Besede vplivnega člana liberalne demokracije in šolskega ministra Gabra je zapisal časnik Delo. Za našo televizijo ni hotel govoriti, z izgovorom, da je vse že povedal in nima dodati nič novega. Med drugim pravi, da Slovenija ni tako ekonomsko sposobna, da bi si lahko privoščila uvedbo poklicne vojske na način, kakršnega je sprejela vlada in DZ. Torej 30. junija prihodnje leto ukiniti naborništvo in do leta 2010 obvezno rezervo. V končni fazi naj bi slovenska vojska štela približno 8000 profesionalcev in 10.000 prostovoljnih rezervistov.
Na obrambnem ministrstvu pravijo, da je upočasnitev profesionalizacije sicer teoretično možna, vendar, kot pravi svetovalec obrambnega ministra Igor Kotnik Dvojmoč, slovenska vojska v tem primeru ne bi bila sposobna za izpolnjevanje vseh z zakonom določenih nalog, da tako kot že kdaj v preteklosti zopet ne bi izpolnili obljub, ki smo jih dali Natu, v katerega se vključujemo. "V tem primeru tudi ne bi bili sposobni prevzemati odgovornosti pri zagotavljanju miru, varnosti in stabilnosti v svetu, predvsem v jugovzhodni Evropi," dodaja Dvojmoč.
Po Gabrovih besedah bi naborništvo lahko ukinili, kot načrtovano, vendar bi lahko manj zaposlovali in tako prihranili lep kupček denarja. Obrambni proračun se postopoma povečuje na predvidena dva odstotka bruto družbenega proizvoda. Profesionalizacija, predvsem zaposlovanje vojakov, torej stane. Po besedah Slavka Gabra pa bi upočasnitev profesionalizacije prinesla pomembne finančne prihranke. "Ta prihranek, nekje v višini 300 milijonov tolarjev za sto nezaposlenih poklicnih vojakov, seveda ni takšen, da bi se ga dalo učinkovito porabiti na nekem drugem področju," pravi Dvojmoč.
Sicer pa povprečna bruto plača na novo zaposlenega vojaka znaša 230.000 bruto. Sedaj letno zaposlijo 600 vojakov.