Kriminalisti sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Novo mesto so na podlagi utemeljenih razlogov za sum, da je bilo storjenih več kaznivih dejanj poslovne goljufije, ki jih je storila osumljena pravna oseba, ki se je ukvarjala z dobavo in vgradnjo stavbnega pohištva, na pristojno Okrožno državno tožilstvo v Krškem podali kazensko ovadbo.
Kasneje so z zbranimi obvestili ugotovili, da je bilo s storitvijo kaznivih dejanj oškodovanih najmanj 91 oseb, z dejanji pa je bilo povzročene tudi za najmanj 260.000 evrov škode. Po naših neuradnih informacijah gre za podjetje Secom.
"Predkazenski postopek je še v teku, saj zoper osumljeno družbo še vedno prejemajo kazenske prijave," so sporočili s PU Novo mesto. Predkazenski postopek usmerja pristojno tožilstvo.
Kot smo že poročali, več oškodovancev podjetja Secom iz Krškega obupano čaka na ukrepanje pristojnih, državo pa prosi za pomoč, saj jim grozi, da svojega denarja ne bodo videli nikoli več. Podjetje ne obratuje več, sedež podjetja pa so začasno preselili drugam, na domači naslov direktorja podjetja Mladena Žerjava. Mnogi so Žerjavu in merilcu podjetja Mateju Strnadu plačali 100-odstotni avans, večinoma zaradi pritiskov, da se surovine dražijo in da jim drugače ne morejo zagotoviti te cene, telefonske številke pa so blokirali.
Prve prijave oškodovancev so na tržni inšpektorat prišle že novembra in decembra 2021, inšpektorat pa je v obravnavanih primerih ugotovil določene nepravilnosti in podjetju izdal upravno odločbo. A vseeno je podjetje še mesece pozneje lahko poslovalo in nadaljevalo s svojo sporno prakso. Maja lani so sledile tri nove prijave o neizpolnjevanju obveznosti, podjetje pa je kljub vsemu še naprej obratovalo.
"30. maja letos smo po opravljenem pregledu in izmeri prejeli predračun in znesek v višini 100-odstotnega avansa (2.204,02 evra) plačali isti dan. In od takrat dalje je mrk. /.../ Sprašujemo se, kaj je potrebno storiti, da bi te goljufe spravili do tega, da nam vplačani denar vrnejo in odgovarjajo za dejanja, ki se zadnje čase vrstijo vsepovsod," je zapisal eden od oškodovancev.
Glavni operativec poročen s tedanjo šefico brežiške izpostave tržnega inšpektorata?
Kot menijo nekateri oškodovanci, bi morala policija pod drobnogled vzeti tudi bivše lastnike podjetja.
Po javno dostopnih podatkih je celoten poslovni delež v podjetju od nekdanjih dolgoletnih lastnikov pred slabim letom prevzela takrat še ne dvajsetletna Manja Žerjav, direktorsko funkcijo pa njen oče Mladen Žerjav.
Kot glavnega operativca, ki naj bi sodeloval tako s prejšnjimi kot novimi lastniki in na terenu pobiral gotovino, oškodovanci navajajo Mateja Strnada, sicer poročenega s tedanjo šefico brežiške izpostave tržnega inšpektorata, ki je prijave zoper podjetje tudi obravnavala.
Ali del krivde za nastalo situacijo torej nosi tudi država, se v javnem pismu zdaj sprašujejo oškodovanci: "Tržni inšpektorat javnosti ni pravočasno obvestil o pritožbah zoper Secom, vodja izpostave pa ni upoštevala nasprotja interesov, kar je bil verjetni razlog za zelo pozno reakcijo TIRS-a" so med drugim zapisali in vse zainteresirane povabili, da se jim prek elektronske pošte pridružijo pri iskanju rešitev za nastalo situacijo.
Do 25. oktobra so na tržnem inšpektoratu prejeli že najmanj 30 prijav. Kljub preteklim prijavam je tržni inšpektorat RS objavil javni poziv k previdnosti pred spornim poslovanjem Secoma šele na pobudo oškodovanke, ki so ji na inšpektoratu pred tem dejali, da se mize inšpektorata že 10 mesecev šibijo pod prijavami.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.