V soboto se je, poleg same elektrike, pri veliki večini ponudnikov podražila tudi oskrba z elektriko, saj je pristojna agencija za dobrih 14 odstotkov dvignila omrežnino za distribucijski sistem, medtem ko omrežnina za prenosni sistem ostaja nespremenjena. To seveda pomeni višji položnico, saj celotna omrežnina v povprečju predstavlja približno tretjino vašega računa, ob manjši porabi lahko celo več. Povsem konkretno: povprečen gospodinjski odjemalec z letno porabo 3.500 kilovatov bo mesečno plačal 1,88 evra več oziroma dobrih 22 evrov na leto. Še bolj bo to občutilo gospodarstvo. Manjši industrijski odjemalec, ki porabi 50 megavatov, bo letno plačal dodatnih skoraj 500 evrov.
Kakšne pa so sicer napovedi za letošnje leto?
Ocene analitikov niso spodbudne. Napovedujejo, da umiritve cen energentov ne moremo pričakovati pred poletjem oziroma celo koncem letošnjega leta. Čeprav so zadnji podatki za elektriko spodbudni. Če so lansko leto na nemški borzi začeli s 50 evri za megavatno uro, je predbožični čas prinesel poseben rekord: za megavatno uro je bilo treba plačati skoraj sedemkrat več, torej neverjetnih 329 evrov.
Temu je sledil hiter obrat navzdol, na silvestrovo je cena padla na okroglih 200, danes pa se je ustavila celo pri 125 evrih. A se je hkrati, po sicer prav tako strmem padcu pred prazniki, danes podražil plin. Kar posledično spet pomeni dražjo elektriko, saj zemeljski plin na končno ceno električne energije vpliva v kar 70 odstotkih.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.