Slovenija

Pogajanja z novinarji v četrtek?

Ljubljana, 05. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/B.R./B.M./K.L.
Komentarji
0

Združenje za tisk in medije je novinarjem predlagal začetek pogajanj v četrtek. Stavkovni odbor Sindikata novinarjev je ponudbo prejel in jo preučuje.

Združenje za tisk in medije predlaga začetek pogajanj v četrtek (Foto: Dare Čekeliš)
Združenje za tisk in medije predlaga začetek pogajanj v četrtek (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Danes je potekalo tudi glasovanje novinarjev internetnega časopisa 24ur.com o pridružitvi splošni stavki, vendar je bil rezultat glasovanja neodločen. Tako se novinarji nismo odločili za kolektiven pristop k stavki.

Upravni odbor Združenja za tisk in medije GZS je na izredni korespondenčni seji sklenil, da ponovno predlaga Sindikatu novinarjev Slovenije pričetek pogajanj za novo kolektivno pogodbo za poklicne novinarje, zaposlene pri delodajalcih, članih Združenja za tisk in medije, in sicer v četrtek, 7. oktobra 2004 ob 14. uri, so sporočili iz združenja.

Združenje lahko sklepa kolektivne pogodbe le za članice

V svojem odgovoru Združenje za tisk in medije opozarja na dejstvo, da je že ponudil pogajanja za novo kolektivno pogodbo za poklicne novinarje, zaposlene pri delodajalcih, članicah Združenja za tisk in medije. Ta ponudba je izjema, saj vsa Združenja GZS sklepajo le kolektivne pogodbe dejavnosti v zasebnem sektorju in si širših pooblastil ne GZS in ne Združenje za tisk in medije ne moreta prisvojiti. Združenje je reprezentativen predstavnik delodajalcev v zasebnem sektorju in se poleg tega lahko pogaja in sklepa kolektivne pogodbe (v dejavnosti) v imenu in za račun samo članic Združenja za tisk in medije. Zakonodaja tudi ne pooblašča GZS za pogajanja na nacionalni ravni za javni sektor, kamor sodi javni zavod RTV Slovenija, so še sporočili iz združenja.

Stavkovni odbor je ponudbo Združenja sprejel in o njem razpravljal na seji, ki se je pričela ob 19. uri. Splošna stavka novinarjev se medtem nadaljuje.

Splošni novinarski stavki se je pridružilo tudi uredništvo elektronskega dnevnika Ljubljanske novice, ki do preklica ne bo ažuriralo spletnega časopisa. Izraze podpore stavkajočim novinarjem je poslala federacija novinarskih sindikatov (PFJU) iz Grčije in Sindikat norveških novinarjev (NJ).

Sindikat vtraja pri stavkovnih zahtevah

Upravni odbor Združenja za tisk in medije pri GZS je sicer včeraj SNS poslal predlog, v katerem mu je predlagal začetek pogajanj za novo kolektivno pogodbo za poklicne novinarje, zaposlene pri delodajalcih, članih Združenja za tisk in medije. Ocenili so tudi, da ta pogajanja ne preprečujejo izvajanja določb kolektivne pogodbe za navedene poklicne novinarje v primerih, ko se obstoječe pogodbe o zaposlitvi oziroma podjetniške kolektivne pogodbe sklicujejo na to kolektivno pogodbo.

Stavka, ki se je začela v nedeljo, se nadaljuje, ker stavkovni odbor SNS vztraja, da mora kolektivna pogodba za poklicne novinarje veljati za vse poklicne novinarje v Sloveniji, torej tudi za novinarje, ki imajo pogodbe o avtorskem delu (Foto: D. Čekeliš)
Stavka, ki se je začela v nedeljo, se nadaljuje, ker stavkovni odbor SNS vztraja, da mora kolektivna pogodba za poklicne novinarje veljati za vse poklicne novinarje v Sloveniji, torej tudi za novinarje, ki imajo pogodbe o avtorskem delu (Foto: D. Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Stavkovni odbor SNS je Združenju za tisk in medije v svojem odgovoru predlagal, da sprejme zavezo, da bo 7. oktobra, ali ob drugem dogovorjenem terminu, pristopil k pogajanjem.

Stavkovni odbor Sindikata novinarjev Slovenije (SNS) je vse sklicatelje novinarskih konferenc pozval, naj v času splošne novinarske stavke v znak solidarnosti ne sklicujejo novinarskih konferenc. To je kot prva že storila Zveza svobodnih sindikatov Slovenije

Stavkovni odbor novinarskega sindikata vztraja, da mora kolektivna pogodba za poklicne novinarje veljati "za vse poklicne novinarje v Sloveniji, ne pa samo v primerih, ko se obstoječe pogodbe o zaposlitvi oziroma podjetniške kolektivne pogodbe sklicujejo nanjo", kot je predlagala gospodarska zbornica.

Stavkovni odbor in predstavniki Združenja pri Drnovšku

Stavkovni odbor sindikata novinarjev in predstavniki Združenja za tisk in medije so se sestali s predsednikom republike in ga seznanili s stališči. Predsednik republike Janez Drnovšek je delegacijo stavkovnega odbora Sindikata novinarjev Slovenije (SNS) sprejel na pobudo sindikata. Kot je pojasnil predsednik SNS Iztok Jurančič, so Drnovšku predstavili svoj položaj ter potek pogajanj z delodajalsko stranjo.

Dr. Janez Drnovšek: 'Sedanje stanje nikomur ne koristi'
Dr. Janez Drnovšek: 'Sedanje stanje nikomur ne koristi' FOTO: Dare Čekeliš

Sindikat novinarjev Slovenije (SNS) se je za srečanje odločil zaradi nesprejemljivega odnosa delodajalcev in podpisnikov veljavne kolektivne pogodbe za poklicne novinarje, da bi mu pojasnili razloge za stavko in poskušali najti pot do ustrezne rešitve.

Drnovšek se je sestal še s prestavniki Združenja za tisk in medije pri gospodarski zbornici (GZS), ki so pojasnili interese delodajalcev.

Obe strani sta v pogovoru izrazili pripravljenost na začetek pogajanj, so sporočili iz urada predsednika republike.

Predsednik dr. Drnovšek je v pogovoru z obema stranema izrazil pričakovanje, da se bo začel dialog, v katerem bodo rešili odprta vprašanja. Predsednik je tudi poudaril pomen čimbolj urejenega statusnega položaja novinarja, ki vpliva na kvaliteto novinarskega dela in neodvisnost novinarjev, in se zavzel za iskanje tistih rešitev, ki bodo v skladu s trendi v državah Evropske unije. Predsednik republike je obe strani pozval, da sedeta za pogajalsko mizo in začneta dialog, saj sedanja situacija nikomur ne koristi, so še sporočili iz urada predsednika republike.

Še en dan brez nekaterih dnevnih časopisov

Iz stavkovnega odbora Sindikata slovenskih novinarjev so sporočili, da v sredo ne bodo izšli časniki Delo, Slovenske novice, Večer in Primorske novice.

Podpora mednarodne in evropske zveze novinarjev

Splošni stavki slovenskih novinarjev sta se pridružila tudi tiskovna agencija MOREL in Zavod Mariborski radio Študent (MARŠ). Na POP TV, kjer se stavki sicer niso pridružili, pa stavkata dva novinarja. Izraze podpore slovenskim kolegom pa so danes sporočili tudi novinarji iz Hrvaške tiskovne agencije (Hina).

Mednarodna zveza novinarjev in njena regionalna podružnica Evropska zveza novinarjev (EFJ) sta v ponedeljek v sporočilu za javnost podprli splošno stavko slovenskih novinarjev, ki jo je povzročila "brezkompromisna sovražnost" delodajalcev, ki zavračajo pogajanja o spremembah in dopolnitvi splošne kolektivne pogodbe za poklicne novinarje v Sloveniji.

"Škandal je, da so bili novinarji prisiljeni v stavko v tako pomembnem trenutku, kot so parlamentarne volitve." Po besedah predsedujočega EFJ Arneja Koeniga trdovratno zavračanje pogajanj kaže na očitno nespoštovanje pravic delavcev in pravice javnosti do informiranosti v času volitev. Da bi se izognili stavki, je Sindikat slovenskih novinarjev opustil vse zahteve, z izjemo zahteve za začetek pogajanj o prenovi kolektivne pogodbe, kar je Gospodarska zbornica Slovenije, ki predstavlja delodajalce, zavrnila. Tako ni sindikatu ni ostala nobena druga možnost, kot da začne stavko, je EFJ še zapisala v sporočilu za javnost.

Direktor radia Štajerski val "sam svoj mojster"

Člani stavkovnega odbora SNS so se sestali tudi z varuhom človekovih pravic Matjažem Hanžkom in mu predstavili potek splošne stavke novinarjev. Hanžek je v pogovoru poudaril pomen svobodnega novinarstva in pomen dejstva, da so izpolnjeni vsi pogoji za normalno opravljanje novinarskega dela, so sporočili iz stavkovnega odbora SNS. Ombudsman je pozval novinarje, naj njegov urad obvestijo o vseh kršitvah zakonodaje in človekovih pravic. Novinar mora biti zaščiten pred samovoljo delodajalcev, je opozoril Hanžek, in dodal, da mora biti status slovenskih novinarjev urejen tako "kot v civilizirani Evropi".

Redno zaposleni novinarji Radia Štajerski val iz Šmarja pri Jelšah lahko od ponedeljka stavkajo na delovnih mestih, je sporočil stavkovni odbor Sindikata novinarjev Slovenije (SNS). Direktor radia, ki je novinarje v nedeljo poslal stavkat v preddverje, jim je namreč v ponedeljek ustno dovolil vstop v prostore uredništva.

Ker je odgovorna urednica Radia Štajerski val, ki se je pridružila stavki, odšla na bolniški dopust, je direktor sam prevzel urejanje radia. Novinarji tako nimajo vpliva na oblikovanje radijskega programa. Stavkajoče novinarje je v ponedeljek podprla tudi večina honorarnih napovedovalcev in voditeljev. Vsi skupaj upajo, da se bo splošna stavka slovenskih novinarjev čim prej končala, ker stavkajoči na Štajerskem valu ne bodo več dolgo vzdržali psihičnega pritiska.

Direktor razrešil urednico NT&RC?

Tudi na Novem tedniku in Radiu Celje, kjer novinarji tudi stavkajo, so se danes zaostrile razmere. Direktor Srečko Šrot je na popoldanskem zboru novinarjev zanikal trditve, da je razrešil odgovorno urednico radia Natašo Leskovšek, ki se je pridružila stavki. Ta je dopoldne umaknila s sporeda novinarsko oddajo o malih živalih in naj bi s tem po direktorjevih besedah preprečila delo novinarki, ki ne stavka, je sporočil stavkovni odbor Sindikata novinarjev Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10