Slovenija

Pogovor z Janezom Podobnikom

Ljubljana, 23. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V oddaji 24 ur smo se dan po incidentu ob reki Dragonji pogovarjali s predsednikom SLS in poslancem Janezom Podobnikom, ki je bil v incidentu udeležen.

Janez Podobnik, gost v oddaji 24 ur (Foto: POP TV)
Janez Podobnik, gost v oddaji 24 ur (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Kako se počutite, kako so vas oskrbeli v Kliničnem centru?

Boli me na različnih delih telesa, sinoči pa so me zdravniki celovito in korektno pregledali.

Povejte še enkrat, kaj se je pravzaprav dogajalo. So vam obrazložili, zakaj so tako ravnali z vami?

Po približno eni uri se je nenadoma zgodila sprememba. Dobili smo povelje, zahtevo, da odidemo v hrvaški avtomobil. Nato sem bil porinjen proti avtomobilu in sem padel vznak, nato pa so me ponižujoče in nadvse grobo odvedli v avtomobil, pri čemer sem dobil tudi dodatno poškodbo ramena.

Pred tem so vas eno uro zgolj zadrževali pri mejnem prehodu?

Tako je.

Ste pričakovali, da se bo zgodilo kaj takšnega?

Ne, česa takega nisem pričakoval.

Tudi ne glede na to, kar se je v preteklosti že dogajalo z Joškom Jorasom in na tem območju?

Mi smo odšli kot skupina državljanov k Jorasu na obisk. Tam smo posadili slovensko lipo in se potem po slovenski poljski poti, za katero je slovenski organ izdal dovoljenje, da se jo lahko obnovi, šli nazaj.

Kako komentirate odločitev vlade, da zamrzne podporo Hrvaški na poti v Evropsko unijo?

Sedaj so potrebne velike besede in odločitve, ker je bilo v preteklih letih veliko skromnih besed in dejanj. Veliko napak je bilo v preteklih letih, zdaj je pač takšna odločitev potrebna...

Torej se strinjate s tem?

Tako je.

Vendar Evropa opozarja, da je to treba rešiti z dialogom in predvsem med državama samima in da se Evropa ne bo vpletala.

Evropa ve, da je Slovenija na njeni južni meji, to je pomembno. Po drugi strani pa bo lahko samo Slovenija preko svojih politikov, parlamenta in vlade sprejemala dobre odločitve. Hrvati bodo dali svoje predloge, v Sloveniji pa svoje. Danes sem končno doživel, na zaprti seji odbora, razpravo, na katero sem lahko vsaj delno ponosen. V preteklih letih, v tem mandatu, o tem vprašanju nismo naredili tako rekoč ničesar.

Janez Podobnik
Janez Podobnik FOTO: POP TV

Ali vztrajate, da bi slovenska policija lahko ukrepala in preprečila prijetje in vse kar se je dogajalo?

Vztrajam. To je ključno razočaranje, ki sem ga doživel. Poklicalo me je kar nekaj slovenskih policistov in tudi oni so bili razočarani. Jaz bi jih rad zaščitil, vendar jim njihovi predstojniki niso dovolili, da bi to storili. Tukaj nismo pokazali, da bi slovenska policija zaščitila slovenske državljane na slovenskem ozemlju. Ne predsednika ljudske stranke in poslanca – tam so bili tudi ljudje, ki niso bili člani naše stranke.

Torej se strinjate, da minister Bohinc odstopi?

Danes smo predlagali: 'Ali odločite in naj odgovornost sprejme generalni direktor policije, ali pa sprejmite odgovornost vi in odstopite."

Kaj pa glede izjave zunanjega ministra Vajgla?

Njegova izjava je bila dvoumna in nekoliko netočna. Danes je pojasnil kontekst te izjave in iz njega je razvidno, da ni mislil predvolilnega razpoloženja v Sloveniji, pač pa na Hrvaškem. In to sem mu tudi povedal.

Kaj pa opravičilo?

Na zaprti seji (OZP-op.p.) sem povedal, da današnji sklep ne velja, sem mu pa povedal, da je bil pri svoji izjavi nekoli nepreviden in nejasen.

Kaj pa pravite na očitke, tudi nekaterih strank, da gre predvsem za predvolilno potezo?

Predvolilni čas ne pozna ključnih nacionalni interesov in odločitev. Čez nekaj let ne bo nikjer pisalo, kdaj je slovenska oblast naredila neko pomembno potezo, na podlagi katere bomo imeli boljša izhodišča, če bo prišlo do arbitraže. Predvolilni čas je v smislu državnih interesov povsem normalen čas.

Pa mislite, da bo dogodek vendarle vplival na volilne izide, na glasove, ki jih boste dobili?

Ta dogodek je po mojem mnenju streznil slovensko politiko in na nek način jo je pripeljal skupaj. Če smo danes rekli, da se je incident zgodil na slovenskem ozemlju ob reki Dragonji, je to največ, kar smo v tem mandatu sploh rekli o tem vprašanju.

Torej pričakujete več glasov?

Mi pričakujemo, da se bodo volivke in volivci odločili in ocenili naša ravnanja.

Vprašanje Joška Jorasa se vleče že od osamosvojitve, 13 let, zakaj vlada že prej ni rešila tega vprašanja?

Vlada je podcenjevala to vprašanje.

Ampak vi ste bili v tej vladi osem let....

Mi smo vložili v proceduro resolucijo o meji. Tam jasno piše, da so zaselki ob Dragonji slovenski.

Zakaj niste vztrajali pri tej resoluciji?

Nismo imeli dovolj velike večine, da bi jo sploh uvrstili na dnevni red seje državnega zbora, kaj šele, da bi jo sprejeli. Smo pa za to, da bi jo dopolnili. Če bi danes imeli to v rokah, bi imeli vsaj en dokument državnega zbora...

Ampak so bili incidenti, samo ne z vami...

Priznati moramo, da se je to vprašanje podcenjevalo. Tam, kjer smo sinoči, po prihodu iz Buj, novinarjem dajali izjave, tam so nas napadli. Od tam so nas odpeljali. Včeraj so bili slovenski novinarji na slovenskem ozemlju. To je dokaz, da je imela ta poteza neko pomembno posledico.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.