V ponedeljek je vlada na dopisni seji potrdila zakonodajni sveženj davčnih sprememb in jih poslala v obravnavo v DZ. Med njimi je tudi novela zakona o potrjevanju davčnih računov, ki jo bo DZ po predlogu ministrskega zbora obravnaval po nujnem postopku.
Kot smo že poročali, bo tako le leto dni potem, ko je vlada Janeza Janše ukinila obvezno izdajanje papirnatih računov, to spet obvezno. Čeprav se na ministrstvu zavedajo, da so poenostavitve na tem področju potrebne, je sistem, ko se račun v papirni obliki izda le na izrecno zahtevo kupca, po njihovih ugotovitvah preveč odprl vrata sivi ekonomiji.
Podatki finančne uprave namreč kažejo, da skupno število izdanih računov v letošnjem letu še ne dosega števila izdanih računov leta 2019. Večje razlike v številu izdanih računov v omenjenem primerjalnem obdobju se kažejo predvsem v nekaterih dejavnostih, ki so bile v preteklosti že prepoznane kot bolj tvegane za sivo ekonomijo oziroma neizdajo računov. Take so npr. gostinstvo, gradbeništvo, frizerstvo, cvetličarstvo in vzdrževanje vozil.
Spodnja tabela prikazuje, koliko je bilo izdanih računov v frizerski, kozmetični in pedikerski dejavnosti od januarja do avgusta leta 2019 ter v istem obdobju letošnjega leta. Kot je razvidno, so januarja letos izdali 143.601 račun manj kot v primerjalnem obdobju leta 2019. Februarja letos so v omenjenih dejavnostih izdali 114.018 računov manj, marca pa 102.979 računov manj. V prvih treh mesecih so tako izdali kar 306.598 manj računov. Na finančnem ministrstvu sicer pojasnjujejo, da je trend v obeh primerjalnih obdobjih podoben, saj je v zimskih mesecih število računov manjše, proti poletju pa narašča. V obdobju junij, julij in avgust je bilo letos sicer izdanih za 326.361 računov manj.
Tudi v gostinstvu je opazen podoben trend upadanja izdanih računov. Januarja letos so gostinci tako izdali kar 3.442.780 računov manj kot januarja 2019. Februarja letos je bilo stanje podobno, izdanih je bilo namreč 3.082.465 računov manj kot pred tremi leti. Tudi avgusta 2019 so gostinci izdali več računov kot avgusta letos, in sicer 2.426.085 več.
Še ena izmed dejavnosti, ki v zadnjih letih cveti, a izdani računi tega ne potrjujejo, je gradbeništvo. Od januarja do vključno avgusta 2019 so v gradbeništvu izdali skupaj 4.956.343 računov za opravljene storitve, letos v istem obdobju pa le 3.322.201, kar je za 1.634.142 manj izdanih računov.
Podatki tako kažejo, da je bilo letos v povprečju izdanih za 25 odstotkov manj računov kot leta 2019. Če primerjamo med dejavnostmi, je bilo v gradbeništvu januarja letos izdanih za 44,43 odstotka manj računov kot januarja leta 2019 – gre za mesec, ki v primerjalnem obdobju najbolj odstopa od leta 2019. V dejavnosti frizerstva, pedikerstva in kozmetične dejavnosti prav tako najbolj odstopa januar 2022, ko je bilo, glede na leto 2019, izdanih za 32,58 odstotka manj računov za opravljene storitve. Tudi v gostinstvu je bilo januarja letos izdanih za 28,71 odstotka manj računov kot v istem obdobju leta 2019.
A siva ekonomija je le eden od razlogov, da so se na finančnem ministrstvu odločili za ponovno uvedbo obveznega izročanja računa prodajalca kupcu. Med ostalimi razlogi so še nelojalna konkurenca na trgu, varovanje pravic kupcev (z vidika nadzora nad vsebino računa in reklamacij) ter zagotavljanje stabilnih davčnih prihodkov državnega proračuna. Kot pojasnjujejo, lahko prodajalec kupcu račun izroči v papirni ali elektronski obliki, ki sta za namene davka na dodano vrednost (DDV) in davčno potrjevanje enakovredni. "Zavezance zato spodbujamo, da kjer in ko je to mogoče, naj račune izročajo v digitalni obliki," pozivajo.
Na ministrstvu še poudarjajo, da je kupec izročeni račun dolžan prevzeti in ga obdržati do izhoda iz poslovnega prostora prodajalca ter ga na zahtevo pooblaščene osebe nadzornega organa, pa naj gre za tržnega inšpektorja ali uslužbenca Fursa, tudi predložiti. Če kupec računa ne prevzame oziroma ga ne predloži pooblaščeni osebi, stori prekršek, zaradi česar ga lahko doleti globa v višini 40 evrov. Davčni prekršek pa je tudi, če prodajalec kupcu računa ne izroči.
Spomnimo
Lani je prejšnja vlada sprejela novelo zakona, s katerim je ukinila račun v papirni obliki. Slednji se je kupcu izročil le na njegovo izrecno zahtevo. Kot razlog za sprejetje omenjenega ukrepa so navedli tudi skrb za okolje in zmanjševanje količin odpadkov, prav tako pa naj bi takšen sistem deloval v drugih državah Evropske unije. Izdaja računa je bila sicer še vedno obvezna, saj se je račun evidentiral v blagajni.
KOMENTARJI (435)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.