Sindikat policistov Slovenije je glede tragičnega dogodka na Zaloški cesti v Ljubljani na medije naslovil protestno pismo, v katerem opozarjajo, da je zadeva z obravnavo na odboru DZ za notranjo politiko dobila tudi notranjepolitično dimenzijo, "kjer se na vsak način želi izkoristiti tragičen dogodek za iskanje krivca ob situaciji, kjer nihče ne more ostati ravnodušen".
V pismu policisti opozarjajo, da sodobni način življenja vpliva na to, da je ogroženost stalnica današnjega časa. "V takšnih razmerah je temeljna naloga policije še bolj zahtevna kot pred desetletji ali celo nekaj leti," opozarja sindikat in dodaja, "da varnost ni samoumevna stvar, ki nam pripada glede na geografsko lego ali stopnjo demokratičnosti družbe. Je rezultat ustreznega in kompleksnega delovanja pristojnih institucij, med katerimi ima policija visoko stopnjo odgovornosti. Kako bo to temeljno nalogo izvajala, je odvisno tudi, v kolikšni meri država skozi proračun investira v varnost."
Opozarjajo, da vlada v policijo ne investira, ampak "jemlje še dodatnih in prepotrebnih 11 milijonov evrov, kar se bo slej kot prej odrazilo v obsegu in tudi kvaliteti varnostnih storitev." "Nerealno je pričakovati, še manj pa zahtevati, da bodo policisti v nedogled, ob pomanjkanju vsake pozitivne motivacije, primerne varovalne opreme, kvalitetnih delovnih pripomočkov opravljali policijske naloge s takšno stopnjo osebne angažiranosti in vsakodnevnega odrekanja."
Sindikat opozarja, da se v javnosti kaže napačna slika policije. "Zaradi proaktivne vloge, odpiranja in približevanja policije in policistov občanom smo v zadnjih letih dobili občutek, da policisti opravljajo delo le na sejmih, dnevih odprtih vrat in seveda ob cesti z merilnikom hitrosti v roki. Žal ni tako." Delo policistov poteka 24 ur na dan in 365 dni v letu, sindikat pa opozarja, da so policisti izpostavljeni velikim psihofizičnim obremenitvam, njihova varnost in življenja so pogosto ogroženi. "Vse to se odraža tudi v zanimanju za ta poklic, saj je iz razpisa v razpis vse manj kandidatov, tudi do 5-krat manj kot v preteklih letih," ugotavlja sindikat in dodaja, "da poklic policista postaja vse bolj deficitaren."
Sindikat policije opozarja, da so policisti pogostokrat izpostavljeni posmehovanju, šikaniranju, grožnjam in napadom. Tako je bilo tudi v primeru tragedije na Zaloški cesti. "Po tragičnem dogodku so mediji z navajanjem, da je 42-letnik iz Vinice, sicer obsojenec na pogojnem odpustu, bil policist, v slovenski prostor vnesli in izrazili dvom o strokovnosti, kompetentnosti in duševnem zdravju policistov. Policistov ni nihče vzel v bran, nihče se ni izpostavil." Hkrati poudarjajo, da so policisti in kriminalisti, ki so bili na kraju dogodka, dali vse od sebe, da bi tragični primer rešili strokovno in učinkovito, a jim žal ni uspelo. V sindikatu so prepričani, "da gre za neupravičeno kritiko dela policistov, ki se trudijo po svojih močeh, čeprav so okoliščine, v katerih danes opravljajo svoje delo, zelo neugodne".
Vladi in odboru za notranjo politiko, ki je v sredo razpravljal o poteku policijske akcije med dogajanjem na Zaloški cesti, predlagajo, naj se bolj posveti vprašanjem, kako čim prej izboljšati pogoje za strokovno in učinkovito delo policistov. "Delo policistov je častno in si zasluži primeren odnos, kajti brez policistov se ne bi nihče počutil varno, Slovenija kot 'varna oaza' pa bi bila le fatamorgana na evropskem zemljevidu," zaključuje sindikat.
Statistika 2010
Policisti so obravnavali 29.332 kršitev zakona o varstvu javnega reda in miru, od tega 3.857 kršitev nasilja v družini. Poleg tega 6.081 kaznivih dejanj zoper zakonsko zvezo, družino in otroke, od tega pa 2.344 kaznivih dejanj nasilja v družini. Policisti so obravnavali 410 samomorov in 364 poskusov. Odzvali so se na 191.196 interventnih klicev, pri čemer so samo na območju PU Ljubljana obravnavali 70.632 klicev. "Povprečen reakcijski čas je bil 24 minut, za nujne intervencijske klice pa skoraj 12 minut manj, kar je ob trenutnem številu policistov in njihovi opremljenosti pričakovana vrednost. Na območju PU Ljubljana je zaposlenih 1.126 uniformiranih policistov, kar je 281 policistov manj, kot jih je sistemiziranih. Že ob nekoliko izboljšani situaciji v gospodarstvu je realno pričakovati, da se bo zaradi odpovedi deficit še povečal," poudarja Zoran Petrovič, predsednik sindikata policistov.
Pritožb nad delom policistov relativno malo
So pa danes na notranjem ministrstvu predstavili, koliko je bilo v lanskem letu pritožb čez delo policistov. V letu 2010 so reševali 636 pritožb (leto prej 725), od tega jih je bilo uspešno zaključenih 572. S pomočjo pomiritve so na ministrstvu reševali 43 odstotkov pritožb, pri tem dosegli 56-odstotno uspešnost, le sedem odstotkov postopkov je bilo spoznanih kot utemeljenih. Istega leta je bilo opravljenih 183 sej senatov, upravičenost pritožb pa so ugotovili v 13 odstotkih primerov. Okrog 44 odstotkov podanih pritožb je zaradi nepopolnosti, nerazumljivosti in nesodelovanja pritožnikov sicer zavrnjenih še pred začetkom postopka. Kot ugotavljajo, je število pritožb v primerjavi z vsemi ukrepanji policistov relativno nizko, nizka pa je tudi ugotovljena utemeljenost pritožb.
Največ pritožb so državljani podali na postopke policistov, ki so opravljali naloge na področju varnosti v cestnem prometu, in sicer 51 odstotkov, sledijo pritožbe na področju javnega reda in miru ter splošnih policijskih nalog (28 odstotkov), kriminalitete (14 odstotkov), dogodkov (štirje odstotki) in s področja državne meje in tujcev (dva odstotka).
Uvedli tri disciplinske postopke in eno opozorilo pred odpovedjo
Zoper policiste je bilo izrečenih 48 različnih ukrepov. V 36 primerih je bil s policistom opravljen opozorilni razgovor, v štirih primerih je bilo na vrhovno državno tožilstvo podano poročilo, v štirih primerih je bila zadeva odstopljena vrhovnemu državnemu tožilstvu, v treh primerih je bil podan predlog za uvedbo disciplinskega postopka, v enem primeru pa je bilo podano opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.