Sindikat delavcev gostinstva in turizma (GiT) je za 9. junij napovedal protestni shod pred Turistično-gostinsko zbornico Slovenije, ''ker delodajalci niso podpisali že dogovorjenega in parafiranega aneksa o dvigu najnižjih plač zaposlenih v gostinstvu in turizmu. Pogajalska skupina, sestavljena iz sindikatov in delodajalcev, je 5. maja letos izpogajala aneks o triodstotnem dvigu najnižjih plač v panogi za letošnje leto. Poleg tega aneks določa tudi višino regresa za letni dopust (760 evrov za vse zaposlene v panogi gostinstva in turizma), oba člena pa naj bi veljala od 1. maja letos.
Na podlagi dogovora naj bi aneks 22. maja objavili v Uradnem listu, še prej pa ga bi ga morali podpisati in registrirati na ministrstvu za delo. Situacija se je zapletla, potem ko so v sindikatu 22. maja izvedeli, da upravni odbor Turistično-gostinske zbornice aneksa ni podpisal in je zanemaril socialni dialog, poleg tega pa je vladi postavil tudi pogoj, naj turizmu pomaga prebroditi finančno in gospodarsko krizo z 20-odstotnim subvencioniranjem plač zaposlenih v gostinstvu in turizmu. Ministrstvo za gospodarstvo smo seznanili s sklepom upravnega odbora. Menimo, da je skrajno nesramno, da od davkoplačevalcev terjajo denar za plače, lansko leto in predlani, ko so se v naši panogi delili veliki dobički, pa delavci od teh dobičkov niso imeli nič," je poudarila predsednica sindikalne pogajalske skupine in sekretarka sindikata GiT Karmen Leban.
S takšnim pristopom do pogajanj se predstavniki delodajalcev po njenem mnenju kažejo kot izrazito neresni in nemoralni pogajalci s "figo" v žepu. ''Gre za vsiljevanje nemogočega in časovno nedoločenega pogoja, na katerega ne moremo imeti neposrednega vpliva. Od Turistično-gostinske zbornice zahtevamo, da takoj podpiše aneks. Če tega ne bo naredila, bodo posledice neprijetne. 9. junija bomo poleg ostalih aktivnosti pripravili protestni shod, razširjen s predsedniki sindikatov podjetij, na katerem bomo pokazali svoje negodovanje," je dejala Lebanova, ki prepričakuje, da se bodo protestnega shoda udeležili vsi predsedniki sindikatov v podjetjih, ki jih zanima socialni dialog in njihov položaj v panogi.
Grozi splošna stavka
Po nekaterih ocenah več kot petina zaposlenih v panogi prejema zgolj osnovno plačo. Če sindikat zahtevanega ne bo dosegel niti s protestnim shodom, po besedah Lebanove sledi splošna stavka v turizmu. "Začeli bomo z zbiranjem podpisov, stavka pa bo napovedana takrat, ko je najbolj odmevna, to pa je v času turistične sezone," je dejala. Delavci v gostinstvu in turizmu so po njenih besedah popolnoma izigrani, saj "nič, kar se dogovoriš, ne velja več".
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.