Slovenija

Za poklic policista zanimanje pada

Ljubljana, 13. 05. 2011 12.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Sindikat policistov protestira zaradi dvomov o strokovnosti policije pri posredovanju v tragediji na Zaloški cesti. "Policisti se trudimo po svojih močeh, čeprav so okoliščine, v katerih delujemo, zelo neugodne," opozarja sindikat.

Sindikat policistov Slovenije je glede tragičnega dogodka na Zaloški cesti v Ljubljani na medije naslovil protestno pismo, v katerem opozarjajo, da je zadeva z obravnavo na odboru DZ za notranjo politiko dobila tudi notranjepolitično dimenzijo, "kjer se na vsak način želi izkoristiti tragičen dogodek za iskanje krivca ob situaciji, kjer nihče ne more ostati ravnodušen".

V pismu policisti opozarjajo, da sodobni način življenja vpliva na to, da je ogroženost stalnica današnjega časa. "V takšnih razmerah je temeljna naloga policije še bolj zahtevna kot pred desetletji ali celo nekaj leti," opozarja sindikat in dodaja, "da varnost ni samoumevna stvar, ki nam pripada glede na geografsko lego ali stopnjo demokratičnosti družbe. Je rezultat ustreznega in kompleksnega delovanja pristojnih institucij, med katerimi ima policija visoko stopnjo odgovornosti. Kako bo to temeljno nalogo izvajala, je odvisno tudi, v kolikšni meri država skozi proračun investira v varnost."

Delo policistov ni samo merjenje hitrosti. Je zelo stresno in nevarno, opozarja sindikat.
Delo policistov ni samo merjenje hitrosti. Je zelo stresno in nevarno, opozarja sindikat. FOTO: POP TV

Opozarjajo, da vlada v policijo ne investira, ampak "jemlje še dodatnih in prepotrebnih 11 milijonov evrov, kar se bo slej kot prej odrazilo v obsegu in tudi kvaliteti varnostnih storitev." "Nerealno je pričakovati, še manj pa zahtevati, da bodo policisti v nedogled, ob pomanjkanju vsake pozitivne motivacije, primerne varovalne opreme, kvalitetnih delovnih pripomočkov opravljali policijske naloge s takšno stopnjo osebne angažiranosti in vsakodnevnega odrekanja."

Po mnenju sindikata se je poklic policista skozi leta izgubil v množici poklicev javnih uslužbencev in državnih uradnikov.

Sindikat opozarja, da se v javnosti kaže napačna slika policije. "Zaradi proaktivne vloge, odpiranja in približevanja policije in policistov občanom smo v zadnjih letih dobili občutek, da policisti opravljajo delo le na sejmih, dnevih odprtih vrat in seveda ob cesti z merilnikom hitrosti v roki. Žal ni tako." Delo policistov poteka 24 ur na dan in 365 dni v letu, sindikat pa opozarja, da so policisti izpostavljeni velikim psihofizičnim obremenitvam, njihova varnost in življenja so pogosto ogroženi. "Vse to se odraža tudi v zanimanju za ta poklic, saj je iz razpisa v razpis vse manj kandidatov, tudi do 5-krat manj kot v preteklih letih," ugotavlja sindikat in dodaja, "da poklic policista postaja vse bolj deficitaren."

Sindikat policije opozarja, da so policisti pogostokrat izpostavljeni posmehovanju, šikaniranju, grožnjam in napadom. Tako je bilo tudi v primeru tragedije na Zaloški cesti. "Po tragičnem dogodku so mediji z navajanjem, da je 42-letnik iz Vinice, sicer obsojenec na pogojnem odpustu, bil policist, v slovenski prostor vnesli in izrazili dvom o strokovnosti, kompetentnosti in duševnem zdravju policistov. Policistov ni nihče vzel v bran, nihče se ni izpostavil." Hkrati poudarjajo, da so policisti in kriminalisti, ki so bili na kraju dogodka, dali vse od sebe, da bi tragični primer rešili strokovno in učinkovito, a jim žal ni uspelo. V sindikatu so prepričani, "da gre za neupravičeno kritiko dela policistov, ki se trudijo po svojih močeh, čeprav so okoliščine, v katerih danes opravljajo svoje delo, zelo neugodne".

Policisti vlado pozivajo, naj se bolj posveti vprašanjem, kako čim prej izboljšati pogoje za strokovno in učinkovito delo policistov.
Policisti vlado pozivajo, naj se bolj posveti vprašanjem, kako čim prej izboljšati pogoje za strokovno in učinkovito delo policistov. FOTO: Miro Majcen

Vladi in odboru za notranjo politiko, ki je v sredo razpravljal o poteku policijske akcije med dogajanjem na Zaloški cesti, predlagajo, naj se bolj posveti vprašanjem, kako čim prej izboljšati pogoje za strokovno in učinkovito delo policistov. "Delo policistov je častno in si zasluži primeren odnos, kajti brez policistov se ne bi nihče počutil varno, Slovenija kot 'varna oaza' pa bi bila le fatamorgana na evropskem zemljevidu," zaključuje sindikat.

Statistika 2010

Policisti so obravnavali 29.332 kršitev zakona o varstvu javnega reda in miru, od tega 3.857 kršitev nasilja v družini. Poleg tega 6.081 kaznivih dejanj zoper zakonsko zvezo, družino in otroke, od tega pa 2.344 kaznivih dejanj nasilja v družini. Policisti so obravnavali 410 samomorov in 364 poskusov. Odzvali so se na 191.196 interventnih klicev, pri čemer so samo na območju PU Ljubljana obravnavali 70.632 klicev. "Povprečen reakcijski čas je bil 24 minut, za nujne intervencijske klice pa skoraj 12 minut manj, kar je ob trenutnem številu policistov in njihovi opremljenosti pričakovana vrednost. Na območju PU Ljubljana je zaposlenih 1.126 uniformiranih policistov, kar je 281 policistov manj, kot jih je sistemiziranih. Že ob nekoliko izboljšani situaciji v gospodarstvu je realno pričakovati, da se bo zaradi odpovedi deficit še povečal," poudarja Zoran Petrovič, predsednik sindikata policistov.

Pritožb nad delom policistov relativno malo

Smisel pritožbenega postopka ni izogibanje sankcijam. Postopki se tudi ne zaključijo z odškodnino. Poleg moralnega zadovoljstva pritožnikov prek analiz povratno pripomorejo tudi k boljšemu delu policije.

So pa danes na notranjem ministrstvu predstavili, koliko je bilo v lanskem letu pritožb čez delo policistov. V letu 2010 so reševali 636 pritožb (leto prej 725), od tega jih je bilo uspešno zaključenih 572. S pomočjo pomiritve so na ministrstvu reševali 43 odstotkov pritožb, pri tem dosegli 56-odstotno uspešnost, le sedem odstotkov postopkov je bilo spoznanih kot utemeljenih. Istega leta je bilo opravljenih 183 sej senatov, upravičenost pritožb pa so ugotovili v 13 odstotkih primerov. Okrog 44 odstotkov podanih pritožb je zaradi nepopolnosti, nerazumljivosti in nesodelovanja pritožnikov sicer zavrnjenih še pred začetkom postopka. Kot ugotavljajo, je število pritožb v primerjavi z vsemi ukrepanji policistov relativno nizko, nizka pa je tudi ugotovljena utemeljenost pritožb.

Pritožniki policistom najpogosteje očitajo nestrokovno odločitev in nekorektno vodenje postopka.
Pritožniki policistom najpogosteje očitajo nestrokovno odločitev in nekorektno vodenje postopka. FOTO: Jani Dolinšek

Največ pritožb so državljani podali na postopke policistov, ki so opravljali naloge na področju varnosti v cestnem prometu, in sicer 51 odstotkov, sledijo pritožbe na področju javnega reda in miru ter splošnih policijskih nalog (28 odstotkov), kriminalitete (14 odstotkov), dogodkov (štirje odstotki) in s področja državne meje in tujcev (dva odstotka).

Uvedli tri disciplinske postopke in eno opozorilo pred odpovedjo

Pritožbe nad delom policistov urejajo postopki, ki so zunaj rok policije. Vseeno jih bodo letos še posodobili, jeseni pa naj bi izdali tudi brošuro, ki bo državljane bolj seznanila z njihovimi pravicami v policijskih postopkih.

Zoper policiste je bilo izrečenih 48 različnih ukrepov. V 36 primerih je bil s policistom opravljen opozorilni razgovor, v štirih primerih je bilo na vrhovno državno tožilstvo podano poročilo, v štirih primerih je bila zadeva odstopljena vrhovnemu državnemu tožilstvu, v treh primerih je bil podan predlog za uvedbo disciplinskega postopka, v enem primeru pa je bilo podano opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (68)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

schrodingerScat
18. 05. 2011 00.17
Večina deklet in fantov svoje delo dobro opravlja, recimo prometna policija že nekaj let posluje z dobičkom. Žal jim konsolidiran izid nekoliko kvarijo drugi sektorji, recimo oni za organizirani kriminal, huda kazniva dejanja in družinska posredovanja. Dejstvo je, da gre tam za manj donosne panoge in je za dobro poslovanje potrebno vpeljati tudi kake inovativne poslovne prijeme in prav tu vsaj nekateri že dosegajo odlične rezultate. Le tako naprej. Morda bi pri kadrovanju le veljalo razmisliti o večjem poudarku na poznavanju strojepisja in postopoma tudi o menjavi opreme, kjer bi težko oborožitev menjali tablični računalniki za hitrejši izpis kazni za prometne prekrške.
AA11
17. 05. 2011 23.40
Men04 13.05.2011, 15:08 jaz imam samo listke iz njihove strani. še nobene dobre. Kdo jih bo potem imel rad. Listke imaš zato, ker nisi sposoben spoštovati predpisov. Vrni vozniško tja nazaj, kjer si jo kupil!
simevlado
14. 05. 2011 12.30
raje crknem kot pa da sem policaj v današnjem času... in pol bi vsi rekli lej ga to je tist polcaj prase ka mi je zadnic napisal kazen kot je slo povprečna plača 650€
Darko32
14. 05. 2011 12.01
Policisti so posredno krivi za veliko tragedij. Pa gremo lepo po vrsti. Prvo kot prvo Policist pride na kraj dogodka in obravnava določeno dogajanje tako, da brez sodbe že takoj ožigosa določeno osebo na podlagi enostranskih prijav, katere so največkrat cilj diskreditacije. ZAkon je celo omogočil, da policisti polnijo preko te luknje proračun za ceno življenj teh ljudi. Tukaj trdim, da so policisti na ZAloški delali izključno preko tega naslova, da bi še bolj očrnili to osebo. NAstavili so lonček in žal je ostal ta lonček poln krvi in madežev. Te madeže ne bo niti sindikat opral. ZAto naj raje razčistijo pri sebi ali bodo delali v bran pravne države in zaščito vseh državljanov in ne v zaščito in držanje sveč pri kriminalu. Po določenih podatkih celo Policija podžiga spore med ljudmi še bolj. To pa po kopitu, katerega sem navedel v začetku.
jastreb13
14. 05. 2011 11.37
Zaradi takšnih vodstvenih kadrov, ki so sedaj v policiji bo zanimanja za ta poklic še manj, iz leta v leto je med policisti vse več nezadovoljstva in vzrok temu je posledično tudi odhajanje strokovnih kadrov iz policije, to samo zaradi nesposobnosti vodenja, organizacije, krepitve dobrih odnosov v kolektivih...ti vodstveni kadri, ki so sedaj v policiji so na ta položaj prišli ne zaradi svoje strokovnosti in sposobnosti ampak po prijatelskih vezah, poznanstvih, prirejanju statistik,...
jastreb13
14. 05. 2011 11.19
Pr nas imamo pač tako....imamo policiste, ki razmišljajo z svojo glavo, se pravi gledajo na stvari življensko...ti jih največkrat od vodstva potem dobijo po glavi skozi ocenjevanje in druge oblike pritiskov na njih....imamo pa tudi kresalčke (inkasante), ki ne razmišljajo z svojo glavo ampak to namesto njih počne šef (v večini primerov veliki lokalni šerif) in si tako dviguje statistiko ukrepov, da bo kasneje lažje odskočil na boljše delovno mesto....
hgoring
14. 05. 2011 11.06
SLAAB VOZNI PARK???ZA RADAR JE DOVOLJ KOLO!!
Hitri78
14. 05. 2011 10.36
Kej tazga Delam na Policiji pa lahko povem nekaj razlogov zakaj ne biti Policaj:Slaba plača glede na hijene ki se imajo za vodstveni kader,Vozni park v obupu(kar se tiče Policijskih postaj (povprečje kilometrov na vozilih 300.000 km čeprav se ministrica hvali da ima Policija I S O standarde)Ukinjena bonifikacija delovne dobe ,zmanjšanje pravic in zaščite Policajev neustrezna delovna oprema (na javnem razpisu zmaga zmeraj najcenejši dobavitelj opreme (cena =kvaliteta) in se bi se dalo kaj napisat
SLOVENISTAN
14. 05. 2011 10.25
JA,JA,.....imamo dobro policijo !! hahahahaaaa Ujamejo nikogar,razen majhnih tatičev,da o gospodarskem kriminalu ne govorimo !! Vse kar dobro delajo ,je to,da pobirajo kazni od neprivezanih voznikov ! Torej niso policisti,ampak navadni državni INKASANTI !!
Buena Vita
14. 05. 2011 10.15
veste kaj resnici povem,,imamo dobro policijo, eno najboljših žal,ŽAL IMAMO VODSTVENE KADRE NAVADNE HIJENE
Hugh_Mungus
14. 05. 2011 08.42
jao folk... pa kaj vam ni jasno, da imate tak odnos, do policije? Jaz imam z njimi dosti opravka profesionalno, ampak tudi ko so me kdaj ustavili ali intervenirali zaradi česa, nisem imel z njimi nikoli še niti ene same slabe izkušnje.
tux187
14. 05. 2011 00.13
Enkrat sem nekje prebral, citiram " da postanes policist v slo moras biti i tup a i glup". Odkar sem to prebral ter iz svojih ter ostalih izkusenj z slovenako represijo pa se lahko le dodam, da vecina tudi gre za policista ker mu drugo nic ne odgovarja oz. da ni sposoben delati nekaj koristnega. Policist pa je itaq glup pa zanj ne veljajo nobeni zakoni. Kaj se pa tice teh pritozbnin vsega tega sr4nja, pa je le metanje peska v oci narodu, ker svoji svoje scitijo in se s tem nic ne doseze, tudi ce koga ubije. Ko je podn od drzave, je temu primerna tudi policija.
Slo.pogreb
13. 05. 2011 23.04
kwa. dogaja Z katerim stavkom a bi nam ga razodel ? Da bom se jaz znal kakega na realna tla postavit .
Slo.pogreb
13. 05. 2011 23.02
Jaz sm tovornjakar in mi škifi pridejo naprej kot naravni sovrazniki pocutim se kot bežeča srna pred volkovi . Raje sm na socialni kot pa da bi sou za škifa , nimam serca nekomu poloznico izstavit , za to mors bit rojeno bitje .
kwa.dugaja
13. 05. 2011 21.04
a to je torej razlog, da sprejmejo že vsakega polopismenega nekulturnega prepotentneža v svoje vrste...ja kje so stari dobri policaji ki so se znali kolturno obnašati ne pa ta njihov podmladek ki se petelini ker misli da drži boga za mednožje ker ima značko. sem par takšnih že spustil na realna tla z enim stavkom. drugače pa tudi medicinske sestre delajo petek in svetek in pucajo iztebke iz ljudi pa nimajo čisto nič večje plače (leti predvsem na tiste ki delajo v domovih za ostarele). tudi do njih so pacienti nasilni, sploh dementni ki ne vedo kaj delajo. in prepotentni arogantneži ki mislijo da se svet vrti okoli njih in morejo biti na vrsti tisto sekundo. vsak se prostovoljno odloči za svoj poklic in tako je pač če hočeš biti policist. si bodo morali sami izboriti večje plače, čeprav si jih nekateri ne zaslužijo niti toliko kot dobijo sedaj.
tsdafsdfsfgjhtz
13. 05. 2011 20.43
triptronic pa kje si ti legenda te prepoznam na kilometr. oco
Raztezje
13. 05. 2011 19.34
Kadar jim je dolgčas, objavijo kake pohvalne in srce parajoče novice o policajih, da potem poberejo IP naslove, vderejo v domove in pokradejo računalnike. Tako tudi država ve, kaj se dogaja med narodom, predvsem pa tako lažje ustvarijo nekritičen, enoumno ubogljiv medijski prostor. Pomislite, lahko se znašate nad ubogimi in nemočnimi žrtvami sistema, romi in izbrisanimi, lahko jih žalite in jim grozite s smrtjo ali karkoli, policajev pa ne sme nihče kritizirati, kaj šele povedati resnice. **
tiptronic
13. 05. 2011 19.26
Povej povej,sej že itak use vemo,boš manj kaznovan!
tiptronic
13. 05. 2011 19.20
POVEJ POVEJ,SEJ ŽE ITAK USE VEMO,!!!!!!!!!!!!!!!!!
tiptronic
13. 05. 2011 19.08