Program je namenjen finančni podpori vključevanja prebivalcev držav pristopnic v delovanje Evropske unije, kamor bo deseterica držav, med njimi tudi Slovenija, predvidoma vstopila 1. maja 2004. Vodja Delegacije Evropske komisije Erwan Fouere, ki je prejemnikom čestital in jim zaželel obilo uspeha pri uresničevanju projektov, je poudaril, da je ta program posebno pomemben v pripravah Slovenije na članstvo v EU, saj se bodo z njegovo pomočjo v procese odločanja EU vključile tudi tiste skupine, ki se pogosto znajdejo na obrobju družbe.
Kar dva projekta posvečena romski skupnosti
Romom bosta svoja projekta posvetila Mirovni inštitut, ki se bo ukvarjal z usposabljanjem Romov za profesionalno radijsko novinarstvo, ter Amnesty International, katerega projekt se bo osredotočil na osveščanje javnosti o nasilju nad ženskami, še posebej romskimi. Tudi drugi projekti se bodo ukvarjali z zapostavljenimi družbenimi skupinami. Radio Študent je svojega poimenoval Tujci na vašem evropskem pragu, PIC in Mednarodna organizacija za migracije se bosta vsak na svoj način posvetila integraciji. Prvi pripravlja projekt, poimenovan Integracija je več kot le zapisana vrednota, drugi pa želi osveščati o integraciji priseljencev in beguncev v slovensko družbo.
Zveza za tehnično kulturo Slovenije je svoj projekt zgradila okrog vprašanja, kakšne priložnosti EU prinaša starejšim, projekt Humanitas se imenuje Interkulturni center, Društvo za teorijo in kulturo hendikepa pa bo s pomočjo dodeljenih sredstev oblikovalo internetni portal.
Evropska komisija želi ščititi pravice ranljivih družbenih skupin
Evropska komisija želi prek financiranja tovrstnih malih projektov ščititi pravice ranljivih družbenih skupin in širšo javnost osveščati o tej tematiki, lokalnim skupnostim, nevladnim organizacijam in civilni družbi omogočili uporabo evropskih podpornih programov in jih vključiti v sodelovanje v evropskem dogajanju na tem področju, spodbujati želi kulturno raznolikost in medkulturni dialog ter javne razprave o prihodnosti Slovenije.