega srebra, zaradi česar so gasilci evakuirali celotno nadstropje. Dobršen del razlite snovi so nato uspeli poloviti, del živega srebra pa je stekel pod parket. Učilnico so zato zapečatili in čakajo na oceno strokovnjaka, ali je potrebna nadaljnja sanacija. Pouk v ostalih učilnicah poteka normalno.

Kot so v četrtek sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje, se je v izobraževalnem objektu na Koroški cesti v Kranju nekaj pred 12. uro razlilo okoli dva decilitra živega srebra. Gasilci so evakuirali celotno nadstropje. Po posvetu s toksikologom Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana osebe, ki so bile pred prihodom gasilcev v stiku z nevarno snovjo, niso potrebovale zdravstvene pomoči.

Gasilci so po posvetu s pripadnico Ekološkega laboratorija z mobilno enoto nevtralizirali preostanek živega srebra. Kot je pojasnil poveljnik Gasilsko reševalne službe Kranj Andraž Šifrer, so uspeli že v četrtek poloviti dobršen del razlitega živega srebra, en del pa ga je zagotovo steklo med oziroma pod parket. Učilnico in pripadajoči kabinet so zapečatili.

Gimnazija Kranj (fotografija je arhivska)
Gimnazija Kranj (fotografija je arhivska)
FOTO: Bobo

Učilnica bo zaprta vsaj dva tedna

Strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan so danes izvedli meritve prisotnosti nevarne snovi v prostoru. Kot je povedal ravnatelj Gimnazije Kranj Aljoša Brlogar, mu rezultatov še niso sporočili. Jasno pa je, da bo učilnica ostala zaprta vsaj še dva tedna. V tem času bodo učilnico zračili in opravljali dodatne meritve. Ni pa še znano, ali bo potrebna menjava parketa.

Brlogar je povedal, da je bilo razlitega živega srebra zagotovo vsaj pol manj od prvotnih navedb Uprave za zaščito in reševanje. Razlila se je namreč vsebina epruvete, v kateri je lahko največ en deciliter snovi.

Pojasnil je, da se je manjša epruveta z živim srebrom razbila pri pouku fizike med poskusom na temo gostote snovi. O dogodku so takoj obvestili regijski center za obveščanje in gasilci ter policisti so bili na šoli v dveh minutah.

"Profesorica in laborant sta s pomočjo injekcij začela zbirati živo srebro in ga uspela večino pobrati, nekaj pa ga je na žalost ostalo med režami v parketu. Ocenjujemo, da do 20 mililitrov," je povedal Brlogar.

Pojasnil je tudi, da nihče ni prišel v neposreden stik z živim srebrom in tudi nihče ni potreboval zdravniške pomoči. "Najbližje živemu srebru sta bila laborant in profesorica, ki pa sta danes, razen tega, da sta v stresu zaradi neljubega dogodka, v redu," je povedal ravnatelj.

Učilnica, ki so jo policisti zapečatili, je do nadaljnjega zaprta, kar nekoliko vpliva na pouk. Ker je šola zelo zasedena, so bile namreč potrebne nekatere prilagoditve in spremembe urnika.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI47

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kumul
08. 05. 2026 19.19
V OŠ so nas na ekskurzijo v Idrijo peljali. Tam je plavala železna kugla v živem srebru, ki smo jo tunkali in tunkali smo roke vanj. Manj škode kot danes telefoni je bil ta izlet. Zdaj pa hitro parket zamenjat.
Tičfirič
08. 05. 2026 18.45
Ljudje postajamo eni veliki pusyi
FIRBCA
08. 05. 2026 18.09
zanimivo kod otroci smo ga lovili po rokah je sila zanimiv. Skodljiv ce bi ga popapcal no v celem zivljenju ga kar veliko z hrano. Treba pa da je akcija da se kaj dogaja pise.
Justice4all
08. 05. 2026 17.46
Ko sem bil jaz v šoli smo se igrali z živim srebrom….pa nobenemu nič
Cmrlj3
08. 05. 2026 18.11
Problem nastane, če ga vdihuješ. Sploh dlje časa. Pri dotikih načeloma ni problemov, razen če imaš na prstih kake ranice.
Plemenko
08. 05. 2026 17.06
sej niste normalni, res ne.. kao da se je razbila epruveta U-235 oz. uran xD
športnik66
08. 05. 2026 16.33
Nič ne piše, kdo je tako štorast, da mu je eprueta na tla padla - profesorica ali elaborant?
flojdi
08. 05. 2026 15.20
??kako pa se lovi zivo srebro
Eurojackpot
08. 05. 2026 13.08
Zakaj ima Idrija Psihiatrično kliniko?
jutri_pa_res
08. 05. 2026 12.33
Se res mora tako neskončno pretiravati? Pred desetletji, ko smo še imeli živosrebrne termometre, se še spominjam, da sem se kot otrok vedno, ko se je kateri zlomil, malo igral z živim srebrom v kaki šalčki...tako s prstom sem ga preganjal po skodelici, ga razteral v manjše kaplice, ki so se spet združile v eno veliko itd...
Noleani
08. 05. 2026 14.41
Enako prav zabavno je bilo kapljice s prstom potiskati sem ter tja.
Emtisunce
08. 05. 2026 16.45
Enako tudi mi in glej ga zlomka, vsi smo očitno čudežno še živi.
Morskadeklica123
08. 05. 2026 17.05
Tudi jaz, kot otroku se mi je razbil termometer, tudi so sle kapljice v parket. In bilo mi je zelo zanimivo!
Mclaren
08. 05. 2026 12.18
Samo od sebe se je razlilo? In kaj sploh dela ta rakotvorna snov v šolah???
Qwerty
08. 05. 2026 12.22
Nevem od kje tebi podatek rakotvorna, živo srebro je še vedno v idriji pa je celo mesto gor, pa kopali so ga tudi.
JAZsemTI
08. 05. 2026 12.17
Se zgodi.
kr en 123
08. 05. 2026 12.13
Da se le ni nobenemu mlademu genialcu nič zgodilo... verjetno so tudi štil od motike oblazinili, saj mladi dobijo žulje že ob pogledu nanje...
zdravkob
08. 05. 2026 12.07
Inštitut Jožef Stefan pa seveda vzame denar in pride. Za nič. Toliko o intelektualni poštenosti znanstvenikov.
KrofKrof
08. 05. 2026 12.07
Zakaj pa tista krogla nad uro tako nevarno visi na vrhu?
štrekeljc
08. 05. 2026 15.48
Tista je bolj nevarna, kot polito živo srebro!
mario7
08. 05. 2026 12.06
Panika za nič.
pager
08. 05. 2026 12.06
v mojih letih osnovnošolstva 1966 leta, je bilo čist normalno da smo se ž živim srebrom tud igrali, zelo prijetno je bilo tisto kapljo v velikosti frnikule vrtet v dlani in pazit da se ni razlila po podu, saj jo je razneslo na molijon kapljic... pa še tud vsi živimo
Mclaren
08. 05. 2026 12.19
No, glavno da je bilo v tvojem času ok. Hahahaha
96bimBo
08. 05. 2026 12.00
Količina preostalega Hg je zadostna za deratizacijo škodljivcev (beri SDS-ovcev).
Groucho Marx
08. 05. 2026 12.02
Bimbo, dvigni se in marš odpirat podjetje! Dobički so zagotovljeni in rekordni.
ZIPPO
08. 05. 2026 11.59
Ma dejte nehat delat paniko in komplikacije,nikomur ne bo nič hudega.Aja sej res,določeni morajo opravičiti svoje službe ...
murkecc
08. 05. 2026 11.56
Leta nazaj smo v šoli vsi namakali prste notri, zdaj pa cela drama.
300 let do specialista
08. 05. 2026 11.54
Po Evropi se je razlilo milijone drugega živeža pa nihče ne ukrepa...
MESE?AR
08. 05. 2026 12.16
In eksplodiralo v zraku in na Zemlji ! Vsi vdihujemo strupeno nesnago !
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763