Sindikat železničarjev je za torek, 8. januarja, napovedal stavko. Kot je povedal predsednik sindikata Albert Pavlič, od vodstva SŽ zahtevajo spoštovanje delovnopravne zakonodaje, kolektivne pogodbe, spoštovanje že podpisanih sporazumov ter upoštevanje vseh dosedanjih dogovorov.
"Na naše presenečenje se direktor Slovenskih železnic, kljub neformalnim napovedim, ni udeležil pogajanj. To kaže, da se direktor ne zaveda resnosti situacije. S takšnim pristopom k pogajanjem direktor kaže, da ne bo naredil veliko, da do stavke ne pride. In to kljub temu, da sta obe strani v skladu z zakonodajo dolžni narediti vse, da do stavke ne pride. Pogajanja se bodo nadaljevala v ponedeljek po seji nadzornega sveta," je za 24ur dejal predsednik Sindikata železničarskih delavcev in vodja stavkovnega odbora Albert Pavlič.
Odgovor uprave SŽ
"Pogajalska skupina vodstva SŽ je ponovila stališča in odgovore, ki jih je posredovala sindikatom tudi v pisni obliki ter izrazila pripravljenost za rešitev nekaterih, po njihovem mnenju spornih vprašanj, ki izhajajo iz nekaterih dogovorov," je po sestanku povedal vodja službe za odnose z javnostmi SŽ Sandi Salkič. Pristavil je, da pogajalska skupina delodajalca ni pristala na pogajanja o zadevah, ki se ne nanašajo na ekonomske in pogajalske pravice zaposlenih (med njimi je na primer očitek sindikatov, da vodstvo SŽ ne zna doseči višje cene v luškem tranzitu in Luka Koper tako bogati na račun SŽ) in ocenila, da gre za vprašanja, ki ne morejo biti predmet pogajanj med sindikati in vodstvom SŽ, saj sodijo v pristojnost nadzornega sveta kot organa, ki nadzoruje vodenje poslovanja podjetja. "Uprava je znova predlagala tudi reševanje vseh ostalih vprašanj, ki izhajajo iz stavkovnih zahtev in se s sindikalno pogajalsko skupino dogovorila za nadaljevanje pogajanj po seji nadzornega sveta, ki bo v ponedeljek.
Pogovore bosta nadaljevali v ponedeljek, 7. januarja, in sicer po seji nadzornega sveta SŽ, vendar pa je vsaj na osnovi današnjih pogajanj mogoče sklepati, da bodo sindikati v torek, 8. januarja, med 7.30 in 12.30 uro izvedli napovedano opozorilno stavko. Med stavko bodo delavci predvidoma opravljali le dela in naloge, ki jih določa dogovor o opravljanju železniškega prometa med stavko, ter za katere se bo odločil stavkovni odbor, ki mu predseduje Albert Pavlič.
Zahteve sindikata železničarjev
Svet delavcev SŽ pred koncem minulega leta generalnemu direktorju Igorju Zajcu izrekel nezaupnico. Te so se pridružili tudi nekateri železničarski sindikati, ki zastopajo dve tretjini zaposlenih in za torek napovedali pet ur trajajočo opozorilno stavko. Za to so se sindikati SŽ odločili na podlagi nespoštovanja sklenjenih dogovorov s strani direktorja SŽ Igorja Zajca, nadaljnji kršitvi zakonov in kolektivne pogodbe za dejavnost železniškega prometa ter sprejemanja odločitev, ki enostransko posegajo v plačni sistem in večino delavcev postavljajo v podrejen položaj.
Po besedah predsednika sveta delavcev na SŽ Silva Berdajsa je omenjeni 29-članski organ, ki zastopa vse zaposlene na SŽ oz. nekaj več kot 9000 oseb, na zadnji seji 14. decembra ugotovil, da direktor ni uresničil mnogih obveznosti v okviru podpisanega posebnega dogovora ob izvolitvi. Med drugim mu očitajo, da ni povečal delež SŽ pri prevozu blaga prek Luke Koper in da za SŽ ni dosegel višjih cen v luškem tranzitu, ki bi bile primerljive s cenami drugih prevozov, da ni zagotovil primernejšega vodenja SŽ z veččlansko upravo in da pogojuje izvajanje prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja - kljub temu, da se je zavezal, da bo zagotovil plačilo prispevka najkasneje s 1. januarjem 2000 in najmanj v višini, ki jo določa zakon - s sprejemom poslovnega načrta SŽ za leto 2002, kar pomeni, da to ne bo realizirano.
Sindikat Slovenskih železnic združuje šest reprezentativnih sindikatov na SŽ, in sicer Sindikat strojevodij Slovenije, Sindikat železničarjev Slovenije, Sindikat železniškega transporta Slovenije, Samostojni sindikat progovzdrževalne dejavnosti Slovenije, Sindikat vozovnih preglednikov Slovenije in Sindikat vzdrževalcev železniških voznih sredstev Slovenije, ki po Pavličevih besedah predstavlja več kot dve tretjini vseh zaposlenih na SŽ.