Mariborski mestni svetniki bi morali na današnji seji med drugim dati soglasje k ceni socialnovarstvene storitve pomoč družini na domu v občini. Ta bi uporabnike po novem stala 37 centov več na uro, kar je slabih sedem odstotkov več kot lani. A točko so umaknili z dnevnega reda, namesto tega bodo rezerve namreč poskusili poiskati v proračunu.
Po navedbah mestne uprave bi bila podražitev pomoči na domu, tako kot pred tem že vrtcev, posledica višjih stroškov dela, materiala in storitev. Ob tem dodajajo, da imajo občani možnost uveljavljanja različnih olajšav, zato zaradi tega ne pričakujejo, da bi jih podražitev občutneje udarila po žepu.
Aprilska podražitev vrtcev je sicer od pet- do sedemodstotna. Za večino staršev, ki imajo otroke v mariborskih vrtcih, to pomeni, da odslej plačujejo slaba dva evra več na mesec. Tudi ta podražitev je bila po navedbah mariborske mestne uprave nujna zaradi višjih stroškov dela, ki so posledica lanskega dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja. Za Mariborčane so na občini sicer predvideli znižanje plačila s subvencijo iz proračuna, ki bo za vsakega otroka mesečno v povprečju znašala 20,27 evra.
Odvoz odpadkov dražji za 38 odstotkov
Mariborski mestni svetniki so konec aprila potrdili tudi podražitev odvoza komunalnih odpadkov. Cene so se s 1. majem v povprečju tako povišale za 3,75 evra, oziroma za kar 38 odstotkov.
Na Mestni občini Maribor (MOM) so ob tem zatrdili, da je podražitev nujna in da ni posledica naložbe v novozgrajeno sortirnico. Dvig cen, ki se niso spremenile od leta 2014, je bil po njihovem nujen zgolj zaradi realnega dviga stroškov in nekajletnega zaostajanja cen. Nova predlagana cena za mešane komunalne odpadke oziroma gospodinjske odpadke za 120-litrsko posodo, ki je osnovna posoda za gospodinjstvo, odslej tako znaša 13,63 evra na mesec in 0,69 evra na mesec za biološke odpadke. Ceni veljata za 14-dnevni odvoz odpadkov.
Brez četrtega podžupana
Mariborskemu županu Saši Arsenoviču danes ni uspelo zbrati dovolj podpore mestnih svetnikov za imenovanje četrtega podžupana. Arsenovič je že imenoval tri podžupane, in sicer Sama Petra Medveda in Gregorja Reichenberga s svoje liste ter Heleno Kujundžić Lukaček z liste SMC. Na četrto mesto je želel imenovati mestno svetnico SD Alenko Iskra, a bi bilo treba spremeniti statut občine, saj ta trenutno dovoljuje največ tri podžupane.
Za takšno spremembo je potrebna dvotretjinska večina v mestnem svetu, ki pa je Arsenoviču na današnjem glasovanju ni uspelo zbrati. Večina mestnih svetnikov se je sicer strinjala, da si ima župan pravico sam postaviti svojo ekipo, vendar pa so imeli pomisleke glede stroškov dodatnega imenovanja.
"Ne vem, če smo v Mariboru tako bogati, da si lahko privoščimo štiri podžupane," je dejal Franc Kangler (NLS) in županu predlagal, da namesto enega od podžupanov imenuje mestnega arhitekta. "Tako lahko stvar rešite v okviru obstoječega statuta," je prepričan. "Nismo Ljubljana. Tam imajo res štiri podžupane, a imajo petkrat večji proračun," je dodal mestni svetnik SDS Ivan Celcer.
"Dovolj smo bogati, da si lahko privoščimo delati učinkovito," pa je na pomisleke odgovoril Arsenovič, a ni pomagalo. Skupno 24 glasov podpore je bilo premalo, da bi lahko sprejeli ustrezno spremembo statuta.
Za nadomestnega predsednika nadzornega sveta občine je mestni svet namesto Saše Preliča, ki je bil izvoljen za člana Sodnega sveta, potrdil Dejana Petkoviča. Za direktorja javnega zavoda Športni objekti Maribor pa so večinsko dali soglasje dosedanjemu vodji objektov Ljudski vrt v tem zavodu Tadeju Mežnarju. Slednjega je svet zavoda izbral med več kandidati po burni razpravi, saj naj bi tej izbiri nasprotovali zaposleni v zavodu in dosedanji direktor Anton Knez, ki se je potegoval za nov mandat.
Za razliko od prejšnje seje, ko so to točko umaknili, so mestni svetniki tokrat potrdili novelacijo investicijskega programa za energetsko prenovo stanovanj Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada Maribor (JMSS) na Engelsovi ulici. Obnova se ocenjuje na 1,4 milijona evrov, od tega naj bi pol milijona evrov pridobili iz kohezijskih sredstev. "Stvar smo še enkrat preverili in prišli do ugotovitve, da je ta investicija koristna," je pojasnil župan, razprave mestnih svetnikov na to temo pa tokrat ni bilo.
Na današnji seji so se mestni svetniki še seznanili z lanskim poslovanjem javnega podjetja Energetika Maribor z 1,3 milijona evri dobička ter soglašali z idejo za vzpostavitev sistema izposoje in souporabe koles v občini v javno-zasebnem partnerstvu. "To še ne prejudicira ponudnika, saj bo sledil mednarodni javni razpis, da dobimo najboljšo možno rešitev," je pojasnil Arsenovič.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.