Slovenija

Pobili potomca obolele krave

Ljubljana/Gornji grad, 21. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Potem, ko je švicarski laboratorij iz Berna tudi uradno potrdil prvi primer goveje spongiformne encefalopatije (BSE) v Sloveniji, sta kmetijsko ministrstvo in veterinarska uprava predstavila nadaljnje ukrepe.

Iz hleva kmetije Rihter ne sme nobena žival
Iz hleva kmetije Rihter ne sme nobena žival FOTO: 24ur.com

Med temi ukrepi je tudi uničenje še zadnjega potomca obolele krave, ki so ga evtanazirali, čredo pa bodo še naprej opazovali. Povpraševanje po mesu bo odvisno od obveščanja javnosti, je prepričan minister za kmetijstvo Franci But.

Po prvem odkritem primeru BSE pri nas bodo še naprej v ospredju preventivni ukrepi. Kot trdi kmetijski minister je sistem, ki ga ima Slovenija, zelo učinkovit je bil vpeljan pred številnimi državami v Evropski uniji.

"Zagotovo pa je absolutno najstrožji v primerjavi s katerokoli kandidatko za vstop v Evropsko unijo. Mnoge države so šele v zadnjem času začele testirati govedo, nekatere še vedno uporabljajo kostno moko," je povedal But.

Britansko-švicarski model

Kljub strogim ukrepom ali pa ravno zaradi njih smo se pridružili nekaterim državam, ki poznajo bolezen norih krav. V sredo so tudi uradno potrdili, da je bila krava slovenskega porekla. S kmetije Braneta Rihterja iz vasi Tirosek pri Gornjem gradu, so danes odstranili še zadnjega potomca pet let stare krave Brede.

"Na kmetiji poteka cenitveni postopek, veterinarji so žival evtanazirali, na njej bodo opravili dodatne preiskave, drugih ukrepov pa ni bilo," je povedal direktor veterinarske uprave Zoran Kovač. Ker še vedno ni znan vzrok bolezni, bodo na veterinarski upravi, opravili še dodatne preiskave, med njimi tudi genetske.

V Sloveniji velja britansko-švicarski model, po katerem veterinarji krav na posestvu ne pobijejo. Za ta model so se odločili zaradi slabih izkušenj v Nemčiji in Franciji, saj so se na tako drastične ukrepe v teh državah lastniki goveda odzvali tako, da obolelih živali niso prijavili.

Velik upad prodaje na tuje

Ministrstvo za kmetijstvo bo kmalu izdalo tudi zloženko o BSE, ki jo bo dobilo vsako gospodinjstvo v državi. Več o bolezni norih krav je mogoče izvedeti tudi na telefonski številki veterinarske uprave 01 300 13 59. Podrobnejše informacije o bolezni so tudi na spretnih straneh veterinarske uprave: www.gov.si/vurs

Bolezen bi se, tako Kovač, lahko pojavila kjerkoli. Kot je dejal kmetijski minister But, si tudi prizadevajo, da bi Hrvaška, Bosna in Makedonija čimprej odpravile prepovedi uvoza slovenskega mesa. "Meso iz Slovenije je zagotovo manj tvegano jesti kot meso iz teh držav, kjer z izjemo Hrvaške nimajo nobenega pravega nadzora, saj ne izvajajo testov," je dejal But.

V mesnopredelovalni industriji sicer ne pričakujejo prevelikega upada prodaje na domačem trgu. Tuji kupci odpovedujejo nakup mesa brez posebne obrazložitve. "Ne pričakujemo tako velik padec povpraševanja po mesu doma, kot pa pri tujih kupcih, od katerih smo že dobili odpovedi," je povedal sekretar gospodarskega združenja mesne industrije Franc Čampa in dodal, da edino Italija ni prepovedala uvoza govedine iz Slovenije.

Minister izrazil solidarnost

Po statističnih ocenah bi bilo lahko v Sloveniji okuženih največ pet krav. "Dlje časa kot bomo testirali, manjša bo možnost še enega primera," trdi direktor veterinarske uprave Kovač.

Kmetijo Braneta Rihterja je kmetijski minister tudi osebno obiskal, da bi mu predstavil ukrepe, ki jih bomo izvajali. "Prišel sem predvsem zato, da mu izrazim neke vrste solidarnost," je ob prihodu na kmetijo dejal But. "Od gospoda Buta pričakujem kakšno konkretno finančno pomoč, ker je kmetija prišla na slab glas," je za 24 ur prizadeto povedal lastnik prve krave, pri kateri so potrdili govejo blaznost. Kmetijski minister mu je finančno pomoč tudi obljubil, saj je, kot je dejal, lastnik krave do nje povsem upravičen.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1