Viseči most v tibetanskem stilu bo zgrajen, je prepričan celjski župan Bojan Šrot: "Imamo vsa potrebna soglasja in v tem trenutku zaključujemo finančno konstrukcijo." Po prvih ocenah naj bi turistična atrakcija pod črto stala okoli dobre štiri milijone in pol evrov. Milijon in pol je že obljubila država, pri čemer je gospodarsko ministrstvo, še pod vodstvom Zdravka Počivalška, 150.000 evrov vzelo kar iz proračunskega fonda za investicije na območjih, kjer živijo Romi.
Skupnost je zato na nogah. "Ta zadeva je zdaj zelo zaskrbljujoča, kajti v tem nekem odgovoru, ki smo ga dobili od MGRT-ja, piše, da bodo ta sredstva namenili nazaj v to postavko. Mene zdaj skrbi, kako, od kod bodo pa zdaj vzeli, iz katere druge postavke bodo vzeli denar," se sprašuje predsednik Sveta romske skupnosti Jožef Horvat Sandreli.
Kot pojasnjujejo na gospodarskem ministrstvu, nihče ne bo prikrajšan, šlo naj bi le za začasno prerazporeditev sredstev, ki bodo vrnjena ob rebalansu proračuna. "Ne vem, če je pravi izraz mahinacije, tudi v našem proračunu je sicer praksa, če na kakšni postavki denar ostaja oziroma je neporabljen zaradi takšnih ali drugačnih razlogov, ga prerazporejamo na druge investicije. Sicer pa mi ne vemo, s katerih postavk je ministrstvo ta sredstva zagotovilo," odgovarja Šrot.
A tedaj Počivalškovo gospodarsko ministrstvo, kot je prvi poročal Dnevnik, s sredstvi, namenjenimi romski skupnosti, ni financiralo le visečega mostu. Iz tega istega fonda je 120.000 evrov romalo na račun celjskega podjetja Hermi za povečanje zmogljivosti proizvodnje. 600.000 evrov je dobil tudi proizvajalec pijač Dana. Pri čemer naj bi šel ta denar za nabavo linije za polnjenje steklenic in pločevink.
"Nekatera romska naselja, predvsem na jugo-vzhodnem delu države, so še vedno brez pitne vode. Tam ni nobene pripravljenosti, da bi se država na kakršen koli način angažirala. Po drugi strani se pa polnijo steklenice s pitno vodo," pojasnjuje Horvat Sandreli.
"Mi sicer ne delamo tega projekta kot en objekt v lunaparku, če se tako izrazim. Eifflov stolp so zgradili kot začasni objekt, ker so mnogi Parižani nasprotovali, ampak zamislite si danes Pariz brez Eifflovega stolpa," pa pravi Šrot. Javnih polemik o racionalnosti oziroma neracionalnosti tovrstnih turističnih investicij smo sicer vajeni. Domačini so denimo glasno nasprotovali gradnji razglednega stolpa v Lendavi, nič drugače ni bilo niti v Rogaški Slatini.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.