V zadnjih tednih smo poročali o kar nekaj pogrešanih otrocih. Na srečo je v večini primerov obvestilu, da so pogrešani, že nekaj ur kasneje sledilo sporočilo, da so se nepoškodovani sami vrnili domov.
"Mlajši otroci se mogoče kje zaigrajo, zaspijo. Pri mladostnikih gre za nerazumevanje v družinskem okolju, šolskem okolju, med prijatelji, kakšni spori. Lahko gre za mladostniško uporništvo, seveda so tudi ocene kakšen tak razlog, zaljubljenost mogoče," pojasnjuje Damjan Miklič, vodja oddelka za krvne in seksualne delikte v Upravi kriminalistične policije na GPU.
Se pa predvsem v poletnih mesecih dogaja tudi, pojasnjuje sogovornik, da v skupinah po dva ali tri sedejo na avtobus ali vlak in se sami odpravijo denimo na morje. "Nekaj jim mi dobimo, nekaj pa se jih vrne samih, ker jim zmanjka denarja," pove Miklič.
Kot ugotavljajo pri TOM telefonu, se pritiski v šoli in s strani staršev zadnje tedne res stopnjujejo in otroci se z njimi pogosto ne znajo spopasti.
"Usmeritve staršev, v smislu "bolj se potrudi, moraš imeti dobre ocene", doživljajo kot zelo velike pritiske predvsem v tem smislu: "Mene ne vidijo, pomembne so jim samo ocene"," razlaga Tjaša Bertoncelj, strokovna vodja Nacionalne mreže TOM telefon za otroke in mladostnike.

Otroka je sicer treba spodbujati k boljšim ocenam, a jim kdaj dati vedeti tudi, da zaradi neuspeha ne bo "konec sveta", staršem svetuje sogovornica.
Pri otrocih, ki se obrnejo po pomoč na TOM telefon, se večinoma soočajo s težkimi družinskimi razmerami, v katerih ne zdržijo več.
Primera stisk, ki so jih obravnavali na TOM telefonu:
Srednješolka pravi, da jo starša nadzorujeta, da ne more več zdržati psihološkega nasilja in da bo pobegnila od doma. V preteklosti je poskušala storiti tudi samomor.
Poklical je srednješolec. Rad bi pobegnil, ker ga oče psihično maltretira. V preteklosti je že delal samomor in bil v psihiatrični oskrbi.
"Imajo občutek, da ne zdržijo več tam, kjer so. Nekateri so pa tudi takšni, da s tem izražajo neko kljubovanje," dodaja Bertoncelj.
Vsako leto je v Sloveniji sicer pogrešanih med 160 in 180 otrok. Tretjina se jih vrne samih domov. "Neko tretjino ugotavljamo, da jih najdejo svojci, starši, sorodniki, nekje tretjino pa Policija oziroma naši ukrepi. V nekaterih primerih se pa pogrešane osebe najdejo v bolnišnicah, nekateri naredijo samomor," pojasni Miklič.
Na Policiji sicer že vrsto let opozarjajo, da ne drži mit, da je za prijavo treba čakati 24 ur. Ravno nasprotno, pogrešano osebo, še posebej pa otroka, je treba prijaviti čim prej.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.