SDS je spet izgubila nekaj podpore in za SD zaostaja tri odstotne točke, ravno tako je podpora vladi padla na najnižjo raven doslej. Zaradi bratske naveze pa je veliko izgubil tudi prvak SLS Bojan Šrot, medtem ko Karlu Erjavcu škandal s Patriami očitno ni šel do živega. Tako namreč kaže majsko merjenje utripa v javnosti Vox populi, ki ga za Pop TV in časopis Dnevnik opravlja agencija Ninamedia.
Vlada na najnižji točki doslej

Sum korupcije pri nakupu oklepnikov, novi stari tajkuni, ki so rasli pod okriljem vseh vlad, tudi Janševe, vse bolj pregreto politično ozračje zaradi jesenskih volitev, obtoževanja, afere, populizem vseh vpletenih – v opoziciji in koaliciji – vse to je imidž vlade v javnosti še poslabšalo. Podpora vladi je na najnižji točki doslej. Da je uspešna, meni le še 34,6 odstotka vprašanih, da je neuspešna pa kar 58,4 odstotka.
"Če pogledate, prihaja do upadanja podpore vladi vse od začetka lanskih poletnih počitnic. Če pogledate, kaj je značilnost tega časa, boste ugotovili, da je to precej konfliktna politika, odmik od konsenza, ki je veljal za to vlado v prvi polovici mandata, in tematiziranje vprašanj, ki se jih loteva na kritičen način, ne da bi ponujala rešitve," je ocenil prvak SD Borut Pahor.
Vedno več neopredeljenih
Priljubljenost pa ne raste niti trenutno vodilni SD, ki jo še najbolj skrbi porast neopredeljenih, teh je, če vključimo tiste, ki ne bi volili, skorajda 40 odstotkov. Prejšnji mesec jih je bilo dobrih 30. In tudi apatija dobršnega dela volilnega telesa je posledica afer, ki so zadnje tedne kar stalnica.

Če bi bile volitve danes, bi zmagali Socialni demokrati. Dobili bi 19,1 odstotka glasov. SDS na drugem mestu zaostaja za tri odsotne točke, Zares na tretjem bi dobil 6,2 odstotka. Na četrtem mestu je SNS, peta LDS s slabšim rezultatom kot aprila, na šestem mestu se presenetljivo drži DeSUS, ki kljub resni preiskavi, od slovenskih političnih razprtij oddaljenih finskih policistov glede Patrij, ni utrpel škode. Nasprotno, predsednik stranke Karl Erjavec pravi, da bo iz te bitke, ki je po njegovem mnenju politično zrežirana, izšel še močnejši. "Mislim pa, da so vse afere tudi sprožene z namenom, da bi meni kot ministru za obrambo in predsedniku stranke DeSUS rating padel. Kot veste, sem bil v zadnjem mesecu zelo visoko. To mesto sem uspel ohraniti, stranka pa se še vedno dviguje. To je zato, ker imamo zelo konkreten program," je dejal.
NSi in ljudska stranka očitno bijeta bitko za obstanek z manj kot dvema odstotkoma, ravno tako Lipa 0,5.
Lestvica politikov
Še vedno močno vodi predsednik države Danilo Türk, drugi je Janez Potočnik, tretji Borut Pahor, četrti Zoran Janković, peti je najbolje ocenjeni član koalicije Gregor Virant, šesti Gregor Golobič, sedmi Matej Lahovnik, na osmo mesto se je prebil Zmago Jelinčič, deveti – z minimalno slabšo oceno – je Karel Erjavec, deseti Miran Potrč. Sledita Katarina Kresal in Milan Zver. Janez Janša je šele na trinajstem mestu, pred nadvse aktivno Barbaro Žgajner Tavš. In medtem ko se je Boško Šrot po razkritem lastništvu Laškega povzpel na lestvici najbogatejših, je njegov brat Bojan Šrot doživel rekorden padec na sam rep lestvice najbolj priljubljenih.
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.