Slovenija

Pogorevc na srečanju policijskih šefov

New York, 09. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Generalni direktor slovenske policije Marko Pogorevc se je v Minneapolisu srečal z direktorjem ameriškega Zveznega preiskovalnega urada Robertom Muellerjem in ga povabil na obisk v Slovenijo.

Noble je v nagovoru generalne skupščine IACP, kar trikrat omenil slovensko policijo kot primer dobrega mednarodnega sodelovanja
Noble je v nagovoru generalne skupščine IACP, kar trikrat omenil slovensko policijo kot primer dobrega mednarodnega sodelovanja FOTO: Reuters

Pogorevc je v Minneapolisu v okviru letnega srečanja članov Mednarodnega združenja policijskih šefov (IACP). Ob tej priložnosti je direktorja Zveznega preiskovalnega urada (FBI) povabil, naj septembra prihodnje leto, ko bo v Sloveniji konferenca evropskih diplomantov akademije FBI, obišče slovensko policijo. Med drugim se je Pogorevc srečal še s poveljnikom srbske policije Miloradom Simićem in pomočnikom direktorja ameriške pomorske kriminalistične preiskovalne službe Thomasom Houstonom. Pred odhodom v Slovenijo pa se je udeležil večerje, ki jo je gostil poveljnik urada za posebne preiskave pri štabu ameriških zračnih sil, brigadir Leonard Peterson.

Pogorevc je povedal, da se je Mueller zahvalil za povabilo v Slovenijo, ki ga bo izkoristil, če bodo le možno. Glede organizacije konference diplomantov akademije FBI pa je Pogorevc v stiku s pomočnikom direktorja FBI za policijsko koordinacijo Louisom Quijasom, s katerim bosta v prihodnje usklajevala podrobnosti. Na srečanju s Houstonom se je Pogorevc seznanil s tem, kako v ZDA poteka pomorski policijski nadzor, ki je po besedah direktorja slovenske policije zanimiv, vendar neuporaben za Slovenijo, ker ima ta v primerjavi z ZDA zanemarljiv obseg morja.

Poveljnik srbske policije Simić pa je Pogorevca seznanil s policijsko reformo v Srbiji na organizacijskem področju, kot tudi na področju opremljanja. Dogovorila sta se, da se bosta v bližnji prihodnosti sestala, pri čemer se je srbski kolega posebej zanimal za pomoč slovenske policije pri posredovanju izkušenj glede prilagajanja standardom Evropske unije.

Pogorevc je v Minnesoto prispel na povabilo predsednika IACP Williama Bergerja in se je v tem času srečal tudi z generalnim direktorjem Interpola Ronaldom Nobleom, namestnikom pomočnika državnega sekretarja ZDA za diplomatsko varnost Petrom Berginom in drugimi udeleženci konference. Direktor slovenske policije, ki ni članica IACP, je med drugim obiskal predavanje o delu organov pregona v obdobju po terorističnih napadih 11. septembra lani. Letna konferenca IACP je priložnost za srečanje med policijskimi šefi iz več kot 80 držav, ki se udeležujejo predavanj, okroglih miz, delavnic in izmenjujejo izkušnje s področja policijskega dela.

Se bo šef FBI odzval povabilu Pogorevca?
Se bo šef FBI odzval povabilu Pogorevca? FOTO: Reuters

Pogorevc se je posebej zanimal za električne pacifikatorje, po domače elektrošoke, ki policistom omogočajo obvladovanje kršiteljev zakonov brez uporabe strelnega orožja. Poleg tega se mu zdi zanimiv in uporaben ameriški pristop do uporabe videoposnetkov v policijskih postopkih. Pogorevc je dejal, da bo v Sloveniji predlagal uporabo ameriških zamisli, ker po opravljenih postopkih včasih prihaja do pritožb, zato bi bilo dobro imeti posnetek, na katerem je jasno razvidno, kako je postopek potekal, kdo je kaj povedal in na kakšen način.

Pogorevc je udeležbo na konferenci IACP ocenil kot zelo koristno, saj je navezal veliko uporabnih stikov, posebej pomembno pa se mu zdi dejstvo, da je slovenska policija v svetu spoštovana. Potrditev za to je dobil v govoru generalnega direktorja Interpola Noblea, ki je v nagovoru generalne skupščine IACP, kar trikrat omenil slovensko policijo kot primer dobrega mednarodnega sodelovanja.

IACP je bila ustanovljena leta 1893 in ima sedež v Alexandrii v ameriški zvezni državi Virginia. Uvodoma je šlo za povsem ameriško organizacijo, z leti pa je pridobivala člane iz drugih držav in danes združuje 18.000 članov iz 83 držav sveta. Cilji organizacije so napredek policijske znanosti in delovnih metod, izboljšanje administrativnega dela, tehnično sodelovanje in izmenjava informacij ter izkušenj policij po svetu in vzpodbujanje najvišjih poklicnih standardov med policisti po svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10