Pogajanja o kmetijstvu se šele začenjajo in bodo po pričakovanju Bruslja v vsebinsko fazo prešla najprej proti koncu leta, vsebinski napredek pa gre v Luxembourgu pričakovati pri drugih poglavjih. Slovenska stran pričakuje, da bo z EU na tokratnem pogajalskem krogu sklenila usklajevanja o poglavju finančnega nadzora, s čimer se bo število poglavji acquisa, o katerih na tej stopnji pogajanja med EU in Slovenijo niso več potrebna, povzelo na dvanajst.
Na pogajanjih se bo EU jutri s kandidatkami za članstvo sestala na ministrski ravni; slovensko delegacijo bo vodil vodja diplomacije Lojze Peterle. Gre za redni polletni ministrski pogajalski krog, na katerem EU in kandidatke pregledajo ter formalno potrdijo dogovorjeno v minulem šestmesečnem obdobju.
V tem času sta EU in Slovenija za zdaj sklenili pogajanja o dveh dodatnih poglavjih pravnega reda, EU pa je v primeru Slovenije pristala tudi na prvo prehodno obdobje v tem krogu širitve. Slovenija si je namreč na majskem krogu pogajanj pri poglavju o prostem opravljanju storitev izborila dve leti dodatnega časa po 1. januarju 2003, ciljnemu datumu polne pripravljenosti na vstop v unijo, za uskladitev z direktivo, ki za hranilnice in hranilnokreditne službe nalaga minimalni kapital v višini enega milijona evrov.
Doslej, od začetka pogajanj v marcu 1998, sta EU in Slovenija končali pogajanja o naslednjih poglavjih: pravo družb, ribištvo, ekonomska in monetarna unija, statistika, industrijska politika, mala in srednja podjetja, znanost, šolstvo, telekomunikacije, varstvo potrošnikov ter skupna zunanja in varnostna politika. Kot omenjeno, slovenska stran pričakuje, da bo med >>zaprta poglavja<< kot dvanajsto jutri lahko prištela še poglavje o finančnem nadzoru.