Kako komentirate rezultate vzporednih volitev, ki kažejo, da je SDS dobila dve mesti v evropskem parlamentu?
Brejc: Če bodo tudi končni rezultati takšni, bomo zelo zadovoljni, če bo tudi NSi na koncu osvojila dve mesti, bomo še bolj zadovoljni. Za nas so te volitve veliko veselje in pomenijo veliko spremembo na političnem prizorišču Slovenije, kajti če pogledamo same odstotke, smo mi napredovali, tudi NSi seveda, LDS pa je po teh podatkih padla za polovico in to je dober znak za jesenske volitve.
Torej lahko tudi na parlamentarnih volitvah pričakujemo zmago desnega bloka?
Brejc: Prepričan sem, da se bo jeseni politično prizorišče spremenilo in samo želim si, da bi se v tej smeri.
Kaj lahko obljubite volivcem v zvezi v vašim delom v Evropskem parlamentu?
Brejc: V našem programu smo zelo jasno povedali, da je naša prva tema, o kateri bomo največ govorili, gospodarstvo. Na tem področju bomo poskušali uveljaviti vse naše ideje. Delati znamo, trudimo se dovolj. Verjamem, da če bomo štirje v evropski ljudski stranki, evropski demokrati, da bo to tudi dobro za Slovenijo.
LDS je glede na rezultate vzporednih volitev osvojila dve od načrtovanih treh mest v Evropskem parlamentu. Kako komentirate ta rezultat?
Kacin: Predvsem ugotavljam, da je bila volilna udeležba presenetljivo nizka, tako da so volivci in volivke, ki so odšli na volišča, o tem odločali. Če rezultati vzporednih volitev odražajo realno sliko končnega izida, potem je vprašanje, koliko nam je zmanjkalo do tretjega sedeža v Evropskem parlamentu. Vprašanje je tudi, kje so se pojavili preferenčni glasovi, so kakšni premiki po lestvici navzgor ali navzdol. Vse to so problemi, ki jih bo treba pregledati in razrešiti, ko bomo imeli na vpogled celovite rezultate. Dejstvo je, vsaj mene preseneča, tako nizka udeležba na volitvah ob tako visoki udeležbi na referendumu za vstop v Evropsko unijo. Vendar pa iz tega ne bi želel delati nobenih zaključkov ali trendov za državnozborske volitve.
Ali bi lahko rekli, da se vaša stranka ni dovolj angažirala pri mobilizaciji svojih volivcev?
Kacin: Ne vem, če bi lahko govorili o tem, to bi morali vprašati nekoga drugega. Jaz osebno kot nosilec liste in izvoljeni bi lahko bil z rezultati zadovoljen. Hujši izivi pa so to za volilni štab, ki bo moral odgovoriti, ali je zadovoljen s svojim delom ali ne. Naš pristop ni bil individualen. Mi nismo oglaševali Jelka Kacina, ampak sedem razlogov. Zato se mi zdi, da je eden izmed razlogov prav različen pristop.
V Evropskem parlamentu boste morali sodelovati tudi s slovenskimi poslanci iz nasprotne politične opcije...
Kacin: S tem nimam težav. Že dolgo časa na primer sodelujem z Lojzetom Peterletom. Ko se je bilo potrebno poenotiti, sva se tudi zelo hitro našla in dogovorila. Tudi z Mihom Brejcem sva delovala skupaj v vladi, skupaj potovala... Tako da tukaj ne vidim posebnih problemov.
Kaj bo vaša prva naloga v Evropskem parlamentu?
Kacin: Da se v politični skupini ELDR zavzamem za naše politične interese in poskrbim, da bosta dva ali pa trije poslanci, odvisno kaj bodo pokazali končni rezultati, prevzeli odgovorne naloge v politični skupini znotraj ELDR in potem tudi znotraj Evropskega parlamenta kot celote.
Ali obstaja kakšno področje, ki ga boste posebej izpostavili?
Kacin: Ne. Najprej se moramo zbrati predstavniki izvoljenih list, da bomo videli, kako velika je skupina, kakšni so deleži iz posameznih držav. Kot veste, so v nekaterih državah izvoljeni poslanci iz večih različnih političnih skupin. Vse to so stvari, ki jih bomo morali poznati, šele nato pa določili cilje.