Okrepljen veter severnih smeri, ki je v sunkih presegal hitrost 70 kilometrov na uro, je pod Karavankami, Kamniško-Savinjskimi Alpami in na severovzhodu države pihal do večera, zato je gorel oranžni alarm.
Čez dan so gasilci 39 gasilskih enot in drugih služb odpravljali posledice močnega vetra, ki je ponoči in danes zjutraj zajel večji del države. Regijski centri za obveščanje Celje, Kranj, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto Ptuj in Slovenj Gradec so zabeležili 50 dogodkov. Močan veter je podiral drevesa in odkrival strehe objektov, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.
O težavah zaradi vetra so čez dan poročali z več koncev države. Na družbenem omrežju Krajevne skupnosti Topolšica so okoli 10. ure sporočili, da se je zaradi močnega vetra, ki podira drevesa in odkriva strehe, sprožila sirena za splošno nevarnost. Gasilci PGD Topolšica so nam povedali, da je sicer veter počasi začel pojenjati, a da v višjih legah še vedno močno piha.
Odkritih je okoli 10 hiš, predvsem pa imajo težave z veliko količino podrtih dreves. Gasilci opozarjajo, da je močan veter ogromno dreves podrl prav na cesti proti Slemenu in pri Banku. Lokalne prebivalce zato pozivajo, naj ostanejo doma.
Dopoldne so po podatku Arsa po nižinah najmočnejši sunek izmerili na meteorološki postaji Letališče Lesce. Dosegel je 71 kilometrov na uro. V sredogorju in visokogorju sunki dosegajo in presegajo hitrosti 100 kilometrov na uro.
"V potoku Trnava sta se znašli 2 orki, ki sta najverjetneje posledica močnega vetra. Po poročanju očividcev so orke že na varnem," pa so hudomušno zapisali na portalu Meteoinfo Slovenija ter delili fotografijo ork.
Zvečer in ponoči bo veter postopno oslabel. Jutri bo dež spet zajel večji del Slovenije, napoveduje Arso.
V noči na nedeljo 24 dogodkov
Močan veter je sicer več težav povzročal že v noči na nedeljo, ko je na cestišče podrl več dreves, na dveh večstanovanjskih objektih pa je odkril streho. Posredovalo je 21 gasilskih enot, od tega ena poklicna ter druge službe, ki so podrta drevesa odstranjevale in občanom nudile pomoč pri zaščiti poškodovanih ostrešij, so navedli na Upravi RS za zaščito in reševanje.
O vetrolomu so poročali na območjih občin Dobrna, Gornji Grad, Laško, Luče, Mozirje, Solčava in Velenje ter na območju Podgorja. Zgodil se je tudi na regionalni cesti v Podklancu ter na regionalni cesti v Tolstem vrhu.
"Včeraj smo na naših postajah izmerili nekaj močnih sunkov vetra," je agencija za okolje zapisala na spletu. Na Kredarici je najmočnejši sunek dosegel 138 kilometrov na uri, na Uršlji gori 116, na Ratitovcu in Krvavcu 98, na Kaninu 76, Rogli 73, na Letališču Lesce 66, na Kumu in ljubljanskem letališču pa 65 km/h.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.