Slovenija

Po zaostritvi nadzora znatno zmanjšanje bolniških odsotnosti

Ljubljana, 07. 05. 2026 13.14 2 min branja 74

Gripa

Po zaostritvi sankcij za zlorabe bolniškega staleža z decembrskim interventnim zakonom se je v prvem kvartalu letošnjega leta število izgubljenih delovnih dni za blagajno ZZZS zmanjšalo za dobrih 230.000, za delodajalce pa okoli 420.000. Na ZZZS ocenjujejo, da je javna blagajna prihranila 20 milijonov, delodajalci pa okoli 35 milijonov evrov.

Podatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) kažejo, da je trend glede števila izgubljenih delovnih dni v januarju, februarju in marcu letos precej vzpodbuden, je pojasnila vodja področja za odločanje o pravicah in za medicinske pripomočke na ZZZS Ana Vodičar. Njihovi podatki namreč kažejo precejšen upad števila izgubljenih delovnih dni glede na enako obdobje v lanskem letu.

Ocenila je, da je upad posledica zakona o dodatnih interventnih ukrepih na področju zdravstva, ki je začel veljati konec decembra. Zakon je med drugim določil pravno podlago za določitev režima gibanja med bolniško odsotnostjo, kasneje pa je ZZZS določil sedem režimov gibanja. Zavarovanec lahko ob neupoštevanju režima izgubi pravico do bolniškega nadomestila.

Število izgubljenih delovnih dni se je za blagajno obveznega zdravstvenega zavarovanja zmanjšalo za dobrih 230.000, kar po ocenah ZZZS finančno predstavlja okoli 20 milijonov evrov.

Še večji upad izgubljenih delovnih dni glede na lansko obdobje pa beležijo v breme delodajalcev, torej gre za krajše bolniške staleže. Glede na lansko leto je bilo v prvih treh mesecih letošnjega leta izgubljenih 420.000 delovnih dni manj, kar je delodajalcem prihranilo okoli 35 milijonov evrov.

V primerjavi z lanskim začetkom leta je bilo letos devet odstotkov manj izgubljenih delovnih dni za obvezno zdravstveno zavarovanje in 20 odstotkov manj izgubljenih delovnih dni za delodajalce.

Več nadzorov, novih sprememb ne načrtujejo

Po besedah Vodičarjeve je zavod v zadnjega pol leta skoraj podvojil število laičnih kontrolorjev, ki na terenu preverjajo ali posameznik spoštuje navodila o ravnanju. V letu 2025 so opravili približno 5500 nadzorov, letos pa jih načrtujejo preko 8000.

Spomnila je, da z zaostritvijo sankcij niso posegali v pravico do bolniškega staleža, trajanja bolniškega staleža ali višino nadomestila plače. Ti koraki so bili manjši in bolj ciljano usmerjeni v to, da tisti, ki potrebujejo bolniški stalež, niso prikrajšani. Na ZZZS pa poskušajo preprečiti zlorabe in "zelo širokogrudno uveljavljanje pravic" v breme delodajalcev in obveznega zdravstvenega zavarovanja. Poudarila je, da v prihodnje ne načrtujejo novih sprememb.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI74

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Potouceni kramoh
07. 05. 2026 21.54
V Sloveniji hodimo bolani v službo.Če gremo v bolniško nas odpustijo.
flojdi
07. 05. 2026 21.59
To je res.spoznanih pa mi je bilo tudi kr neki krasnih bleferjev
natas999
07. 05. 2026 21.42
malo morgen!!!
štrekeljc
07. 05. 2026 21.30
Pred 30 leti je sosed oženil eno z dobro ritjo. Dvomim, če je v tem času delala pol leta, vse ostalo je bila na bolniški. Zdaj jo imajo na ZZZS končno zadosti in jo hočejo dati v invalidsko penzijo. Zdaj zaradi slabe pokojnine joka in stoka in vsega ji je kriv Golob. Pa ženski dopoldan ni bilo nikoli nič, veselo je skakala okoli, "zbolela" je, ko se je dedec vrnil iz službe. Zakaj se je to prenašalo desetletja?
Antena
07. 05. 2026 21.25
Imam sodelavce ko imajo vsako leto bolovanje za trgatev in tudi letos bodo 100% dobili bolovanje hahahaha
Antena
07. 05. 2026 21.23
Ja končno , da ste sprejeli nekaj pametnega. Vendar 70% doktorjev še vedno pripisuje neopravičena bolovanja.
Naiskreni
07. 05. 2026 21.06
a spji so se kar diskriminirani glede bolniske? 🤣
Tufu
07. 05. 2026 20.33
Hahahah ma kaj lazete.... Samo trenutno ni grip to je razlog za manj bolnišk
Vsejedobro1411
07. 05. 2026 19.47
Pa kaj se tolk v bolniške vtikate smo kot v zaporu bolani, ki žal ne moramo delati a socialce, ki so pa lenuhi in niti 1 ure delovne nimajo v življenju a to je pa prav.
konec_oderuških_davkov
07. 05. 2026 19.11
samo da janez pride vsi bi delali!
Malo_sutra
07. 05. 2026 19.00
Plačajte ljudi kot je treba pa nebo bolnišk.
jung
07. 05. 2026 19.21
Ni ravno tako. Eni bi se hitro navadili na veliko plačo in potem spet falencali.
I am lost.
07. 05. 2026 18.52
Če samo obstajaš in mogoče tudi "uživaš" življenje ne pomeni nič!!! Samo če delaš, oz, garaš, oz če še maš poleg še ene 3 otroke, samo takrat nekaj veljaš!!!....
I am lost.
07. 05. 2026 18.43
Ovc... Mislim človek mora delat!!!
KamGremo
07. 05. 2026 18.42
Poznam zensko ki odsla iz sluzbe pol ure pred koncem sihta in dobila 0.5 ure bolniske ker delodajalec ni ugodil njeni muhi
Delavec_Slo
07. 05. 2026 18.39
Aja, so to mogoče jankovičevi miljoni?
Dragica Cegler
07. 05. 2026 18.26
Poznam primer, ko je ženska 8 mesecev na bolniški,pitem pride pa delat mira oa veš dopust izkoristiti In ,ko je februar oba že na bolniško
Sixten Malmerfelt
07. 05. 2026 18.18
Tri leta prepozno!
Cervantes Saavedra
07. 05. 2026 21.22
Zakaj ne 6 let prepozno? Dober odgovor si fasal, moraš priznati!
Jožajoža
07. 05. 2026 17.58
Sedaj,ko je janša,bo zelo malo bolniških in veliko smrti.seda,ko je janša,bo zdravljenja plačljivo
Hihitalec
07. 05. 2026 17.45
Hahha a je stisnilo malo izkoriščevalce?😂😂😂
HitraVeverca
07. 05. 2026 17.37
Socialna pa 40% gor, je nekdo pozabil minus stisnit?
Vsejedobro1411
07. 05. 2026 19.53
Te dajmo zapret...
HitraVeverca
07. 05. 2026 17.35
Ukiniti ZZZS in uvesti plačilo prispevkov direktno v državo, brez posrednikov ZZZS. Poglejte si kaj počnejo skandinavci in kaj pripada bolniku, kaj delajo španci, mi pa pacienta na križ.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763