Poleti, ko ni pouka, ima mladina več časa za zabavo, pa tudi za počitniško delo. Pri nekaj večjih slovenskih podjetjih smo preverili, ali mladim ponujajo počitniško delo in kakšno je zanimanje zanj. Če je bilo počitniško delo nekoč priložnost za hiter zaslužek, je danes predvsem način, kako se podjetja promovirajo med mladimi, pa tudi način, kako krpati dopustniške kadrovske luknje s poceni delovno silo.
Pisali smo dvanajstim podjetjem, dobili odgovore zgolj od osmih. Če jih na kratko povzamemo, večina podjetij sicer omogoča počitniško delo, prednost pa imajo otroci zaposlenih. Največkrat jim ponujajo lažja fizična dela, pa tudi enostavne administrativne naloge. Počitniško delo ponavadi traja od dva tedna do enega meseca, urna postavka pa – vsaj pri večini – ostaja skrivnost ali pa zakonski minimum.
Delo v maminem podjetju prvi stik s trgom dela
V Ljubljanskih mlekarnah vsako leto pred počitnicami ponudijo možnost počitniškega dela, in sicer med junijem in septembrom. "Prednost imajo študenti in dijaki, ki so otroci naših sodelavcev. To poletje jih dela 16. Delo je zelo raznoliko: od lažjih fizičnih del v proizvodnji, skladiščih ali trgovini, do enostavnejših administrativnih nalog, temu so prilagojene tudi urne postavke," navajajo v podjetju.
Ker imajo certifikat Družini prijazno podjetje, ponujajo tudi počitniško delo. "Tovrstno počitniško delo je za dijake oziroma študente, poleg možnosti zaslužka, koristno iz najmanj dveh razlogov. V prvi vrsti je to njihov prvi stik s trgom dela, ki jim da vsaj osnovni občutek, kaj lahko po končanem izobraževanju pričakujejo. Delo s sodelavci Ljubljanskih mlekarn pa je priložnost, da iz prve roke izvedo kaj o široki paleti delovnih mest v razmeroma velikem slovenskem podjetju. Po drugi strani s počitniškim delom otroci spoznajo okolje, v katerem njihovi starši preživijo delovni dan. Tako bolje razumejo naloge in odgovornosti, o katerih sicer morda le slišijo."
Delo v pivovarni privlačno zaradi piva?
Kar nekaj mladih je svoje prve delavske korake naredilo v pivovarni. V Pivovarni Laško Union so nam potrdili, da že vrsto let omogočajo tudi počitniško delo, pretežno pri pomožnih delih v proizvodnji. Kot pravijo, se urna postavka prilagodi zahtevnosti dela in se giblje od 5,5 do 5,8 evra bruto na uro.
Nadomeščanje delavcev na dopustu
Eti v Izlakah ponuja dijakom in študentom počitniško delo na študentsko napotnico vsako poletje. Počitniško delo lahko traja od treh tednov do dveh mesecev. "Trenutno je na delu 60 dijakov in študentov, ki smo jih izbrali glede na izkušnje, ki jih že imajo, saj večinoma k nam prihajajo na delo vsako leto," pojasnjujejo v podjetju in dodajajo, da je glavni razlog za razpisano počitniško delo nadomeščanje zaposlenih v času dopustov ter omogočanje dijakom in študentom, da pridobijo izkušnje in svoj dohodek. "Skozi počitniško delo se tudi spoznamo z mladimi iz regije. Nekateri med njimi se po dokončanju izobraževanja zaposlijo pri nas, nekateri že prej sklenejo z nami štipendijsko pogodbo," še dodajajo.
In zaslužek? 5,15 evra bruto na uro.
V Petrolu in Leku dijakom in študentom zaprta vrata
Čeprav skoraj vsak od nas pozna nekoga, ki pozna nekoga, ki je počitniško delo opravljal na kateri od Petrolovih črpalk ali pa v zaželenem farmacevtskem podjetju Lek, pa so v Petrolu in Leku na naša vprašanja o počitniškem delu odgovorili, da ga ne ponujajo, saj trenutno po tovrstni obliki dela ni potreb in povpraševanja.
V Krki zaradi velikega zanimanja kandidate izberejo z žrebom
Za razliko od Leka v Krki vsako leto omogočajo plačano počitniško delo, in sicer tritedensko, ki je namenjeno njihovim štipendistom in otrokom njihovih sodelavcev. Zanimanja je veliko, zato kandidate izberejo z žrebom. Sprejmejo jih okoli 240. Med letom dijakom in študentom omogočajo tudi opravljanje obveznih praks, še dodajajo v službi za odnose z javnostmi Krke, tovarne zdravil, d. d., Novo mesto.
V Steklarni Hrastnik imajo prednost 'lokalci'
Počitniško delo že vrsto let omogočajo tudi v Steklarni Hrastnik. To poteka med poletnimi meseci. "Želimo si dijakov, študentov, ki ostanejo z nami čim daljše obdobje, saj je delo specifično in se morajo priučiti. Seveda imajo tudi dijaki in študentje, ki so z nami daljše obdobje med počitnicami, lahko v vmesnem obdobju dopust," pojasnjujejo v zasavski steklarni in dodajajo, da imajo prednost dijaki in študenti iz Zasavja, ki so za svoje delo plačani 5,50 evra na uro bruto.
Ker gre za delo v štirih izmenah, omogočajo počitniško delo polnoletnim dijakom in študentom, ki jim pomagajo premostiti pomanjkanje kadra zaradi letnih dopustov in so hkrati v pomoč prisotnim delavcem. "Tovrstno počitniško delo je odlična izkušnja za dijake in študente, ki tako zaslužijo svoj denar, dobijo občutek za denar in predvsem delovne navade ter vpogled v odnose v delovnem okolju. Hkrati je ta nova izkušnja za dijake tehničnih šol lahko kasneje tudi referenca oziroma jim prinese dodatno znanje za njihovo nadaljnje delo," odgovarjajo v steklarni.
Pošta Slovenije: Počitniško delo le za štipendiste
V Pošti Slovenije dijaki in študentje praktično usposabljanje oziroma izobraževanje praviloma opravljajo v poštnem prometu. Počitniško delo sicer omogočajo samo svojim štipendistom. Ti so, v okviru štipendijske pogodbe, v posameznem študijskem letu dolžni opraviti en mesec počitniškega dela. "V letošnjem letu bo počitniško delo opravljalo 28 štipendistov. Prakso praviloma opravljajo v času počitnic," navajajo na pošti in dodajajo, da za en mesec dela (174 ur) prejmejo 172 evrov. Ob tem prejmejo tudi nadomestilo za prehrano, in sicer za vsak dan prisotnosti 6,12 evra.
Prvi stik s trgom dela v naši redakciji pustil prijeten vtis
Kratka anketa med sodelavci v naši redakciji je pokazala, da smo se praktično vsi s trgom dela srečali že v času srednje šole. Večina se je do krajšega počitniškega dela dokopala prek poznanstev in vez, prve izkušnje pa so nam ostale v lepem spominu. No, večini. Tako smo del svojih počitnic preživeli v tovarni Revoz, pa Pivovarni Laško, v enem od ljubljanskih vrtcev, pa kot pomoč pri administraciji v Gorenju in Rudniku Velenje in kot pomoč v strežbi v gostišču. Vsaka izkušnja je dobra. Čeprav študentsko delo praviloma ni dobro plačano, pa je vendarle zelo priporočljivo. Če ne drugače, ker si odpiraš nove možnosti in pridobivaš družbene vezi.
Pravočasno poiščite primerno delo
Veliko podjetij prek različnih študentskih servisov objavlja svoja dela. Spet druga, morda tista bolj zaželena, tega ne oglašujejo, zato se pozanimajte pri svojcih, znancih in prijateljih, če mogoče oni vedo za kakšno prosto delo v času počitnic. In če slišite, da kakšno podjetje blizu vašega doma ponuja študentsko delo, kar sami stopite v stik z njimi. Veliko podjetij ceni vašo aktivnost.
Je pa seveda pomembno tudi, da preden se odločite za neko počitniško delo, preverite podjetje, ki delo nudi. Obstajajo namreč seznami neplačnikov, prav tako se v lokalni skupnosti hitro razve, če podjetje ni izplačalo počitniškega dela. Če se dijaki in študenti ne zavedate svojih pravic, bodo delodajalci to spretno izkoristili, zato preberite članek o študentskem delu in pravicah, ki vam ob tem pripadajo.
Za letošnje počitnice je nekaj počitniških del še na voljo, tako da preverite na študentskem servisu. Večinoma pa se je za počitniško delo treba prijaviti že pred majem, saj najboljša dela hitro poidejo.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.