Julija je podpora vladi premierja Janeza Janše padla na najnižjo točko doslej, poroča dnevnik Finance, ki povzema naročeno raziskavo Episcentra. Ob zelo nizki podpori vladi pa je zelo visok odstotek ljudi, ki vlade nepodpirajo - kar 48 odstotkov vprašanih.
Podpora vladi je v primerjavi s prejšnjo raziskavo za obdobje od marca do junija padla za osem odstotkov, nepodpora pa se je zvišala za štiri, poročajo Finance.
V anketi, v kateri je sodelovalo 1.183 oseb, je bilo tudi vprašanje o zadovoljstvu s splošnimi družbenimi in gmotnimi razmerami. Te so vprašani ocenjevali na lestvici od ena do pet. Družbene razmere so dobile povprečno oceno 3,1, gmotne razmere pa 3,3. Slednja ocena je tako za desetinko točke nižja, kot je pokazala prejšnja raziskava, medtem ko je ocena družbenih razmer že dlje časa nespremenjena.
Največjo podporo ima SD
Med političnimi strankami ima največjo podporo stranka SD, ki jo podpira 24 odstotkov vprašanih. Maja je sicer stranka imela kar 31-odstotno podporo, ki pa je kljub zdrsu ostala najvišja podpora posamezni stranki, poudarjajo Finance.
Vladajoča stranka SDS je svojo podporo povečala z 19 na 21 odstotkov. LDS je na tretjem mestu z 9-odstotno podporo, sledijo ji SLS, SNS in NSi, ki uživajo triodstotno podporo vprašanih. Zares ima dva odstotka podpore, DeSUS pa le en odstotek.
Ropova vlada bolje ocenjena
Raziskava Episcentra je vsebovala tudi vprašanja glede ocen dela ministrov in premierja Janeza Janše v primerjavi s prejšnjo vlado. Predsednik vlade je dobil oceno 3, enako kot njegov predhodnik Anton Rop.
Anketiranci so primerjali delo finančnih, pravosodnih, zdravstvenih, okoljskih ministrov ter ministrov za delo. Edina, ki je med sedanjo skupino ministrov dobila višjo oceno od svojega predhodnika, je bila ministrica za delo Marjetna Cotman, katere delo so vprašani ocenili s 3,4, medtem ko je njen predhodnik Vlado Dimovski bil ocenjen s 3.
Najslabše v primerjavi s svojim predhodnikom je bil ocenjen sedanji finančni ministre Andrej Bajuk. Ocenjen je bil z 2,6, medtem ko je njegov predhodnik Dušan Mramor dobil oceno 3,4. Anketirani tudi menijo, da v primerjavi z razmerami pred tremi leti, sedaj plačujejo več davkov.
Najnižjo oceno, 2,4, pa je prejel minister za zdravje Andrej Bručan, katerega predhodnik Dušan Keber je bil ocenjen z 2,8. Na vprašanje, ali se pri zdravniku sedaj počutite bolj ali manj varne, kot ste se pred tremi leti, je kar 21 odstotkov odgovorilo, da se počutijo manj varne. Bolj varne se počuti le 16 odstotkov vprašanih, medtem ko ostali menijo, da je stanje enako.
Pravosodni minister Lovro Šturm je dobil oceno 2,9, njegova predhodnica Zdenka Cerar pa 3,1. Anketiranci, njih 48 odstotkov, so tudi ocenili, da je sedaj pregon gospodarskega kriminala manj učinkovit kot pred tremi leti. 17 odstotkov pa jih meni, da je bolj učinkovit, povzemajo Finance.
Na vprašanje, ali je danes lažje ali težje priti do stanovanja kot pred tremi leti, je 71 odstotkov vprašanih odgovorilo, da težje, obratno jim meni le osem odstotkov. Okoljski minister Janez Podobnik je v tej raziskavi dobil oceno 2,7, njegov predhodnik Janez Kopač pa 2,8.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.