Mnogi vozniki so danes predčasno podaljševali avtomobilske premije, večina je bila nad skoraj 20 odstotnim zvišanjem premij obveznega zavarovanja avtomobilov ogorčena.
Podražitev je posledica novele zakona o obveznih zavarovanjih v prometu, ki je začela veljati v soboto, predvideva pa višje minimalne zavarovalne vsote, ki jih morajo zavarovalnice izplačati oškodovancem iz naslova obveznega avtomobilskega zavarovanja.
Po novem zakonu se pogodba o obveznem avtomobilskem zavarovanju prekine šele takrat, ko jo bo sklenil novi lastnik. To pa mora storiti še pred registracijo vozila. Neizkoriščeno premijo lahko prejšnji lastnik uveljavi na dva načina: ali vloži zahtevek, ki mu doda pogodbo novega lastnika ali pa prejšnji lastnik vozilo preprosto odjavi iz prometa.
Zavarovalnica Maribor je že zvišala premije za 19 odstotkov
Z zvišanjem premij so se zvišale tudi zavarovalne vsote, ki jih izplačujejo za smrt, invalidnost in začasno nezmožnost za delo.
V Zavarovalnici Maribor so povedali, da so se za 19-odstotni dvig premij obveznega avtomobilskega zavarovanja odločili ob upoštevanju inflacijskih in premijsko/odškodninskih gibanj. Dodali so, da je bila zadnja podražitev AO 8. avgusta lani (za 9,2 odstotka za AO in AO plus za vse premijske skupine) ter da je to letos prva podražitev po enem letu.
V nadaljevanju so podrobno navedli tri razloge za povišanje zavarovalnih premij za obvezna avtomobilska zavarovanja. "Zaradi višjih zavarovalnih vsot se bo struktura portfelja spremenila glede na izbrani večkratnik zavarovalne vsote. Gre za enojno, podvojeno ali potrojeno zavarovalno vsoto, pri čemer je riziko kritja v primeru škode večji pri večji zavarovalni vsoti, medtem ko je razlika v premiji na primer med enojno in podvojeno zavarovalno vsoto 10 odstotkov, sklenitelj zavarovanja pa se lahko po svoji izbiri odloči, za katero zavarovalno vsoto bo svoje vozilo zavaroval," so pojasnili.
Drugi razlog je po njihovem v tem, da so premije za avtomobilsko zavarovanje odgovornosti prenizke. "To je že nekaj časa problem v zavarovalništvu ter glavni krivec, ki pritiska na višino premije," so pristavili. Po njihovih ugotovitvah se povečujejo odškodnine pri telesnih poškodbah. "Pričakujemo, da bodo sodišča prisodila zavarovancem večje odškodnine za telesne poškodbe, in sicer zaradi višjih zavarovalnih vsot, ki bodo na razpolago," so dodali.
Tretji razlog pa je v dejstvu, da je zavarovalno tehnični rezultat Zavarovalnice Maribor za obvezna avtomobilska zavarovanja še vedno negativen, s povečanjem zavarovalnih premij pa se bodo skušali izogniti še bolj negativnemu rezultatu, ki bi se po napovedih in izračunih najverjetneje prej ali slej pojavil.
Zavarovalnica Slovenica bo zavarovanje podražila v sredo
V zavarovalniški hiši Slovenica so se odločili za 19,2-odstotno zvišanje premije avtomobilskega zavarovanja. Glavne spremembe v zakonu o obveznih zavarovanjih so po njihovih pojasnilih več kot trikrat povišane minimalne zavarovalne vsote za nematerialno škodo, ki jih zavarovalnice izplačajo oškodovancem iz obveznega avtomobilskega zavarovanja.
Drugi razlogi povišanja premij so še negativno poslovanje v tej zavarovalni vrsti v preteklih letih, usklajevanje zavarovalne premije z dvigom cen življenjskih potrebščin in cen na drobno v zadnjem letu ter povišanje stroškov pozavarovanja za te nevarnosti. Tudi v Slovenici so namreč premije za zavarovanje avtomobilske odgovornosti nazadnje zvišali 10. avgusta lani, in sicer za 9,3 odstotka.
V Slovenici so navedli tudi konkreten primer premije za vozilo nad 40 in do 50 kW: pred podražitvijo je bila 51.622 tolarjev, poslej pa je 61.533 tolarjev. V premiji je upoštevano, da vozilo nima bonusa ter da je lastnik sklenil zavarovanje z minimalnimi zavarovalnimi vsotami po zakonu. Premija tudi ne vključuje davka.
Zavarovalnica Adriatic
V Adriaticu bodo dokončno odločitev o morebitni višini in času povišanja premije sprejeli v začetku tega tedna. Pri tem pa bodo upoštevali novelo zakona o obveznih zavarovanjih v prometu in z njo povezano povišanje minimalnih zavarovalnih vsot, ki jih morajo zavarovalnice izplačati oškodovancem iz AO zavarovanja.
"Ta sprememba učinkuje kompleksno na bodoče obveznosti zavarovalnice tako v smislu višine prihodnjih izplačanih odškodnin, ki bodo zaradi višjih minimalnih zavarovalnih vsot višje, višje pa bodo tudi zaradi pozavarovalnih pogodb, ki jih ima sklenjene Adriatic, oziroma zaradi zagotovitve dodatnega pozavarovanja v primerih, ko jih bodo nove in višje minimalne zavarovalne vsote presegale," so pojasnili.
Tretje področje, ki ga je po njihovem treba dodatno preučiti, pa je gibanje izplačanih odškodnin, ki so jih v Adriaticu izplačali od zadnje podražitve AO zavarovanja, to je od 10. avgusta lani, ko so se premije zvišale za 9,3 odstotka. "Ne smemo pa zanemariti tudi dejstva, da nadpovprečno naraščajo tudi vplačila v škodni sklad za izplačila škod oškodovancem, ki jih povzročijo vozniki z nezavarovanimi vozili," so pristavili.
Zavarovalnica Triglav
V Zavarovalnici Triglav bodo po zagotovilu Jošta Dolničarja, izvršnega direktorja za premoženjska zavarovanja v največji slovenski zavarovalnici, premije dvignili do konca tega tedna. "Vse je že pripravljeno, vendar so odgovorni za sprejem tega sklepa še na dopustu. Višina podražitve premij bo po njegovih besedah zelo verjetno podobna drugim zavarovalnicam.
Zavarovalnica Tilia bo obvezno zavarovanje podražila v sredo v višini 19,1 odstotka, enako velja tudi za zavarovalnico Generali, kjer bodo premije zagotovo povišali v petek.