Ustavno sodišče je namreč aprila letos med drugim presodilo, da je treba državljanom drugih republik nekdanje SFRJ, ki so imeli do 26. februarja 1992 v Sloveniji prijavljeno stalno prebivališče, v šestmesečnem roku vrniti ta status, a se stvari niso premaknile z mrtve točke.
Pohod se je začel v četrtek ob 18. uri pred portoroško krajevno skupnostjo, člani društva pa so nato odšli do Kopra, kjer so tudi prenočili. Kot je pojasnil predsednik Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije (DIPS) Aleksandar Todorović, se je 14 članov, ki se udeležuje protestnega pohoda, že povzpelo na Črni Kal. Sicer pa nameravajo člani DIPS, ki se jim je v znak podpore pridružil tudi predsednik društva, prenočiti v Postojni.
Na ministrstvu za notranje zadeve sicer pripravljajo ustrezen zakon na tem področju, vendar je Todorović v sporočilu za javnost pred začetkom pohoda ocenil, da bo zakon glede na dosedanje izjave ministra Rada Bohinca skoraj gotovo spet protiustaven. "Ne potrebujemo zakona za vpis, temveč zakon za popravo krivic. Ne dovolimo, da se problem razvodeni, minimizira in z novim zakonom legalizira početje iz leta 1992," razloge za sklic skupščine pojasnjuje Todorović. V sporočilu je še zapisal, da izbrisani ne zahtevajo pavšalnih odškodnin, ampak le vrnitev tega, kar jim je bilo nezakonito odvzeto.