Slovenija

Po 2,5-milijonski sanaciji podvoz pod vodo: kaj odgovarja ljubljanska občina?

Ljubljana, 23. 06. 2026 11.36 pred 7 urami 3 min branja 195

Poplavljen podvoz v Ljubljani.

Sobotno neurje je odplavilo obljube o tem, da so težave s podvozom na Dunajski cesti v Ljubljani z nedavno prenovo končane. Ob prvem večjem neurju je bil podvoz pod vodo, poleg njega pa sta znova 'plavala' tudi podvoza na Celovški cesti v Tivoliju in na Šmartinski cesti. Kako to pojasnjujejo na Mestni občini Ljubljana?

To so sobotni prizori iz prestolnice. Podvozi pod vodo, skupaj z njimi pa tudi avtomobili, ki so ostali ujeti v meteorni vodi. Mimoidoči in reševalci so priskočili na pomoč voznikom, ki so obstali sredi poplave. Pod vodo so bili predori v Tivoliju, na Šmartinski cesti, pa tudi sveže sanirani podvoz na Dunajski cesti. Najbolj preseneča prav to, da je bil ob prvem večjem neurju zalit in neprevozen ta podvoz, ki so ga prenovili pred slabim letom, s čimer naj bi rešili to problematiko. Projekt odvodnjavanja v vrednosti 2,5 milijona evrov naj bi preprečil težave s poplavljanjem, a očitno ni zdržal takšne količine padavin.

Kaj pravijo na Mestni občini Ljubljana?

Kot izpostavljajo na MOL, je bilo sobotno neurje zelo intenzivno in spet je v kratkem času padla izjemno velika količina dežja. Podvozi so ob takšnih dogodkih med najbolj izpostavljenimi točkami, ker predstavljajo poglobitve v prostoru, kamor se steka voda z okoliških površin. To velja tudi za podvoz na Dunajski cesti, ki je bil saniran skladno s strokovnimi zahtevami. Količina vode, ki je v zelo kratkem času pritekla v sistem, je bila preprosto prevelika, da bi jo bilo mogoče takoj odvesti: "Sistem prečrpavanja ni zmogel take količine vode odvesti v ponikalnico. Ob intenzivnih nalivih namreč prihaja do močnih obremenitev celotnega sistema odvodnjavanja, zato voda zastaja, dokler se razmere ne umirijo in se lahko postopoma odvede," so odgovorili.

Nekoliko drugačna je situacija na Celovški cesti, kjer je z Rožnika na cesto prineslo tudi večje količine blata in drugih nanosov, kar je dodatno otežilo odtekanje vode, razlagajo na MOL: "Tukaj sicer izvajamo sanacijo gozdne poti in vgradnjo padavinske kanalizacije, ki bo že v gozdu razbremenjevala na območje ponikovanja. S tem želimo zadržati čim večji del udarnega vala nalivov in zmanjšati preobremenjenost kanalizacije, zaradi katere je večkrat poplavljen podvoz Celovške ceste pod železnico. V spodnjem delu poti je predvidena tudi rušitev obstoječega vozišča, izvedba novega ustroja in utrditev površine ter sanacija padavinske kanalizacije."

Je pa sistem odvajanja vode dobro deloval na Zaloški cesti, so poudarili. Kot dodajajo, stanje na terenu seveda spremljajo in že izvajajo ukrepe za izboljšanje odvajanja in zadrževanja padavinskih voda ter prilagajanje infrastrukture podnebnim spremembam: "Med možnostmi za dodatno varnost preverjamo tudi namestitev semaforjev, ki bi voznike ob morebitnih zalitjih podvozov opozorili, naj ne zapeljejo v vodo. Ob tem pa velja poudariti, da se infrastruktura načrtuje na podlagi predpisanih padavinskih obremenitev, vendar vse pogostejši in intenzivnejši vremenski dogodki predstavljajo vse večji izziv za sisteme odvodnjavanja. Tako so bili ob zadnjem neurju zaliti tudi nekateri podhodi in območja, kjer podobnih težav doslej ni bilo."

Stanovanja se še naprej dražijo, najhitreje v Mariboru

Vpisovati začeli že ob polnoči, do 7. ure so bile kvote zapolnjene

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI195

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PomisliNaSonce
23. 06. 2026 19.00
Za najbolj kompleksne probleme se najbolj enostavne rešitve skrivajo. Če se ne da dol zrihtat tko kot treba, pa zrihtaš gor :)
Čombe
23. 06. 2026 18.24
2 pumpe is hoferja za 500e cena investicije 2.5 miljona 🤣🤣🤣
NeXadileC
23. 06. 2026 18.21
Tipično...
yolli
23. 06. 2026 18.19
Naj si pogledajo cesto iz Most proti Fužinam......veliko poljskih poti je boljših....luknja pri lukni......
flojdi
23. 06. 2026 18.06
??da bi bilo tudi 10x 2,5 Premalo
Dejan Vovk
23. 06. 2026 17.47
barje; ampak toliko denarja notri vreči; hahahaha; barjani
flojdi
23. 06. 2026 18.07
..ceste na kole.lesene.betonskim ne gre zaupat
Hc4life
23. 06. 2026 17.46
Pastirček iz čuprije bo tudi v jeseni ponovno izvoljen ,brez skrbi ...razumljivo ,slovencev v lj je še samo 10 %
Misika1967
23. 06. 2026 17.53
Tocno tak pastircek je pomagal jansi na oblast.
Wolfman
23. 06. 2026 17.25
Morale bi padati glave, ne pa čakati na v naprej pripravljene odgovore!!!
Yoda
23. 06. 2026 17.18
Žabarji... drugič si zgradite nadvoz... !!!
Kimberley Echo
23. 06. 2026 17.17
Poplave v mestih nastanejo, ko v kratkem času pade velika količina dežja. Za mesta velja, da če napr. v eni uri pade med 30 in 50L/m2, kanalizacija tega ne more prenesti in sledi poplavljanje. Ker pa podvozi niso raven teren, se voda zliva z vseh strani na najnižjo točko kar pomeni, da že manjša količina padavin predstavlja resno težavo. In tako je povsod po svetu, ne samo v Ljubljani.
trac
23. 06. 2026 18.00
Ja, zdaj smo pa res zvedeli nekaj novega. Večina komentarjev se nanaša na nedavno sanacijo za 2,5 milj.
Kimberley Echo
23. 06. 2026 18.54
Kake veze ima sanacija s hudim nalivom? Lahko je sanacija za 100 milijonov, a ko pade z neba 50L/m2 v pol ure, je poplava v Parizu al pa Ljubljani. Kanalizacija preprosto ne prenese takšnih količin naenkrat v kratkem času.
peterpan008
23. 06. 2026 17.15
dej ne jamrite mate pač 2,5 miljonov vreden bazen
ap100
23. 06. 2026 16.52
dejte nehat no sanacija je bila vrhunska, samo dogodek nepredviden
Arzen
23. 06. 2026 16.38
Tako je ce mora izvajalec placati 10% klub najnizji ceni!!!! Zoki spoki
Qwerty
23. 06. 2026 16.37
Tole bi znal rešit vsak z zdravo kmećko pametjo. Nekje v blizini je potrebno naredit en podzemni bazen ki zadrzi izracunano kolicino vode, tam pa pumpe da odvedejo to vodo nekam drugam. Za ceno 2,5mio bi to moral nekdo ze nastudirat. Sedaj naj jih vrne, saj to kar so placali ne deluje. Na japonskem drzijo cunamije da ne zalijejo vse, tle pa en bolj mocan dez pa je vse pod vodo, in potem se dobi se 5ljubljancanov z podmornicami.
dark Cat
23. 06. 2026 16.28
A si je kdo od novinarjev ogledal ta sistem prečrpavanja ???.....
bu?e24 1
23. 06. 2026 18.25
500 evrov bi jim dau max 5000 evrov 2500000 je prou nateg kok je šlo v žepe pomoje 245000
Infiltrator
23. 06. 2026 16.21
Kako nas ima ta MOL Z Zokijem vred za NORCE ,valjda je šel denar v žepe !!!
bc123456
23. 06. 2026 16.12
Vse je jasno : podkupnina z izvajalcem del je bila premajhna ali še ni izplačana--- TO JE SLOVENIJA.
PomisliNaSonce
23. 06. 2026 16.07
Kontaktirejte mene. To se da enostavno rešit...
Misika1967
23. 06. 2026 17.54
Glede nato da si nonstop tukan bos tezko kje kaj resil.
oježeš
23. 06. 2026 15.55
Glede na vso tehnologijo, kateri v današnjih časih skoraj ne dohajamo, bi bilo enostavno urediti s senzorji, da se pri določeni višini vode v podvozu zapre cesta in onemogoči vožnjo v poplavljen podvoz. Pa še sigurno to ne bi stalo 2,5 milijona evrov. In ko voda odteče in se vzpostavi neka normalno prevozna cesta v podvozu, se ponovno omogoči promet skozi podvoz. To kar se dogaja, je pa samo znak, da nihče nima pojma kaj dela, ampak samo, da se dela in navidezno ob velikih stroških rešuje poplavnost podvozov.
PomisliNaSonce
23. 06. 2026 16.09
Imajo kar pojma, samo ne vejo tisti ki to si zamišljajo in delajo... kako dejanskomvreme deluje. Če bi še to vedli, pa bi blo vse narejeno za tisto kar je za pričakovat. Zdaj pa ne vejo, kaj je za pričakovat...
mentorhercul
23. 06. 2026 15.54
"kaj odgovarja ljubljanska občina?"...10 % nje...
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763