Evropska unija in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) imata na aktualne razmere v Gruziji, Belorusiji, Moldaviji in na Balkanu sorodne poglede, je nocoj po rednem polletnem srečanju trojk EU in OVSE v Bruslju povedal zunanji minister Dimitrij Rupel. Srečanja se je udeležil kot član trojke OVSE, saj bo Slovenija tej organizaciji prihodnje leto predsedovala.
EU in OVSE delita zaskrbljenost zaradi političnih razmer v Srbiji, ki se ji obeta vlada, manj zavezana k reformam in s podporo socialistov Slobodana Miloševića, je kot primer sorodnih pogledov navedel minister Rupel. Balkan je sicer regija, ki OVSE trenutno najbolj zaposluje, saj zanjo porabi kar 60 odstotkov svojega proračuna. Opazovalne misije pa pošilja v vse države, tudi na Hrvaško.
Na strani OVSE se je Rupel srečanja udeležil skupaj s Solomonom Pasijem, zunanjim ministrom Bolgarije, ki organizaciji trenutno predseduje. Na strani EU so sedeli irski zunanji minister Brian Cowen, vodja nizozemske diplomacije Ben Bot, ki je sicer član obeh trojk, kajti OVSE je Nizozemska predsedovala lani, EU pa bo v drugi polovici letošnjega leta, ter komisar za zunanje odnose Chris Patten in visoki komisar EU za varnostno in zunanjo politiko Javier Solana.
Kot je po tem prvem srečanju, ki se ga je udeležil, dejal minister Rupel, se mu tovrstna izmenjava mnenj zdi zelo smiselna, kajti OVSE je širša organizacije kot EU in, čeprav z manj pristojnostmi, dela na zelo širokem področju. Misije OVSE so v nekaterih državah pogosto edini faktor stabilizacije, je še opozoril Rupel.