Slovenija

Podobnik: 'Vajgl naj se opraviči, Bohinc pa ukrepa'

Ljubljana, 23. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Janez Podobnik zahteva ugotovitev odgovornosti direktorja policije zaradi neukrepanja slovenske policije ob sredinem incidentu.

Janez Podobnik: 'Če Bohinc ne bo ukrepal, bomo zahtevali njegov odstop' (Foto: POP TV)
Janez Podobnik: 'Če Bohinc ne bo ukrepal, bomo zahtevali njegov odstop' (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Najbolj zaskrbljujoče pri incidentu ob Dragonji je, da slovenska policija slovenskih državljanov na slovenskem ozemlju ni zaščitila, čeprav je bila o dogodku obveščena, je dejal Janez Podobnik na novinarski konferenci. Zato bo predsednik SLS in udeleženec incidenta od notranjega ministra Rada Bohinca zahteval, da se ugotovi odgovornost generalnega direktorja policije Darka Anželja zaradi neukrepanja policije.

Janez Podobnik zahteva od ministra Rada Bohinca, naj ukrepa
Janez Podobnik zahteva od ministra Rada Bohinca, naj ukrepa FOTO: POP TV

Če minister Bohinc ne bo ukrepal, napoveduje Podobnik, bodo zahtevali njegov odstop.

Slovenska policija slovenskih državljanov ni zaščitila, čeprav so notranje ministrstvo obvestili, da hrvaška policija preprečuje gibanje na mejni kontrolni točki ob Dragonji. Zato bo Podobnik na nujni seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) zahteval, naj notranji minister ugotovi odgovornost generalnega direktorja policije. Če tega ne stori, bomo sklepali, da sam nosi odgovornost, napoveduje Podobnik.

Vajgl naj se opraviči

Ivo Vajgl naj se opraviči za izjavo, da je šlo za predvolilno potezo, zahteva Podobnik
Ivo Vajgl naj se opraviči za izjavo, da je šlo za predvolilno potezo, zahteva Podobnik FOTO: POP TV

Podobnik se je odzval tudi na včerajšnjo izjavo zunanjega ministra Iva Vajgla, češ da "tukaj nekdo igra na predvolilni čas in inscenira incidente: "Izjava je žaljiva do mene osebno in do vseh, ki so bili včeraj na slovenskem ozemlju v bližini Dragonje, saj v tem primeru gre za državo, ne pa za posamezne politične stranke."

Ne gre za incident na meji, ampak na slovenskem ozemlju

Podobnik se ne strinja niti s poimenovanjem točke dnevnega reda seje OZP, ki se glasi "incident na slovensko-hrvaško meji". Incident se je namreč zgodil na območju, kjer meja ni določena, zato bi se morala točka glasiti "incident na slovenskem ozemlju ob reki Dragonji".

OZP naj na današnji seji tudi ugotovi, da je dostop do domačije Joška Jorasa na slovenskem ozemlju, zahteva Podobnik. Gre namreč za dostop po poti, za katero je Joras pridobil vsa potrebna dovoljenja. Agencija RS za okolje je namreč Jorasu izdala naravovarstveno soglasje k ureditvi poljske poti do njegovega gospodarskega poslopja. V SLS bodo sicer znova zahtevali, da se na vseh delih meje s Hrvaško vzpostavi stanje, kakršno je bilo 25. junija 1991.

Ne gre za strankarsko politiko

Hrvaška je meje spremenila s silo, ugotavlja Podobnik
Hrvaška je meje spremenila s silo, ugotavlja Podobnik FOTO: POP TV

Da pri omenjenem incidentu ne gre za vprašanje strankarske politike, ampak vprašanje celotne države, za katero so odgovorne vse politične stranke, pa je poudaril vrhovni sodnik Mitja Deisinger. Treba je ugotoviti, da je 25. junija 1991 tedanja skupščina odločala o samostojnosti Slovenije z določenim državnim ozemljem. To ozemlje je obsegalo tudi katastrsko občino Sečovlje, ki obsega tudi vse zaselke južno od Dragonje, poudarja Deisinger. Več kot očitno je, da je Hrvaška te meje spremenila s silo (s spremembo hišnih številk, preklopom elektrike in telefona itd.), takšno ravnanje pa v mednarodnem pravu ne more učinkovati.

Ravnanje policistov je bilo zame tudi osebno ponižanje

Podobnik je sicer znova povzel sredine dogodke ob Dragonji in poudaril, da je bilo ravnanje hrvaških policistov nezaslišano in neevropsko, zanj pa tudi osebno ponižanje.

"Ni bistveno, da se je ta brutalen poseg zgodil na meni kot predsedniku SLS in poslancu državnega zbora. Na podobno grob način so ravnali tudi z drugimi državljani in državljankami." je dejal Janez Podobnik.