Slovenija

Obrambna referenduma bosta razburkala parlamentarni vrh

Ljubljana, 10. 07. 2025 07.37 | Posodobljeno pred 13 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je po dveurnem sestanku koalicije o obrambnih referendumih, po katerem so bili vsi skopi z izjavami, dejal, da konsenza o tem še ni. Končen odgovor, na kolikih referendumih oz. če sploh bodo volivci lahko izražali svojo voljo, bo tako po pričakovanjih prinesel petkov vrh parlamentarnih strank. Levica po Vatovčevih besedah na umik referenduma o obrambnih izdatkih ne more pristati. V NSi so medtem prepričani, da je bilo vse že dogovorjeno, prvak SDS pa meni, da je petkov parlamentarni vrh zaradi neusklajenosti koalicije celo vprašljiv.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Denar za obrambo še vedno deli politiko
    04:47
    Iz 24UR ZVEČER: Denar za obrambo še vedno deli politiko
  • Iz 24UR: Referendumski kaos
    03:11
    Iz 24UR: Referendumski kaos

 

Premier Robert Golob je s pogovorom s koalicijskimi partnerji pred sejo vlade danes nadaljeval niz sestankov o usodi obrambnih referendumov. Koalicija se je po skoraj dve uri dolgem sestanku dajanju izjav na to temo izognila, kasneje pa je v izjavi v DZ Vatovec dejal, da se odločitev o usodi obrambnih referendumov prelaga oziroma bodo z njo počakali do petkovega vrha parlamentarnih strank. Konsenza o tem po njegovih besedah še ni.

"Tega ne morem komentirati, lahko pa rečem, da v Svobodi ostajamo na stališču, da če do referendumov pride, mora biti volja ljudstva jasna, vprašanja morajo biti jasna," pa je na vprašanje, ali so so kaj bližje dogovoru, odgovorila podpredsednica in poslanka največje vladne stranke Sara Žibrat.

Za zdaj tako še vedno ni uradno znano, kakšen dogovor bo poskusila doseči politika glede napovedanih referendumov o dvigu obrambnih izdatkov in o članstvu v Natu. Prav tako ne, ali bodo volivci že kmalu izrazili svojo voljo na bodisi dveh referendumih bodisi zgolj na enem, ali pa referendumskega izrekanja volivcev sploh ne bo.

Robert Golob
Robert Golob FOTO: Profimedia

Levica pa ta trenutek ne more pristati na umik ali kakšen drug manever, ki bi preprečil njihovo pobudo za referendum o obrambnih izdatkih, pri svojem predlogu referenduma bodo vztrajali, je pozneje v izjavi v državnem zboru zatrdil Matej Tašner Vatovec.

"Državni zbor je prejšnji teden sprejel odločitev, jaz verjamem oziroma upam, da poslanke in poslanci v državnem zboru delujejo v skladu z interesi, ki jih imajo v programih svojih strank in v skladu z interesi prebivalk in prebivalcev te države, ki jih zastopajo," je dejal.

Vodja poslancev najmanjše koalicijske stranke je obenem še poudaril, da je dojemanje parlamenta kot igrišča, na katerem se glasuje "oportuno ali iz inata" proti vladi, neodgovorno. "To veliko pove o poslankah in poslancih, ki na tak način glasujejo, ampak jaz mislim, da pač rezultat imamo, sklep je sprejet," je izpostavil.

Po besedah koordinatorice Levice Aste Vrečko pa pozdravljajo tudi odločitev Gibanja Svoboda in predsednika vlade, ki so napovedali referendum o članstvu Slovenije v Natu. "Kar se nas tiče, z veseljem odidemo na volišča in povemo, zakaj smo proti članstvu v Natu in se bomo seveda javno in aktivno zavzemali, da iz te organizacije, ki ne služi miru, ampak vojnam, tudi izstopimo," je še ponovila znano stališče najmanjše vladne stranke.

V koalicijski SD medtem izjav po današnjem sestanku pri predsedniku vlade ne dajejo. V teh dneh so njihovi poslanci sicer vztrajali pri podpori že potrjenemu referendumu, četudi je predsednik stranke Matjaž Han dejal, da bi podprli umik obeh referendumov. 

Podpredsednik vlade in največje vladne stranke, finančni minister Klemen Boštjančič pa je danes ponovil izjavo z začetka tedna, to je, da upa, da bo prevladala politična modrost, saj je vprašanje varnosti in Nata pred volitvami neprimerno izrabljati za nabiranje političnih točk. "Dvema tradicionalnima strankama, eni na levi, drugi na desni", ki sta po njegovem mnenju dogajanje v veliki meri sprožili, pa je očital sprenevedanje.

V NSi prepričani, da je vse že dogovorjeno. Janša meni drugače

V najmanjši opozicijski stranki NSi so medtem prepričani, da je bila vladna koalicija glede vprašanja o referendumu o obrambnih izdatkih dogovorjena, je danes dejala strankina poslanka Iva Dimic. "Prepričana sem, da se bo koalicija jutri poenotila, da je bila to doslej pač zgolj igra, kako najlažje in na najbolj eleganten način odpeljejo zadeve na področju obrambe. Vendar so usklajeni," meni.

Prav nasprotno kot NSi pa meni največja opozicijska stranka: "Jutrišnji sestanek predsednikov parlamentarnih strank je, poleg tega, da je zelo pozen, tudi zelo vprašljiv, ker vladne stranke med seboj niso poenotene. S kom naj se usklajuje opozicija, če niso usklajeni niti sami med sabo," je prvak SDS-a Janez Janša dejal v videu, ki ga je popoldne objavil na družbenem omrežju X. 

Janez Janša meni, da je parlamentarni vrh zaradi neusklajenosti koalicije vprašljiv
Janez Janša meni, da je parlamentarni vrh zaradi neusklajenosti koalicije vprašljiv FOTO: Damjan Žibert

Kot je izpostavil, vladna koalicija še vedno ni poenotena glede usode in postopkov referendumov o obrambnih izdatkih in o članstvu v Natu.

Prvi, razpis katerega je na petkovem glasovanju podprla tudi SDS, je po Janševih besedah mogoče potreben zaradi razprave, kako porabiti ta denar, ki je doslej ni bilo. V vsebinskem smislu pa je brezpredmeten, je prepričan prvak opozicije. "Sprašuje po treh odstotkih, medtem ko se je vlada, vse vladne stranke s pooblastilom predsedniku vlade zavezala na vrhu Nata, da bomo do leta 2035 prispevali pet odstotkov," je dejal Janša.

Glede referenduma o članstvu v Natu, ki ga je napovedala največja vladna stranka Gibanje Svoboda, pa meni, da je ta "že sam po sebi velika neumnost in strel v koleno predsednika vlade". "Slovenci zagotovo ne bomo tvegali, da v teh negotovih časih zapustimo zavezništvo, ki nam nudi najvišjo stopnjo varnosti," je izpostavil predsednik SDS. Če bi se namreč soočali z nevarnostjo brez Nata, to ne bi bilo le dražje, pač pa tudi bistveno bolj nevarno," je še pristavil Janša.

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev in predsednik Demokratov Anže Logar pa meni, da o temah, ki tako delijo, nikoli ni dobro "na vrat na nos spraševati" volivcev, ker je rezultat na koncu "pol pol". Ocenjuje, da mora politika najprej narediti domačo nalogo, na petkovem srečanju parlamentarnih strank pa pričakuje "trezno razpravo z jasnim zaključkom". Kot je dodal, pa bi lahko bilo v prihodnje takšnih vrhov politike več, kar bi tudi preprečile zaplete, kot je aktualni.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

petb
11. 07. 2025 09.49
+1
Kaj pa fiskalno pravilo, zapisano v ustavi. Ali naša ustava ne pomeni nič, če fonder lair zahteva zadolževanje za orožje?
delfina
10. 07. 2025 19.10
+0
Kar zdaj povem, da NE grem na noben referendum!!!!!
periot22
10. 07. 2025 16.55
-5
Iztop iz Nata!!!!!!!
Ki zombi
10. 07. 2025 16.48
+4
Levica trosi cvetje in bi razorožila Slovenijo. V primeru napada bi se njeni predstavniki branili z rožami. Žal bi nastradali tudi drugi državljani.
JApajaDAja
10. 07. 2025 14.44
+4
je minister lukec že magister česarkolipač,ki ga je danes zagovarjal pri svojem podrejenem brglezu?
Po možganski kapi
10. 07. 2025 14.25
-7
Velika večina Slovencev je srečnih,da imamo to vlado,ki jo vodi Robert kot pošten človek
JApajaDAja
10. 07. 2025 15.04
+6
prvo damo pa na ig skrbi, ker v r slo ni "svobodnega vstopa" v wc na črpalkah....svoboden je povsod-le plačljiv je...treba je poznati pojme...svoboden-brezplačen....:-)
Kr0ujem
10. 07. 2025 15.16
+1
Takle lahk govori res sam tist k je po tvojmu nicku
mali.mato
10. 07. 2025 14.19
+8
Če bi danes potekal posvetovalni referendum o tem, ali naj Slovenija ostane polnopravna in aktivna članica zveze Nato, bi večina volivcev obkrožila "za". Zadnja meritev kaže, da se Slovenci zavedamo pomena obrambe, varnosti in odpornosti v teh varnostno negotovih časih. Več kot dve tretjini vprašanih (69 odstotkov) podpira članstvo v zvezi Nato, podpora pa je posebej visoka med volivci dveh največjih strank – SDS in Gibanja Svoboda. Članstvo v Natu podpira kar 88 odstotkov volivcev SDS in 70 odstotkov volivcev GS, kar odraža široko soglasje glede strateške usmeritve države med volilno bazo obeh največjih političnih akterjev.
zmago56
10. 07. 2025 13.16
+11
Je rekel golob: zakon sem jaz, pravniki so amaterji oni so nam podrejeni in jih ne bomo upoštevali.
jogo
10. 07. 2025 12.47
+2
Vse je v rokah koalicije. Če bosta SD in LEVICA vstrajali, potem jih bo opozicija podprla.
Victoria13
10. 07. 2025 12.47
-2
Vojskovanje naj se gredo tisti, ki imajo preveč denarja, Slovenija nima ne denarja, pa še Slovenci jo zapuščajo...
zavetnik
10. 07. 2025 12.47
+3
Uros vaš novinar podaljšana roka gospodarskega Lobija za 3500 € se lahko novinar proda
Victoria13
10. 07. 2025 12.45
+11
Kdo nam merka meje, nihče...kdo lahko pride v našo državo? Vsak, ki si želi in to brez dokumentov! Jaz pa v Avstrijo ne morem brez osebne ali potnega lista!
ArkaMast
10. 07. 2025 12.20
-2
Odlično. Oni najbolje vedo. Za to jih imamo in plačujemo.
JApajaDAja
10. 07. 2025 11.39
+3
hudo,ko za popravek svoje lastne nevednosti, neukosti, nedoraslosti....skličeš štab vrhunskih slo pravnikov, da te rešujejo iz godlje, ki si jo sam zakuhal....plačnik:proračun?
Lili.
10. 07. 2025 12.00
+3
zdravkob
10. 07. 2025 11.32
-3
Nori NATO politiki so sprejeli zvišanje izdatkov na 5%. Golob ni mogel biti proti. Zdaj mu pa grozi razpad koalicije doma. Meni je čisto razumljiv manever z referendumom za izstop, ker ene norce izzivajo drugi. Teh 5% namerava natiskat Ursula. Že sedaj je EU namenila 150 mlrd€ kreditov za oborožitev. Kdo bo rekel, jaz pa ne vzamem?! EU gre v propad. Teh 5% gre direkt v inflacijo.
JApajaDAja
10. 07. 2025 11.40
+4
OrodniK
10. 07. 2025 11.16
+9
Odstopite in končajte to agonijo laži, sprenevedanja, terorja in ropanja državljanov pod krinko Svobode!
mali.mato
10. 07. 2025 10.37
+7
Tožilstvo je v zadevi Berishaj odkrilo korupcijo. Golob že piše odstopno izjavo?
Lili.
10. 07. 2025 11.04
+0
Pikaponca
10. 07. 2025 10.20
+12
Koliko denarja je 25 % proračuna ne pove nihče sploh pa LEVI ki delajo z denarjem. ko svinja z mehom, kaj vse bo potrebno ukinit saj 100 000 javnih uslužbencev..konzulatov, ministrstev občin, komisij vladnih služb ne pove nihče tudi davki na pejake, kurnike, tičnice, vrtne ute in lufft tega ne bodo rešili gre preprosto za bankrot države saj to imajo pri LEVICI prav..
Pikaponca
10. 07. 2025 10.22
+10
Je pa rešitev poslance, MANAGERJE VLADNE USLUŽBENCE na minimalce..in delavce na BONE..UPOKOJENCEM PA KARTE ZA HRANO..
Bolfenk2
10. 07. 2025 10.12
+1
Nič nimam proti denarju za Slovensko vojsko. Ampak denar za Nato nima veze z obrambo Slovenije. To je denar za vojno proti Rusiji, ki nam ni naredila nič slabega. Vedno v zgodovini smo bili prijatelji in zavezniki z največjo slovansko bratsko državo.
mali.mato
10. 07. 2025 10.33
+5
Brez Nata, bi morali na začetku vlagat dosti več kot 5%.
Victoria13
10. 07. 2025 11.34
+0
Zakaj pa Švica vlaga v svojo vojsko samo 0.70 BDP, Avstrija pa 0,84 BDP? Švica naj bi povečala Izdatke na 1% do leta 2030, Avstrija pa na 2% do leta 2032! Obe državi nista v NATU.
Zgaga Ukrajini
10. 07. 2025 10.02
-11
Strah pred sosednjimi državami je prevelik, kaj ne? Potem je pa bolje ostati v istem tropu pa harati tisoče km stran, samo, da smo tu varni. Hinavsko.
Victoria13
10. 07. 2025 12.41
+0
Pa kdo bo napadel državo kot je Slovenija kjer živijo ljudje iz 140 držav, zračni prostor nam varujeta Italija in Madžarska kot bi dal lisicam merkat kokoši. 300 vojakov imamo v BIH, Kosovu, Latvija, Iran, Slovaška......