Slovenija

Poettering v Sloveniji

Ljubljana, 15. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
T.B./V.V.
Komentarji
0

V okviru projekta Bus Tour je Slovenijo obiskal Hans-Gert Poettering, vodja politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP), ki je v Evropskem parlamentu po številu poslancev najmočnejša.

Hans-Gert Poettering
Hans-Gert Poettering FOTO: POP TV

Vodja poslanske skupine evropske ljudske stranke in evropskih demokratov je sicer zanikal, da je njegov obisk povezan s predvolilno kampanjo in dejal, da je njegova avtobusna turneja informativne narave. Seveda pa Poettering upa, da bodo na volitvah tudi pri nas zmagale evropski ljudski stranki politično sorodne oziroma sestrske slovenske stranke.

Vodji politične družine, ki združuje ljudske, krščanske, konzervativne pa tudi bolj skrajno desno usmerjene stranke v evropskem parlamentu, se za ponovitev uspeha ni bati.

"Kljub temu se bomo morali še potruditi in za to še trdo delati, vendar sem zelo optimističen in pričakujem, da bomo spet najmočnejši," je povedal Poettering.

Hans Poetering in Lojze Peterle
Hans Poetering in Lojze Peterle FOTO: POP TV

Evropska ljudska stranka ima namreč v Strasburgu oziroma Bruslju zelo močan in vpliven glasovalni stroj, več kot tretjino, 232 od 626 evroposlancev in poslank. Tretjino imajo tudi med zdajšnjimi opazovalci iz desetih novink, približno enak položaj pa naj bi zadržali tudi v novem sklicu, ko bo v evropskem parlamentu sedelo 732 ljudi, sedem iz Slovenije. Precej pomemben bo izid v največji pristopnici Poljski, ki ima polovico vseh prihodnjih sedežev novink in kjer za zdaj desnim strankam dobro kaže. Pa tudi sicer izid na evrovolitvah praviloma odstopa od izida na nacionalnih in je nekakšen popravek, nagrada ali kazen strankam na oblasti. Zdaj EPP združuje 30 strank iz članic, v Evropi 25 držav jih bo predstavljala še enkrat toliko. Tu včasih nastopi težava, naj poslanec zastopa stranko ali državo iz katere prihaja?

"Odločamo se večinoma glede na interese stranke in manj glede na nacionalne želje, do tega lahko pride le, če gre res za posebne interese držav. Sicer pa je tako, danes nekaj dobi ena regija, jutri druga oziroma druga država. Vse strani pa morajo najti kompromis," je pojasnil Poettering.

sestava evropskega parlamenta
sestava evropskega parlamenta FOTO: POP TV

EPP je visok uspeh, 37 odstotni delež, dosegla šele na zadnjih volitvah leta 99, ko so prvič premagali do takrat vodilne socialiste, zdaj drugo najmočnejšo skupino. Razlog naj bi bila prav podobna kampanja, kot jo je stranka sprožila danes v Sloveniji oziroma sistematično ukvarjanje in pomoč nacionalnim strankam in njihovim kandidatom. Predsednik Poettering bo iz istega razloga obiskal tudi preostalih devet pristopnic. Še najresnejša grožnja stranki je morebiten odhod britanskih konzervativcev, gre za 37 evroskeptikov, ki bi lahko s seboj potegnili še koga. Poettering je kljub temu samozavesten.

"V prihodnje bi moralo veljati, da v primeru naše zmage predsednik komisije postane nekdo iz naše skupine. Kajti, čisto na koncu je potrditev v rokah parlamenta in nas," je še povedal Poettering.

Kot nemški poslanec bo sredi junija glasove iz Spodnje Saške nabiral tudi Hans Poettering. Sam zase že danes pravi, da je špicen kandidat, ki bo gotovo dobil ponoven mandat.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij