Bohinjski svetniki so na včerajšnji izredni seji seznanili okoljskega ministra z zahtevami glede zakona o Triglavskem narodnem parku (TNP). Po dolgi razpravi so se strinjali, da bodo v prihodnjih dneh pripombe natančneje pregledali in poskusili najti rešitve. Zato je po seji ministra in župana preveval optimizem, da bodo uspeli sprejeti dober zakon.
Še nekaj odprtih vprašanj
Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je pojasnil, da so večino pripomb Bohinjcev k predlogu novega zakona o TNP že poznali in da so nekatere izmed njih tudi upoštevali. Nekaj odprtih vprašanj je še ostalo.
"Radi bi našli srednjo pot med razvojem in varovanjem, kar vem, da ni enostavno, možno pa je le v komunikaciji z ljudmi. Časa nimamo veliko, smo pa vztrajni in v dobri kondiciji ter smo vzpostavili vzdušje zaupanja, kar je tako dobra popotnica za nadaljnje sprejemanje zakona, da postajam realni optimist," je poudaril Podobnik. K temu ga spodbuja tudi dogovor, da bohinjska občina imenuje pogajalsko skupino, ki bo v prihodnjih dneh z ministrsko komisijo iskala podrobne rešitve na pripombe.
Katere so sporne točke?
Med pripombami je osrednjega pomena omejen turistični razvoj Vogla, na katerem predlog novega zakona omogoča zasneževanje, ne pa tudi gradnje vodnih zbiralnikov, brez katerih zasneževanje sploh ni mogoče. Minister je na drugi strani že nakazal možno rešitev, da bi v prehodnih določbah kupili dodatni čas, v katerem bi pregledali, ali in na kakšen način je možno Voglu omogočiti celovit turistični razvoj.
Sporna točka je tudi ureditev kopališča na Bohinjskem jezeru. Minister si želi, da bi bila rešitev takšna, da bo zakon omogočal varno kopanje in prost dostop do jezera ter hkrati zagotavljal ohranitev naravne vrednote, kakršna je jezero. Zato glede te teme pričakuje še veliko razprav.
Dolgotrajne razprave se obetajo tudi pri zahtevi o prenosu sedeža javnega zavoda TNP na območje bohinjske občine, ki ima v parku največ prebivalcev in ozemlja, ter pri pri gradnji turistične infrastrukture na območju obale jezera, ki naj bi bila omejena na 60 postelj. Svetniki so opozorili, da majhni družinski penzioni ne bodo nikdar zbrali dovolj sredstev za zagotavljanje dodatne turistične ponudbe. Hkrati pa se na tem območju ni bati velikih hotelov, ki bi imeli več kot 200 postelj, saj tega že sam prostor ne dopušča.
Se obeta referendum?
Zahteve, ki so podane, so življenjske in nujne za Bohinj, meni župan Franc Kramar. "Ko jih bodo na ministrstvu preučili, bodo ugotovili, da so to upravičene zahteve prebivalstva, ki želi živeti v parku, je nanj ponosno in v njem gospodari," je prepričan župan. Če se to ne bo zgodilo, pa je napovedal uporabo vseh demokratičnih instrumentov za uveljavitev volje Bohinjcev, tudi občinski referendum o izločitvi iz parka.
Okoljevarstvene organizacije nezadovoljne
Poleg pripomb in groženj s strani krajanov se mora minister soočiti tudi z zahtevami koalicije nevladnih organizacij, ki s predlaganim zakonom prav tako niso zadovoljne in zahtevajo še strožje varovanje. Župan je prepričan, da so njihova stališča upravičena na tistih območjih, kjer je še neokrnjena narava, ne strinja pa se z zaostrovanjem pogojev na življenjskih območjih.
Okoljevarstvene organizacije tudi opozarjajo, da ni pravilno, da se po 15 letih priprave zakona sedaj hiti, da bi izkoristili časovno stisko pred naslednjimi volitvami in izsilili sprejem neustreznega zakona.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.