Župan Ljubljane Zoran Janković in slovenski mufti Nedžad Grabus sta danes podpisala pogodbo o prodaji zemljišča za izgradnjo islamskega kulturnega centra.
Grabus se je županu zahvalil, ker je uresničil svojo obljubo iz predvolilnega časa, zahvalil pa se je tudi aktivistom islamske skupnosti, donatorjem in odvetniški pisarni Senica, ki so pomagali uresničiti nakup zemljišča. Pojasnil je, da je islamska skupnost z donacijami za nakup zbrala že več kot 1,6 milijona evrov, od banke pa je že dobila odobritev za kredit.
Podrobneje bo islamska skupnost javnost o nakupu zemljišča in financiranju obvestila v ponedeljek ali torek, je napovedal Grabus. Zdaj, ko je pogodba za nakup zemljišča za džamijo podpisana, Grabus pričakuje, da se bodo za donacijo odločili še tisti njihovi člani, ki niso verjeli, da bo do podpisa prišlo. Med donatorji so tudi podjetja iz tujine, Janković in odvetnik Miro Senica s sodelavci, ki so islamski skupnosti donirali stroške odvetniških storitev pri izvedbi nakupa.
Višina potrebnega kredita za nakup 4,57 milijona evrov vrednega zemljišča pa je odvisna od donacij, ki jih bo islamska skupnost še prejela. Rok za plačilo kupnine je osem dni od podpisa pogodbe.
Župan je prepričan, da je to samo prvi korak in da bo v tem mandatu dočakal tudi začetek gradnje džamije. Po novem letu bodo oblikovali komisijo in natečajne pogoje za izvedbo natečaja za pridobitev najboljše arhitekturne rešitve, je pojasnil Janković in napovedal, da bodo terminski načrt predstavili januarja.
Janković je med drugim pohvalil Rimskokatoliško cerkev, ker je podprla gradnjo džamije. Ljubljančane pa je prosil, da ne nasedajo pozivom na referendum, "kajti to je res ena oblika nestrpnosti, neumnosti. Mogoče pa se bo pobudnik te ideje premislil in ga bo srečala milost in bo ugotovil, da ima vsak vernik pravico do svojega objekta, kjer bo spodobno opravil svojo versko dolžnost".
Kaj pa se dogaja z napovedanim referundomom, ni povsem jasno. Janković je namreč prejšnji torek, 16. decembra, napovedal, da bo še tisti dan Mihaela Jarca pozval k dopolnitvi zahteve za razpis referenduma. Če je to tudi storil, je 16. začel teči osemdnevni rok za dopolnitev, ki se potem takem izteče danes. Ali se je to zgodilo, nam na MOL niso znali pojasniti.
Janković je sicer že takrat napovedal, da referenduma ne bo razpisal in bo na ustavnem sodišču preveril, ali je dopustno, da meščani odločajo o tem vprašanju. Po županovi oceni takšno referendumsko vprašanje ni dopustno, Jarčeva dejanja pa je označil za ceneni populizem.
Ljubljanski mestni svet je sicer 24. novembra sprejel prostorski načrt, ki ob Parmovi ulici v Ljubljani predvideva gradnjo islamskega versko-kulturnega centra, in dal soglasje k prodaji zemljišča za džamijo. Župan je takrat dejal, da zapletov ne vidi, in zagotovil, da bodo izpeljali postopke v skladu z zakonodajo.
KOMENTARJI (305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.