Ste res vi predsedniku SDS Janezu Janši razkrili vladni predloga za spremembo pomorskega zakonika?
V zadnjih dneh imamo veliko zanimanje s strani politike za strokovna pojasnila glede navedene problematike, zato moram povedati, da sem svoje strokovne poglede predstavil predstavnikom vseh političnih strank na odboru za zunanjo politiko DZ.
Vse skupaj se je začelo prejšnji teden prav na odboru za zunanjo politiko, ko ste predlagali spremembo nekaterih členov tega zakonika. Kakšna je razlika med vašim in Janševim predlogom?
Predloga gospoda Janše v detajlih ne poznam in ga težko komentiram. Pravzaprav se tudi sam nisem natančno opredelil do konkretnih členov tega zakonika, pomembno pa se mi zdi, da Republika Slovenija formalno predvidi določene morske pasove, ki ji gredo po mednarodnem pravu. Pri tem moram poudariti, da eno je pravna možnost, torej pravice, ki jih država ima, drugo pa je odločitev, ali se takšne pasove eventuelno razglasi. To pa ne bi bilo mogoče enostransko, kot je nedavno naredila Hrvaška, pač pa v tesni koordinaciji s članicami EU.
V nekem nedavnem intervjuju ste dejali, da je Hrvaška prejudicirala mejo v Piranskem zalivu. Ali zdajšnji slovenski predlog ne počenja enako?
Najprej naj povem, da ne gre za mejo v Piranskem zalivu. Mi namreč še vedno zagovarjamo celovitost Piranskega zaliva pod suverenostjo Republike Slovenije. Moj odgovor je ne. Slovenija s samim sprejemom dopolnitev pomorskega zakonika prav gotovo ne bi prejudicirala bočnega poteka meje, ker gre samo za pravno formalizacijo možnosti, do eventuelne razglasitve pa gotovo ne bi prišlo brez soglasja vseh prizadetih in koordinacije z EU.
Če se bo za podobno potezo odločila še kakšna država, denimo Črna gora ali Albanija, lahko to pripelje do resnih zapletov? Se zanašate takrat na pomoč Evropske unije?
Še enkrat bi rad pojasnil, da gre za bistveno razliko med dokončno razglasitvijo nekega pasu, čeprav z odložnim pogojem, kot je to storila Hrvaška, in med abstraktno pravno predvideno možnostjo, ki potem še vedno zahteva posebno odločitev, tako da teh situacij preprosto ne moremo primerjati.