Janez Podobnik, vodja poslanske skupine SLS v državnem zboru in dosedanji predsednik glavnega odbora stranke, je novi predsednik koalicijske ljudske stranke. Na predčasnem volilnem kongresu v Rogaški Slatini je zmagal že v prvem krogu volitev, saj je dobil 120 glasov delegatov. Predsednika Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Petra Vriska je podprlo 55 delegatov, dosedanji podpredsednik stranke in pravosodni minister Ivan Bizjak pa je zbral le 14 glasov.
Podpredsednika ljudske stranke sta postala celjski župan Bojan Šrot in predsednica ženske zveze SLS Nada Skuk. Naslednik Podobnika na mestu predsednika glavnega odbora je škofjeloški župan Igor Draksler, predsednik sveta pa ostaja dosedanji predsednik sveta Tone Hrovat, ki je v drugem krogu premagal poslanca Franca Kanglerja.
Podobnik: Z novo energijo na evropske in parlamentarne volitve
Novi predsednik SLS je po razglasitvi rezultatov povedal, da sta bila oba njegova protikandidata dobra in izkušena. V pripravah na kongres so soočili različne poglede na vodenje stranke in prav to je po njegovem mnenju tisto, kar je obogatilo današnji kongres. Podobnik je izrazil prepričanje, da bo z obema podpredsednikoma dobro sodeloval in da bodo skupaj uspešno vodili stranko. Pozdravil je tudi izvolitev Igorja Drakslerja za predsednika glavnega odbora.
Podobnik je še izrazil upanje, da bo stranka pozitivno energijo današnjega kongresa prenesla na organe stranke in še tesneje sodelovala z lokalnimi odbori. Ena prvih nalog novega vodstva in organov stranke bo priprava na volitve v Evropski parlament in v državni zbor, ki bodo prihodnje leto.
But: Glede na okoliščine je bila SLS uspešna
Kongres se je začel z otvoritvenim govorom Franca Buta. V dopoldanskem delu predčasnega volilnega kongresa so v SLS pregledali delo od murskosoboškega kongresa naprej. But je v analizi dveh let in osem mesecev predsednikovanja SLS zavrnil splošno prepričanje o nizki javnomnenjski podpori stranki. Po Butovem prepričanju se podpora SLS od leta 2000, od združitve s SKD naprej, giblje med tremi in šestimi odstotki, res pa je, da niso uspeli pridobiti novih volivcev, ki so stranki leta 2000 namenili najmanj glasov v njeni zgodovini. Odhajajoči predsednik je dejal, da je SLS leta 2001 prevzel ob "svežem spominu" na neuspešno združitev s krščanskimi demokrati in ob odhodu številnih uglednih članov, zato je treba biti ob vrednotenju dela v preteklih letih "korekten in upoštevati to dejstvo".
Po kongresu ne bo konec dela
Ne glede na izid strankarskih volitev pa se bo morala SLS tudi po kongresu ukvarjati s kadrovskimi vprašanji. Izbrati bo morala namreč novega glavnega tajnika, saj Andraž Vehovar s 1. decembrom odhaja v Drogo Portorož. Po statutu SLS glavnega tajnika na predlog predsednika imenuje izvršilni odbor, v zgodovini stranke pa je bilo iskanje človeka za to funkcijo praviloma dolgotrajen in zapleten proces. Še pomembnejša pa bo razprava o kandidatih za junijske evropske volitve, saj bo ta rezultat pokazal, ali je stranka prebrodila notranjo krizo in kakšne so možnosti, da SLS po parlamentarnih volitvah ostane pomembna politična sila.